iPad Pro ako náhrada laptopu, časť siedma: správa súborov - editory

iPad Pro ako náhrada laptopu, časť siedma: správa súborov - editory

V tomto diely sa zamerám na aplikácie s podporou Document Picker ktoré majú zároveň integrovanú podporu pre Dropbox. Vďaka podpore Document Picker, ako som už spomínal, sa vyhneš nutnosti kopírovať súbor medzi sandboxami aplikácii a nutnosti pamätať si, kde ten súbor vlastne je a ktorý je aktuálny.

Niektorým možno príde riešenie od Apple cez Document Provider + Document Picker ako škrabanie sa ľavou nohou za pravým uchom. Tiež by som bol radšej za jedno veľké centrálne úložisko, ale Apple sa rozhodol spraviť iOS s týmto systémom správy súborov a pravdupovediac, má čosi do seba, ale Apple by mohol tento systém viac otvoriť pre vývojárov aplikácii pre iOS, aspoň do takej miery, ako veľmi odomkol správu súborov v iOS 8.


Zdroj: wordpress.com


Teraz ti predstavím niekoľko veľmi užitočných kancelárskych aplikácii s podporou Document Picker a integráciou Dropboxu:

1Writer:

Aplikácia na editovanie plain text súborov (.txt). Pre pokročilých užívateľov sú dostupné funkcie Markdown a rozšírenia klávesnice s editovateľnými položkami a možnosťou exportu do PDF formátu. Umožňuje vytvárať priečinky a takto triediť súbory. Okrem Document Picker a integrácii Dropboxu podporuje Spotlight, multitasking pre iPad a Touch ID.

1Writer stiahneš tu:

1Writer - Note taking, writing app

PDF Expert:

PDF Expert je profesionálna aplikácia pre editáciu PDF súborov ktorá priam vynikne na veľkom iPade Pro. Zvýrazňovanie textu, vkladanie loga, podpisovanie, extrahovanie stránky či zmena poradia stránok a veľa iného. Zaujímavé je, že pokiaľ máš aplikáciu Documents by Readdle, tak PDF Expert sa do nej integruje a nemusíš prepínať medzi dvoma aplikáciami. PDF Expert a Documents sú od toho istého vývojára - Readdle. PDF Expert má aj verziu pre Mac a podporuje Readdle Transfer (niečo ako vylepšený Handoff). Je jedno či na iPade použiješ PDF Expert alebo Documents, Mac verzia PDF Experta podporuje Readdle Transfer s oboma aplikáciami. Okrem Document Picker a integrácii Dropboxu podporuje Document Provider, Spotlight, multitasking pre iPad a Touch ID.

PDF Expert stiahneš tu:

PDF Expert - Edit, annotate and sign PDF documents

Textastic:

Textastic je najlepšia aplikácia pre iOS na vývoj webu. Viem, že vyrábať webstránky na iPade môže byť nezvyčajné, avšak na menšie úpravy je to najlepšie, čo som našiel. Dobrou alternatívou je Coda od firmy Panic. Textastic sa vie pripojiť na (S)FTP alebo WebDAV server, stiahnuť súbor a editovať ho. Je jedno či je to HTML, PHP, CSS atď, Textastic si poradí. Podporuje viac ako 80 programovacích a markupových syntaxí, power user funkcie ako nájsť & nahradiť, JavaScript konzola, doplňovanie kódu, väčšinu kódovaní ako UTF-8 atď. Okrem Document Picker a integrácii Dropboxu podporuje multitasking pre iPad a Touch ID. Podpora Spotlightu by mala prísť v budúcnosti.

Textastic stiahneš tu:

Textastic Code Editor 6

MS Office: Word, Excel, PowerPoint

Kancelársky balík od Microsoftu, ktorý netreba zvlášť predstavovať. V bezplatnej verzii nevie editovať, len prehliadať. Ak sa rozhodneš predplatiť si Office 365, môžeš si balík MS Office nainštalovať napr. aj na svoj Mac, PC či tablet ako iPad, závisí od zvolenej predplatenej služby. Ďalšie aplikácie z predplatného Office 365, ktoré dostaneš sú OneNote na poznámky - poriadne vylepšená alternatíva k Notes od Apple, ktorú veľmi odporúčam, ja som som naň prešiel z Notes, a Outlook pre e-maily, aj keď osobne používam Spark. Samozrejme, v prípade iOS sa dá určiť ktoré aplikácie sa z balíka nainštalujú, takže ak chceš povedzme len Word a Excel, tak na iPade ti zvyšné aplikácie ako Outlook nebudú zaberať voľné miesto. Ak používaš aj Windows, tak pre tento operačný systém je dostupný aj Access a Publisher. Alternatíva je bezplatný iWork (Pages, Numbers, Keynote) od Apple, ale osobne preferujem MS Office, aj kvôli lepšej kompatibilite s ostatnými užívateľmi MS Office - Word, Excel a PowerPoint. Treba zmieniť aj to že súčasťou Office 365 je až 1 TB miesta v cloude Microsoftu. Okrem Document Picker a integrácii Dropboxu aplikácie z MS Office balíku pre iOS podporujú Spotlight a multitasking pre iPad.

Word:

Excel:

PowerPoint:

Takže týmto siedmym dielom by som uzavrel kategóriu ako iPad pracuje so súbormy a ako z toho vyťažiť maximum. V ďalšom diely sa zameriam na iné aspekty, ako práca s multimédiami, rozšíreniami, Content blockermi atď.

Seriál o iPade - linky

iPad Pro ako náhrada laptopu, časť desiata: pracujeme so screenshotmi

iPad Pro ako náhrada laptopu, časť deviata: rýchly pohľad na Word a Excel

iPad Pro ako náhrada laptopu, časť ôsma: pracujeme s PDF

iPad Pro ako náhrada laptopu, časť siedma: správa súborov - editory

iPad Pro ako náhrada laptopu, časť šiesta: správa súborov - úložiská

iPad Pro ako náhrada laptopu, časť piata: správa súborov - vlastný cloud

iPad Pro ako náhrada laptopu, časť štvrtá: správa súborov - pokračujeme v cloude

iPad Pro ako náhrada laptopu, časť tretia: správa súborov - Dropbox

iPad Pro ako náhrada laptopu, časť druhá: správa súborov - lokálne dáta

iPad Pro ako náhrada laptopu, časť prvá: správa súborov - teória

Zdroj titulnej foto: technobuffalo.com
Zdroj: thinkapple.sk