iPad Pro ako náhrada laptopu, časť piata: správa súborov - vlastný cloud

iPad Pro ako náhrada laptopu, časť piata: správa súborov - vlastný cloud

Cloudových služieb je veľa. Súbory idú vždy na server poskytovateľa a si obmedzený presne danou veľkosťou úložiska, zvlášť v prípade bezplatných služieb. Ďalšou nevýhodou je nutnosť pripojenia k Internetu aby si sa k svojím súborom vôbec dostal. Je možné si spraviť vlastný cloud u seba doma?

Áno, je to možné a nemusí to byť vôbec drahé. Na trhu je veľa firiem poskytujúcich riešenia pre domáci cloud, napr. Synology alebo Western Digital. Jedná sa o zariadenia NAS - Network Attached Storage - ktoré obsahujú jeden alebo viacero diskov a vo väčšine prípadov je možnosť svoje NAS-ko pripojiť na Internet a pristupovať k nemu aj keď si mimo domácej LAN-ky.


Zdroj: globenetcorp.com


Používam riešenie od Western Digital, konkrétne model WD My Cloud EX2 a mám v ňom 2 TB disk. Je pripojený ethernet káblom k wi-fi routeru. Skvelo spolupracuje s mojim Macom a aj iPadom. Cez iPad sa vieš napojiť na svoje NAS-ko aj keď si mimo LAN-ky, uložiť naň svoje súbory a tie sa môžu automaticky synchronizovať cez Resilio Sync alebo iný alternatívny synchronizovač na Mac/PC a následne aj do úložiska Mega alebo inej podobnej alternatíve. Takže môžeš pracovať na iPade mimo domu a všade máš aktuálne súbory.

Ako najlepšie cloudové úložisko tretej strany som v treťom diely tohto seriálu označil Dropbox. Keďže, ako som písal, je to veľmi univerzálne úložisko, na väčšinu NAS-iek existuje Dropbox aplikácia, ktorá obsah Dropboxu zálohuje na tvoje domáce NAS-ko a tak máš prístup k aktuálnym súborom v Dropboxe aj pri výpadku Internetového pripojenia. Samozrejme, bez Internetového pripojenia nefunguje synchronizácia na server Dropboxu.

Taktiež si treba pri výbere NAS-ka dávať pozor, lebo nie každé NAS-ko podporuje inštalovanie aplikácii. Preto je dôležité si cez Internet pozrieť, ako je to s podporou inštalovania aplikácii a či používané služby (v mojom prípade Resilio Sync a Dropbox) majú vôbec aplikáciu pre tvoje vybrané NAS-ko.

A synchronizácia? Resilio Sync, prípadne iná synchronizačná platforma, umožňuje, že keď na Macu uložím súbor do nalinkovanej zložky "ThinkApple", automaticky sa súbory zaktualizujú aj na na NAS-ku a po spustení Resilio Sync aplikácie pre iPad sa to tiež zosynchronizuje, takže stačí jedenkrát nakopírovať a ono sa to všade zosynchronizuje. Teoreticky funguje aj to, že z Macu nahodiť súbor na NAS-ko a cez aplikáciu Documents by Readdle (alebo cez inú aplikáciu s podporou pripojenia sa do sieťových úložísk) sa k NAS-ku pripojiť a súbor stiahnuť, ale najlepšie je proste spustiť Resilio Sync aplikáciu pre iPad a počkať až sa všetko zosynchronizuje a stiahne do iPadu. Naozaj stačí ťuknutie prstom na ikonku aplikácie a zvyšok je plne automatický, nemusíš si pamätať ktoré súbory si upravoval, vytváral či mazal. A samozrejme funguje to aj naopak - z iPadu nahodíš súbor do nalinkovaného "ThinkApple" a ten sa potom objaví aj na Macu.

Mať takéto cloudové riešenie je skvelá vec pre pokročilých užívateľov. Samozrejme pre prácu so súbormy na iPade nie je nevyhnutné, ale odkrýva veľké možnosti nielen pre prácu, ale aj pre zálohu cenných dát.

Seriál o iPade - linky

iPad Pro ako náhrada laptopu, časť desiata: pracujeme so screenshotmi

iPad Pro ako náhrada laptopu, časť deviata: rýchly pohľad na Word a Excel

iPad Pro ako náhrada laptopu, časť ôsma: pracujeme s PDF

iPad Pro ako náhrada laptopu, časť siedma: správa súborov - editory

iPad Pro ako náhrada laptopu, časť šiesta: správa súborov - úložiská

iPad Pro ako náhrada laptopu, časť piata: správa súborov - vlastný cloud

iPad Pro ako náhrada laptopu, časť štvrtá: správa súborov - pokračujeme v cloude

iPad Pro ako náhrada laptopu, časť tretia: správa súborov - Dropbox

iPad Pro ako náhrada laptopu, časť druhá: správa súborov - lokálne dáta

iPad Pro ako náhrada laptopu, časť prvá: správa súborov - teória

Zdroj titulnej foto: willwork4games.net
Zdroj: thinkapple.sk