iPad Pro ako náhrada laptopu, časť šiesta: správa súborov - úložiská

iPad Pro ako náhrada laptopu, časť šiesta: správa súborov - úložiská

V prvých piatych dieloch tejto série článkov o iPade a ako mi nahradil laptop som vysvetlil, ako iPad pracuje s dátami. V nasledujúcich dvoch dieloch sa pozrieme na ďalšie možnosti iPadu a jeho uplatnenia v praxi ako náhrada laptopu. Aplikácie z App Store sú to, čo robí iPad silným konkurentom notebookov resp. ich náhradou.

Táto šiesta časť bude zhrnutie spolu s odporúčanými aplikáciami pre správu súborov. Osobne používam iOS od čias iPod touch 4 a za tie roky som si svoj iOS workflow vyladil do detailov. Aplikácie sú starostlivo vybrané a odskúšané, používam ich denne a teraz sa s tebou o tieto aplikácie podelím.


Zdroj: ifixit.net


Ako centrálne úložisko pre tvoje dáta na iPade odporúčam bezplatný Documents by Readdle. Dobrými alternatívamy sú aj aplikácie FileBrowser od Stratospherix a iFiles 2 od Imagam. Nech si už zvolíš akékoľvek centrálne úložisko, malo by určite podporovať:

  • Document Provider (uvedený v iOS 8)
  • Pripojenie sa na sieťové zariadenia v LAN-ke a podporu SMB a optimálne aj UPnP
  • Pripojenie na (S)FTP servery
  • Podpora cloudových služieb (ako Dropbox resp. inú službu ktorú používaš)
  • Podpora "Open with..." (uvedená v iOS 4.3)
  • Spotlight (pre aplikácie tretích strán uvoľnený od iOS 9)
  • Multitasking pre iPad (uvedený v iOS 9 pre iPady s čipom A7 a vyšším)
  • Možnosť vytvárania zložiek, presúvanie a kopírovanie súborov a to aj pre cloudy a sieťové zariadenia
  • Prístup do Camera Roll a ukladanie obrázkov z aplikácie do Camera Roll bez toho aby to zmazalo metadáta (niektoré aplikácie majú tento bug)
  • Možnosť zaheslovania aplikácie a optimálne aj podpora Touch ID

Documents by Readdle všetko toto podporuje a nielen že je to najlepšia aplikácia pre správu súborov, je aj komplet zadarmo a pravidelne aktualizovaná.

Documents by Readdle stiahneš tu:

Documents 5 - File manager, PDF reader and browser

Ako cloudová služba je najlepší Dropbox. Existuje viacero dobrých služieb, ako Google Drive, OneDrive, Box atď, ale Dropbox vyhráva vďaka neskutočnej univerzálnosti. Má aj tú výhodu že je veľmi jednoduchý na používanie, správu a je multiplatformový. Už sa mi stalo že nejaká aplikácia podporovala len jeden cloud a tým bol ten Dropbox. Pri výbere cloudu a používaných aplikácii je dobre si zistiť kompatibilitu aplikácii a cloudu, ale drvivá väčšina podporuje spomínaný Dropbox. Vďaka tomu si na iPade môžeš ukladať súbory do cloudu a pristupovať k tomu istému úložisku z rozličných aplikácii ktoré máš na iPade. Dropbox aplikácia podporuje moderné funkcie ako Spotlight, multitasking pre iPad a Touch ID.

Dropbox stiahneš tu:

Dropbox

Na synchronizáciu dát používam Resilio Sync. Túto aplikáciu som detailne predstavil v predchádzajúcich dieloch tohto seriálu. Len dodám, že Resilio Sync exceluje v tom že je rýchly vďaka technológii peer-to-peer synchronizácii a žiadne dáta nejdú na cloud alebo kdekoľvek mimo LAN-ky. Je multiplatformový a podporuje viacero značiek a modelov NAS-iek, kompatibilitu si overíš TU.

Resilio Sync pre iPad stiahneš tu:

Resilio Sync - File transfer and backup assistant

Aplikáciu Mega netreba znova predstavovať, tak ako Resilio Sync. Ako v prípade každého dobrého cloudu môžeš v aplikácii pre iPad zdieľať súbor uložený v cloude bez nutnosti toho aby si ten súbor musel sťahovať z cloudu do iPadu a príjemca nemusí používať službu Mega a súbor z cloudu sa dá stiahnuť offline priamo do aplikácie Mega na iPade bez nutnosti používania iných úložiskových aplikácii (funkcia "Open with..." je samozrejme podporovaná). Zaujímavé je, že ak súbor zmazeš, hodí sa do Rubbish Bin a dá sa obnoviť, takže zbohom nechcenému zmazaniu. Je tu aj podpora pre Touch ID. Bohužial, Mega nepodporuje multitasking pre iPad a ani Spotlight. S týmto cloudom som veľmi spokojný.

Mega stiahneš tu:

MEGA

Takže tieto aplikácie a ich služby osobne veľmi odporúčam. V ďalšom diely ti predstavím skvelé aplikácie s podporou Document Picker.

Seriál o iPade - linky

iPad Pro ako náhrada laptopu, časť desiata: pracujeme so screenshotmi

iPad Pro ako náhrada laptopu, časť deviata: rýchly pohľad na Word a Excel

iPad Pro ako náhrada laptopu, časť ôsma: pracujeme s PDF

iPad Pro ako náhrada laptopu, časť siedma: správa súborov - editory

iPad Pro ako náhrada laptopu, časť šiesta: správa súborov - úložiská

iPad Pro ako náhrada laptopu, časť piata: správa súborov - vlastný cloud

iPad Pro ako náhrada laptopu, časť štvrtá: správa súborov - pokračujeme v cloude

iPad Pro ako náhrada laptopu, časť tretia: správa súborov - Dropbox

iPad Pro ako náhrada laptopu, časť druhá: správa súborov - lokálne dáta

iPad Pro ako náhrada laptopu, časť prvá: správa súborov - teória

Zdroj titulnej foto: phonerepairs.nyc
Zdroj: thinkapple.sk