iPhone 8 v teste rýchlosti pohorel, prekonal ho rok starý iPhone 7

iPhone 8 v teste rýchlosti pohorel, prekonal ho rok starý iPhone 7

Nový iPhone 8 a jeho väčší súrodenec dostali pod kapotu úplne nový čip A11 Bionic, ktorý ponúka oproti svojmu predchodcovi hneď niekoľko vylepšení. Ako prvý čip v histórii obsahuje grafiku, ktorá je navrhnutá priamo spoločnosťou Apple. Doteraz všetky jej produkty obsahovali grafickú jednotku od subdodávateľa. Tá nová je oproti predchodcovi výkonnejšia o približne 70%. Navyše je nový A11 Bionic čip prispôsobený pre efektívnejšiu prácu umelej inteligencie a obsahuje celkovo až 6 jadier.

iPhone 8 na papieri ponúka extrémny výkon, prekonáva konkurenciu aj bežné notebooky.

To samo o sebe nemusí znieť ako nič prevratné, je ale potrebné povedať, že 4 z nich sú pre jednoduchšie úkony a majú nižšiu spotrebu energie a 2 z nich sú extrémne výkonné. Technológia big.LITTLE, ako sa tento princíp nazýva, síce nie je taktiež nič nové, procesor v nových jabĺčnych telefónoch vie ale v prípade potreby ako jediný s touto architektúrou zapojiť naraz všetky jadra a ponúknuť monštrózny výkon, ktorý v Geekbenchi prekonáva dokonca aj základný model nového MacBooku Pro s 13" displejom.

zdroj: tom's guide

V štvrtej verzii tohto programu dosiahol skóre viacerých jadier cez neuveriteľných 10-tisíc, čím prekonal novopredstavený Samsung Galaxy Note 8 o 59%. Menší, no stále obrovský rozdiel je aj v inom programe na benchmarking: Antutu, kde dosiahol iPhone 8 viac ako 180-tisíc bodov zatiaľčo Samsung s cenovkou 1000 eur sa musel uspokojiť s o tetinu menším výsledkom, konkrétne okolo 120-tisíc, teda podobným, ako získal iPhone 7 (Plus). Ako sa ale tieto výsledky premietli do reálneho použivateľského zážitku? Pravdupovediac, prvé testy sú obrovským sklamaním.

YouTube kanál EverythingApplePro urobil rozsiahly test porovnávajúci rýchlosť spúšťania aplikácii vrátane sociálnych sieti, hier a programu na render 4k videa, ako aj ich opätovné spúšťanie z pamäte RAM. Pokúsil sa tak simulovať reálne používanie. A hoci by sa dalo čakať, že iPhone 8 porazí svojho predchodcu na celej čiare, nestalo sa tak. Pozrite si následujúce video a uvidíte sami:

Pomalšie spúšťanie aplikácii oproti predchodcovi je na prvý pohľad nepochopiteľné, vysvetlenie ale existuje

Prvé kolo v ktorom bolo potrebné spustiť 17 aplikácii zvládol nový iPhone za 2 minúty a 49 sekúnd, iPhone 7 ho prekonal o 20 sekúnd. Dosť znepokojivý výsledok ale ešte zhoršilo 2. kolo pozostávajuce zo spúštania už zapnutých aplikácii v ktorom sa mala ukázať optimalizácia pamäte RAM. iPhone 7 mal otvorené všetky aplikácie a tak nimi doslova preletel za 31 sekúnd, iPhone 8 musel aj napriek rovnakej kapacite operačnej pamäte niektoré z nich znova spúšťať, druhé kolo mu trvalo takmer 3x dlhšie.

Dôvodom je pravdepodobne nedostatočná optimalizácia

Ako jediné rozumné vysvetlenie sa javí to, že vývojári nedostatočne optimalizovali aplikácie, ktoré tak neodkážu využiť plný potenciál nového čipu A11 Bionic. To je na jednej strane možné doladiť, je ale potrebné povedať, že doposiaľ sa nestalo, že by bol nový model iPhonu pomalší, ako bol jeho predchodca. Pri všetkých merateľných výsledkoch totiž dominuje na plnej čiare.

Nedá sa povedať, že by bol nový iPhone 8 pomalý, celá situácia sa navyše môže a s príchodom aktualizácii pravdepodobne aj zmení. Faktom ale nateraz ostáva, že narýchlejšími telefónmi na svete sú iPhone 7 a iPhone 7 Plus, ktorí válcujú všetky tohtoročné vlajkové lode, vrátane tých z vlastných kruhov. iPhone 8 obsadzuje druhú priečku a bude zaujímavé sledovať, či sa tento problém (ak sa to tak vôbec dá nazvať) vyrieši.