iPad Pro ako náhrada laptopu, časť štvrtá: správa súborov - pokračujeme v cloude

· 3 min read
iPad Pro ako náhrada laptopu, časť štvrtá: správa súborov - pokračujeme v cloude

Prinášame ti už štvrtý článok zo série ako mi iPad nahradil laptop. Zatiaľ sme poriešili správu súborov na iPade a cloudovú službu Dropbox. Teraz si prejdeme pokročilú prácu s cloudom nielen pre pokročilých užívateľov. Ide vlastne o užšie prepojenie iPadu a Macu/PC a celkovo vylepšenie produktivity pri používaní viacero zariadení.

Zoznámil som sa so službou Mega, od tvorcu Megaupload. Pokiaľ máš aj NAS-ko a na ňom nainštalovanú synchronizačnú aplikáciu, ako v mojom prípade Resilio Sync, tak sa to dá krásne prepojiť. Je viacero podobných služieb, Mega aj Resilio Sync majú alternatívy, ale keďže kombo Mega ako cloud + Resilio Sync ako synchronizátor sa mi osvedčila, tak som zostal pri nich. Alternatívy pracujú v podstate podobne, takže tento článok je celkovo univerzálny.


Zdroj: rackcdn.com


Mega som si zvolil, lebo mi príde ako to najlepšie čo som našiel - ochrana súkromia sa bere vážne a tvoje súbory sú na servery šifrované a nemá k ním prístup ani služba Mega samotná - len a len ty. Preto je dôležité nezabudnúť údaje k účtu, lebo podpora od prevádzkovateľa Mega ti nevie údaje obnoviť.

Po registrácii konta a inštalácii aplikácie od Mega na iPad a Mac/PC si na počítači nastavíš priečinky, ktorých obsah sa má nahrať na server, čiže to nie je ako Dropbox, že ti na počítači vytvorí priečinok a do toho priečinku hádžeš súbory, ktoré sa postupne nahrajú na server. Mega ti obsah nalinkovaných priečinkov nahrá na server do klasickej zložkovej štruktúry, presne tak ako to máš na Macu/PC. Takže môžeš pracovať s dokumentami vo Worde, potom upraviť nejakú tabuľku v Exceli, upraviť nejakú tu fotografiu, proste bežné činnosti a vďaka rýchlej synchronizácii máš súbory aktuálne aj na cloude.

Mega a jeho aplikácia pre iPad (funguje aj na iPhone) je aplikáciou, cez ktorú sa dostaneš cez svoje Mega konto k svojím súborom v cloude. Po jej spustení uvidíš štruktúru zložiek a súborov - presne ako na tvojom Macu/PC v nalinkovaných zložkách. A keď niektorý súbor potrebuješ mať lokálne na iPade, jednoducho si ho stiahneš. Alebo nejaký súbor uploadneš z iPadu na Mega cloud cez Mega aplikáciu a keď prídeš domov, súbor bude aj na Macu/PC lokálne. Pokiaľ nalinkovaný priečinok máš zároveň nalinkovaný v Resilio Sync, tak sa súbory nahrajú aj na NAS-ko. A keď prídem domov, môžem sa k NAS-ku alebo počítaču pripojiť cez iPad a súbory tam budú automaticky. A keď ich ešte budem chcieť dať nové verzie súborov lokálne do iPadu, jednoducho spustím Resilio Sync a súbory v aplikácii Resilio Sync sa zaktualizujú, nemusím manuálne kopírovať alebo si pamätať ktoré súbory som menil, vymazal či pridal. Ako som už písal, aplikáciu treba spustiť manuálne, lebo kvôli obmedzeniam v iOS synchronizácia v pozadí nefunguje. Počítač po skončení práce uspávam a NAS-ko tiež beží permanentne, takže všade mám vždy aktuálne súbory.

Ak zvykneš počítač vypínať a nie uspávať, odporúčam ti nastaviť si spustenie Mega a Resilio Sync aplikácie po prihlásení sa do systému.

Mega krásne funguje a mám ďalšiu multiplatformovú extra zálohu dát, lebo svoje dáta si cením. V bezplatnej verzii síce môžeš použiť až 50 GB miesta, avšak mesačný limit prenosu dát je 10 GB, ale ak si tam dáš zálohovať len súbory typu dokumenty z Wordu, tabuľky z Excelu, PDF súbory, exportované e-maily, zdrojáky z webstránkam a iné, dátovo nenáročné veci, free konto by malo stačiť. Platené kontá začínajú už na 4.99 euro za mesiac a v tom najlacnejšom máš 200 GB miesta a 1 TB limit na dátové prenosy. Ak si ceníš dáta, tak mať skvelú zálohu už od 4.99 eura mesačne ktorá zároveň skvelo pracuje s iPadom, počítačom a NAS-kom je na nezaplatenie.

Samozrejme, je viacero služieb podobných cloudovej službe Mega, možno už aj nejakú používaš, treba porovnávať, ale ak nie si si istý, môžem Mega len a len odporučiť.

Seriál o iPade - linky

iPad Pro ako náhrada laptopu, časť desiata: pracujeme so screenshotmi

iPad Pro ako náhrada laptopu, časť deviata: rýchly pohľad na Word a Excel

iPad Pro ako náhrada laptopu, časť ôsma: pracujeme s PDF

iPad Pro ako náhrada laptopu, časť siedma: správa súborov - editory

iPad Pro ako náhrada laptopu, časť šiesta: správa súborov - úložiská

iPad Pro ako náhrada laptopu, časť piata: správa súborov - vlastný cloud

iPad Pro ako náhrada laptopu, časť štvrtá: správa súborov - pokračujeme v cloude

iPad Pro ako náhrada laptopu, časť tretia: správa súborov - Dropbox

iPad Pro ako náhrada laptopu, časť druhá: správa súborov - lokálne dáta

iPad Pro ako náhrada laptopu, časť prvá: správa súborov - teória

Zdroj titulnej foto: alluremedia.com.au
Zdroj: thinkapple.sk