iPad Pro ako náhrada laptopu, časť druhá: správa súborov - lokálne dáta

iPad Pro ako náhrada laptopu, časť druhá: správa súborov - lokálne dáta

V druhom diely o tom ako som laptop nahradil iPadom sa pozrieme na konkrétne aplikácie. Začnem systémom úložiska a synchronizáciou dát. Špecifický systém správy súborov na iPade a vlastne celom iOS má určité obmedzenia a bolo by dobré, keby to Apple viac otvoril. Ideálne by som bral systém z Windows 10 Mobile, kde sa dáta dajú uložiť do sandboxu aplikácie - ako na iOS - alebo do spoločného sandboxu prístupného pre všetky aplikácie.

Kvôli tomuto obmedzeniu v iOS je správa súborov a hlavne synchronizácia s ostatnými zariadeniami trochu komplikovaná, avšak vhodným výberom služieb a aplikácii sa s tým dá vysporiadať.


Zdroj: amazonaws.com


Základom správy súborov je zvoliť si vhodnú aplikáciu ako centrálne úložisko. Odporúčam Documents by Readdle (ďalej len "Documents"). Táto aplikácia je skutočne veľmi univerzálna a úplne zadarmo. Funguje klasicky ako zložkový systém v bežnom operačnom systéme, kde si vytváraš zložky a ukladáš dokumenty. Integruje v sebe rôzne služby, ako populárny Dropbox, o ktorom bude tiež zmienka v tomto seriály, prístup k (S)FTP serverom, počítačom v LAN-ke a NAS-kám a samozrejme aj iCloud Drive. Vďaka tomu môžeš nahrať súbory na Dropbox alebo do počítača v LAN-ke alebo naopak odtiaľ stiahnuť súbory do iPadu. Bohužial, nie je tu podpora pre kopírovanie dát medzi povedzme SFTP serverom a Dropboxom bez medzikroku stiahnutia súborov do iPadu, avšak Documents vie uploadnúť komplet priečinok a nie len súbor po súbore, takže to zas až taký zásadný problém nie je. Všetko prehľadne v jednej aplikácii.

Documents je vývojármi pravidelne aktualizovaný, podporuje najnovšie technológie iOS ako kľúčovú funkciu Document Provider, multitasking na iPade, vyhľadávanie súborov cez systémový Spotlight a uzamknutie aplikácie cez Touch ID.

V teórii k správe súborov som písal že "Open with..." podporuje kopírovanie naraz len jedného súboru a pri kopírovaní väčších množstviev súborov je dobre si ich zazipovať a tak skopírovať a v cieľovej aplikácii rozbaliť. Documents vie súbory zazipovať aj odzipovať.

A ako poriešiť synchronizáciu súborov? Ide to?

Čiastočne áno. Používam aplikáciu Resilio Sync. Mám ju nainštalovanú na iMacu, iPade a NAS-ku. Mám povedzme zložku "ThinkApple" na Macu, NAS-ku a na iPade v aplikácii Resilio Sync pre iPad. Tieto tri lokácie na troch zariadeniach obsahujú tie isté súbory, zmením súbor na Macu a mám automaticky aktuálnu verziu na iPade aj NAS-ku. Avšak na iPade treba ísť trochu obchádzkou. Synchronizované zložky nemám v aplikácii Documents, ale v aplikácii Resilio Sync. Je to kvôli obmedzeniam od Apple pre zdieľanie súborov medzi aplikáciami v iOS - chýba centrálne úložisko, každá aplikácia má vlastný sandbox. Ďalší problém je synchronizácia v pozadí. Aplikácia musí bežať na displeji, aby sa súbory zosynchronizovali. Je to opäť z dôvodu obmedzení v iOS. Dobrou správou je že Resilio Sync podporuje Document Provider, takže cez funkciu Document Picker môžeš súbory editovať priamo bez spustenia Resilio Sync a na konci práce len spusti Resilio Sync, aby sa zmeny zosynchronizovali na všetkých spárovaných zariadeniach. Podpora pre Spotlight je samozrejmosť, aj keď som si všimol že mi nechce nájsť PHP a CSS dokumenty (v Documents s tým problém nie je), zrejme to podporuje len bežné súbory ako obrázky, PDF, MS Office dokumenty atď.

Takže takto mám poriešenú lokálnu správu súborov. V ďalšom diely sa budem venovať cloudovým službám, ktoré výborne spolupracujú s iOS.

Seriál o iPade - linky

iPad Pro ako náhrada laptopu, časť desiata: pracujeme so screenshotmi

iPad Pro ako náhrada laptopu, časť deviata: rýchly pohľad na Word a Excel

iPad Pro ako náhrada laptopu, časť ôsma: pracujeme s PDF

iPad Pro ako náhrada laptopu, časť siedma: správa súborov - editory

iPad Pro ako náhrada laptopu, časť šiesta: správa súborov - úložiská

iPad Pro ako náhrada laptopu, časť piata: správa súborov - vlastný cloud

iPad Pro ako náhrada laptopu, časť štvrtá: správa súborov - pokračujeme v cloude

iPad Pro ako náhrada laptopu, časť tretia: správa súborov - Dropbox

iPad Pro ako náhrada laptopu, časť druhá: správa súborov - lokálne dáta

iPad Pro ako náhrada laptopu, časť prvá: správa súborov - teória

Zdroj titulnej foto: ytimg.com
Zdroj: thinkapple.sk