iPad Pro ako náhrada laptopu, časť prvá: správa súborov - teória

iPad Pro ako náhrada laptopu, časť prvá: správa súborov - teória

Pamätám si ešte svoj prvý laptop. Jednalo sa o MacBook White Early 2008. Ako študentovi mi ho kúpili rodičia, aby som si ho mohol nosiť do školy a dať zbohom zošitom, všelijakým papierom, dokumentom atď. Mal som strašne veľa papierov na vytlačenie a v maturitnom ročníku toho bolo ešte viac. Preto som chcel jednoznačne laptop, nakoľko desktop nie je prenosný.

Uplynulo pár rokov a zjavil sa tu iPad a neskôr 12.9-palcový iPad Pro. Používal som ho čoraz častejšie ako mobilné zariadenie a laptop ležal v izbe na stolíku. Jedného pekného dňa som sa spýtal sám seba: nebolo by lepšie vtedy môj súčasný MacBook Pro predať a kúpiť desktop? A tak som spravil. V tejto sérii článkov ti prinášam môj príbeh ako som laptop nahradil iPadom. Začnem tým, ako som sa porátal so správou súborov, začnem teóriou.


Zdroj: edu.au


Správa súborov je slabá stránka iPadu. Každá aplikácia má svoj sandbox - "piesoček" - v ktorom sú súbory patriace konkrétnej aplikácii uložené. Takže súbory vytvorené vo Worde sú uložené v sandboxe aplikácie Word, súbory vytvorené v Exceli sú zas uložené v sandboxe Excelu. Niečo ako centralizované úložisko neexistuje, každá aplikácia, ktorá vie uchovávať súbory má vlastný "piesoček". Náznaky zdieľania tu sú - funkcia "Open with..." dostupná od iOS 4.3 umožňuje prekopírovať jeden súbor do inej aplikácie. Je to obyčajné kopírovanie medzi sandboxami, nehľadaj tu nič ako synchronizáciu.

Od iOS 8 pribudli zásadné novinky - "Document Picker" a "Document Provider". Je to zrejme najväčšia novinka v práci so súbormi v celej histórie predchádzajúcich verzií iOS. Document Picker je funkcia, ktorá ti umožní editovať súbor uložený v sandboxe inej aplikácie bez nutnosti kopírovania cez "Open with...". V mojom prípade mám aplikáciu Documents by Readdle (ďalej len "Documents"), ktoré je mojou aplikáciou kde uchovávam všetky svoje súbory. Keď chcem editovať súbor vytvorený v Exceli ktorý mám uložený v aplikácii Documents, tak proste spustím Excel, cez Document Picker vyberem aplikáciu Documents a potom zvolený súbor. V Exceli upravím a hotovo. Potom si môžeš spustiť Documents a ten súbor je naozaj upravený. Žiadne primitívne kopírovanie medzi sandboxami. Len pozor na jednu vec: niektoré aplikácie sa zdajú, že podporujú Document Picker, ale funguje trošku inak - v podstate niečo ako "Open from..." - zvolíš si dokument z inej aplikácie a ten zvolený dokument sa skopíruje. Pôvodný súbor je stále v pôvodnej aplikácií a nijako sa nebude meniť.

Má to však jeden háčik - aplikácia, v ktorej je uložený súbor, musí podporovať Document Provider. Documents ho podporuje. Ak používaš aplikáciu bez podpory Document Provider, zostáva ti len "Open with...", Document Picker povedzme z Excelu ti fungovať nebude, lebo úložisková aplikácia ten súbor proste nevie poskytnúť. Preto je pri riešení správy súborov na iPade vyberať aplikácie veľmi opatrne. Ideálne je, keď aplikácie v ktorých si ukladáš súbory podporujú funkciu Document Provider a aplikácie na editovanie súborov by mali podporovať Document Picker. Funkcia "Open with..." sa tiež hodí, túto funkciu používam dosť často. Ak pracuješ s veľa súbormi v rozličných aplikáciach, je dobré si skontrolovať podporu Spotlightu - pre aplikácie tretích strán je dostupný od iOS 9.

Problémom je aj to, že funkcia "Open with..." vie naraz skopírovať len jeden súbor. Čo ak máš viacero súborov a nechceš kopírovať jeden po druhom? Riešenie je tie súbory dať do archívu ZIP, potom cez "Open with..." ten ZIP archív prekopírovať a v konečnej aplikácii to rozbaliť. Nie každá aplikácie vie zazipovať resp. odzipovať takto "zbalené" súbory, takže treba vyberať pozorne.

Takže toľko k teórii, v pokračovaní seriálu sa už pozrieme ako to funguje v praxi. Budem vysvetlovať na konkrétnych aplikáciach, ktoré mám starostlivo vybrané a môžem ich odporučiť.

Seriál o iPade - linky

iPad Pro ako náhrada laptopu, časť desiata: pracujeme so screenshotmi

iPad Pro ako náhrada laptopu, časť deviata: rýchly pohľad na Word a Excel

iPad Pro ako náhrada laptopu, časť ôsma: pracujeme s PDF

iPad Pro ako náhrada laptopu, časť siedma: správa súborov - editory

iPad Pro ako náhrada laptopu, časť šiesta: správa súborov - úložiská

iPad Pro ako náhrada laptopu, časť piata: správa súborov - vlastný cloud

iPad Pro ako náhrada laptopu, časť štvrtá: správa súborov - pokračujeme v cloude

iPad Pro ako náhrada laptopu, časť tretia: správa súborov - Dropbox

iPad Pro ako náhrada laptopu, časť druhá: správa súborov - lokálne dáta

iPad Pro ako náhrada laptopu, časť prvá: správa súborov - teória

Zdroj titulnej foto: staticworld.net
Zdroj: thinkapple.sk