iPhone, ktorý sa v noci sám opraví

· 2 min read
iPhone, ktorý sa v noci sám opraví

Predstav si, že sa ti cez deň pokazí mobil. V noci zaspíš, necháš ho len tak na poličke a ráno po zobudení zistíš, že sa sám opravil. Pripadá ti to ako hudba vzdialenej budúcnosti alebo dobrý námet na sci-fi film? Firma Apple prišla s technológiou, ktorá niečo také už zvládne.

Tento patent podala spoločnosť ešte v júli 2014, ale až teraz ho odhalila verejnosti. Opisuje v ňom viacero spôsobov, ako sa iPhone dokáže postarať sám o seba.

Oprava potopeného iPhonu

Nikto z nás by rozhodne nechcel zažiť pocit, keď mu iPhone spadne do vody alebo sa ofŕka nejakou kvapalinou. Vlhkosť mobilu nerobí dobre a v lepšom prípade odíde len niektorá zo súčiastok. Veľkým problémom v tomto prípade býva často reproduktor, v ktorom zvykne uviaznuť voda.

iPhone s vodou v reproduktore, ktorý by bol vybavený patentovanou technológiou, by automaticky vyhodnotil, kedy je majiteľ v dostatočne hlučnom prostredí, napríklad na koncerte. Následne by začal cez reproduktor vysielať špeciálne tóny, ktoré spôsobia, že kvapalina sa môže z reproduktorov dostať.

Dokonca sa dokáže opraviť počas spánku

Patent tiež popisuje spôsob, ako by sa mohol iPhone opraviť sám počas toho, ako jeho majiteľ spí. Niektoré mobily majú po čase problémy s obrazovkou a vzniknú na nich takzvané mŕtve pixely. Podľa Apple by sa táto porucha dala opraviť zapnutím špeciálneho módu, ktorý by striedavo rozsvecoval obrazovku rôznymi spôsobmi. Tento proces trvá niekoľko hodín, takže iPhone by ho mohol spustiť až po tom, čo majiteľ zaspí.

Ďalšie spôsoby automatickej opravy

Apple popisuje aj ďalšie spôsoby, ktorými by iPhone dokázal sám seba udržať v dobrej kondícii. Ide napríklad o testovanie funkčnosti fotoaparátu alebo resetovanie mobilných dát v prípade, že užívateľ zaznamená problém s odosielaním SMS správ alebo pripojením na internet.

Je dôležité povedať, že neexistuje nijaká istota, či sa podobných funkcií niekedy vôbec dočkáme. Apple vydáva jeden patent za druhým a mnoho z nich nikdy nepoužije. Rozhodne by ale šlo o zaujímavú vymoženosť, ktorá by o niečo zjednodušila život používateľovi, no na druhej strane by znížila tržby servisom.