iPad Pro ako náhrada laptopu, časť tretia: správa súborov - Dropbox

iPad Pro ako náhrada laptopu, časť tretia: správa súborov - Dropbox

Súčasťou modernej práce so súbormy je používanie cloudových riešení. Nakoľko iPad (iOS) a Mac (macOS) majú rozdielnu štruktúru ukladania dát, treba vyberať pozorne. V spomínanej aplikácii Documents by Readdle (ďalej len "Documents") si v iPade môžeš vytvoriť klasickú štruktúru so zložkamy a súbormy, presne ako na tvojom Macu/PC. Ako najvhodnejší cloud mi pripadá Dropbox.

Prečo práve Dropbox? Aké sú jeho výhody? Kde je problém s iCloud Drive? Na tieto otázky a iné veci odpoviem v tretej časti tohto seriálu o tom ako mi iPad nahradil laptop.


Zdroj: modern.pm


Problém iCloud Drive je že nie je multiplatformový. Už len také zdieľanie dát s užívateľmi, ktorí nemajú Mac alebo iOS zariadenie, je problém. Už som sa stretol s prípadom, i keď našťastie nie priamo osobne, že jeden uložil 1000 textových súborov do iCloud Drive a po čase sa pozrel a súborov bolo 999. Ďalej som si všimol, že keď máš v iCloud Drive zložky, ktoré sú prístupné len pre konkrétne aplikácie (to sú tie čo majú v ikone zložky logo priradenej aplikácie, ako napr. Documents), tak na Macu mi ukázalo iné zložky ako na iPade a cez webové rozhranie iCloudu zase iné. Niektoré boli zobrazené len na iPade a webovom rozhraní, iné zas len na Macu a ďalšie zasa len na Macu a iPade:


![Zdroj: thinkapple.sk](/content/images/2017/04/iCloud_Drive_Bug.png)
Zrejme sa to týka len časti užívateľov a ja patrím medzi nich, preto iCloud Drive nepovažujem za spoľahlivé úložisko. V mojom iCloud konte mám síce zaplatených 50 GB priestoru za 99 centov mesačne, avšak len kvôli zálohe iPadu cez iTunes do cloudu.

Ako hlavné cloudové úložisko odporúčam Dropbox. Jeho hlavnou výhodou je integrácia v mnohých aplikáciach pre iOS, takže k Dropboxu a súborom v ňom môžeš pristupovať bez nutnosti používania oficiálnej aplikácie od Dropboxu, ktorá mimochodom nemusí byť ani nainštalovaná. Tak ako je Documents moje centrálne úložisko na disku iPadu, tak je Dropbox centrálne úložisko v cloude.

Dropbox funguje klasicky systémom zložiek. Na Macu ti vytvorí špeciálnu "Dropbox zložku" do ktorej keď presunieš alebo skopíruješ nejaké tie súbory, tak sa nahodia na server a sú prístupne na všetkých zariadeniach kde používaš svoje Dropbox konto. Na rýchle vyhľadávanie súborov v Dropboxe poslúži aj systémový Spotlight, len je tu opäť nedostatok ako v prípade Resilio Sync - bežné súbory ako obrázky, PDF, textové súbory atď nájde, avšak opäť mi nechce nájsť PHP a CSS súbory.

Čo sa týka bezpečnosti, je podporovaná dvojfaktorová autentifikácia a Dropbox aplikácia sa dá zamknúť cez passcode s podporou Touch ID. Snáď jediná bezpečnostná nevýhoda je, že nie všetky aplikácie pre iPad podporujú uzamknutie cez passcode/Touch ID, takže aj keď si Dropbox aplikáciu zahesluješ, dá sa do obsahu Dropboxu dostať napr. cez aplikáciu Word (pokiaľ je autorizovaný pre používanie Dropboxu), lebo ten nepodporuje passcode ani Touch ID. Preto ak máš v Dropboxe citlivé súbory, odporúčam proste zamknúť iPad pred tým než od neho odídeš. Alebo neautorizovať aplikácie ktoré nemajú passcode/Touch ID, tak ako spomínaný Word.

Bezplatne Dropbox ponúka 2 GB priestoru, ktorý sa dá bezplatne rozšíriť až na 16 GB priestoru vďaka odporúčaniu Dropboxu ľuďom, ktorí ho ešte nemajú. Za jedno odporučenie získaš ty a aj ten koho si odporučil zadarmo 500 MB priestoru.

Ak chceš viac miesta a prémiové funkcie, ako verziovanie súborov a zálohy, tak ako jednotlivec si môžeš priplatiť Dropbox Plus s 1 TB úložným priestorom za 99 euro ročne alebo 9.99 eura mesačne. Dropbox ponúka bonus za odporúčania pre tých čo si platia službu Dropbox Plus až 1 GB za jedno odporučenie do limitu 32 GB.

Tak toto bolo predstavenie Dropboxu ako najlepšieho cloudu pre tvoj iPad. V ďalšom diely sa pozrieme na skombinovanie cloudu a synchronizácie.

Seriál o iPade - linky

iPad Pro ako náhrada laptopu, časť desiata: pracujeme so screenshotmi

iPad Pro ako náhrada laptopu, časť deviata: rýchly pohľad na Word a Excel

iPad Pro ako náhrada laptopu, časť ôsma: pracujeme s PDF

iPad Pro ako náhrada laptopu, časť siedma: správa súborov - editory

iPad Pro ako náhrada laptopu, časť šiesta: správa súborov - úložiská

iPad Pro ako náhrada laptopu, časť piata: správa súborov - vlastný cloud

iPad Pro ako náhrada laptopu, časť štvrtá: správa súborov - pokračujeme v cloude

iPad Pro ako náhrada laptopu, časť tretia: správa súborov - Dropbox

iPad Pro ako náhrada laptopu, časť druhá: správa súborov - lokálne dáta

iPad Pro ako náhrada laptopu, časť prvá: správa súborov - teória

Zdroj titulnej foto: ytimg.com
Zdroj: thinkapple.sk