iPad Pro ako náhrada laptopu, časť deviata: rýchly pohľad na Word a Excel

iPad Pro ako náhrada laptopu, časť deviata: rýchly pohľad na Word a Excel

Word a Excel ma sprevádzali od čias nášho prvého rodinného PC až po môj súčasný osobný Mac. Striedavo som skúšal popri MS Office aj OpenOffice a jeho "pokračovateľa" LibreOffice či jeho "jablčný" klon NeoOffice a samozrejme aj iWork od Apple.

Office pre Mac 2011 bola tragédia a preto som používal iWork. Avšak po uvedení MS Office pre iOS a jeho prezentácii pri predstavovaní vtedy nového iPadu Pro som sa na MS Office pozrel znova a bol som prekvapený. Až tak, že som si predplatil službu Office 365.


Zdroj: s-microsoft.com


Samozrejme, dôvodom bola aj lepšia kompatibilita s okolitým svetom Windows, nakoľko MS Office je v podstate štandard. Bola doba, keď som na jednom stroji testoval LibreOffice, iWork a aj MS Office, spolu s neustálym konvertovaním do rozličných formátov a modlením sa aby to zas niečo nerozhádzalo. iWork je lepší ako LibreOffice, avšak je len pre Mac a iOS. Potreboval som multiplatformovo pracovať s dokumentami doc(x) a xls(x), tak som sa definitívne rozhodol pre služby Microsoftu.

MS Office som si nainštaloval aj na iPad, konkrétne Word, Excel, PowerPoint a OneNote. Lacnejšie predplatné v cene 7 euro/mesačne ti dáva licenciu pre jednu osobu a umožní ti nainštalovať na jeden Mac alebo PC a ďalej na jeden tablet a jeden smartfón. Za príplatok 3 euro mesačne sa licencia rozšíri na 5 používateľov.

PowerPoint síce nepoužívam, ale až by mi prišla nejaká prezentácia, viem si ju otvoriť a prehrať. Súčasťou Office 365 je aj Outlook, avšak tento e-mailový klient za veľa nestojí, ani ho nemám nainštalovaný, používam Spark. Vo verzii Office pre Windows navyše získaš Publisher a Access.

Word a Excel mi nahradil Pages a Numbers z iWorku a OneNote mi nahradilo zabudovaný Notes v macOS a iOS. Avšak dokážu aj tebe nahradiť? Alebo uvažuješ o predplatnom?

Začnem Wordom. Raz vidieť je lepšie ako sto krát počuť, takže takto je to v praxi:


Zdroj: thinkapple.sk


Formátovanie textu ako zmena farby písma, fontu, podčiarknutie či zarovnanie... všetko funguje. Samozrejmosťou je vkladanie objektov, ako obrázky či predvolené "shapes". Na bežné potreby by mobilný Word mal stačiť. Dajú sa dokonca vložiť grafy z Excelu, avšak ak v Exceli zmeníš údaj, zmeny sa v grafe vo Worde nepremietnú - chýba prepojenie dát a kvôli obmedzeniam v iOS to pravdepodobne ani nemôže fungovať.

Zaujímavá je podpora Apple Pencil. Pri ovládaní prstom funguje ovládanie normálne, avšak pri použití Apple Pencil to Word rozozná a môžeš normálne kresliť kdekoľvek v dokumente či pridať ručne písaný text. Rovnako to funguje s Excelom.

Word sa nebojí ani stĺpčekového textu:


Zdroj: thinkapple.sk


Word podporuje Document Picker, Spotlight a má integrovaný Dropbox. Podpora iPad multitaskingu a iPadu Pro je samozrejmosť.

Čo sa týka Excelu, pre bežného používateľa je myslím si dostatočný. Nečakaj kontigenčné tabuľky, ale väčšine ľudí bude istotne stačiť. Vzorce, grafy, formátovanie buniek, pridávanie prázdnych riadkov a stĺpcov, formuly, AutoSum (Sum, Average, Count Numbers, Max, Min), radenie dát vzostupne a zostupne a podpora viacerých tabov v rámci jedného dokumentu je samozrejmosť. Ako som už písal, lepšie je raz vidieť ako stokrát počuť, pridávam screenshot:


Zdroj:


Excel pre iPad umožňuje aj pokročilú editáciu buniek, tak ako vidíš na obrázku:


Zdroj: thinkapple.sk


Excel podporuje Document Picker, Spotlight a má integrovaný Dropbox. Podpora iPad multitaskingu a iPadu Pro je samozrejmosť.

Word a aj Excel umožňujú prácu viacerých ľudí na jednom dokumente. Zaujímavé je, že Word podporuje export do OpenDocument Text (prípona .odt) a Excel zas do OpenDocument Spreadsheet (prípona .ods).

Je len na tebe, či využiješ MS Office alebo stavíš na iWork priamo od Apple. Príjemný bonus v Office 365 je cloudové úložisko OneDrive s kapacitou až 1 TB, takže ak už využívaš cloudové úložisko, kde si priplácaš za extra priestor, či už iCloud Drive alebo Dropbox, prípadne iné, skús si to prepočítať, stojí to za zváženie, zvlášť ak nie si viazaný na nejaké konkrétne funkcie konkrétneho cloudu. Alebo OneDrive používaj ako ďalšiu cloudovú zálohu pre tvoje cenné dáta.

Nie som zástanca produktov Microsoftu, ale ich iOS aplikácie sú luxusné a MS Office pre Mac sa skutočne podaril, koniec-koncov, samotný Apple ich zobral ako ukážku produktivity pri predstavovaní veľkého iPadu Pro.

Seriál o iPade - linky

iPad Pro ako náhrada laptopu, časť desiata: pracujeme so screenshotmi

iPad Pro ako náhrada laptopu, časť deviata: rýchly pohľad na Word a Excel

iPad Pro ako náhrada laptopu, časť ôsma: pracujeme s PDF

iPad Pro ako náhrada laptopu, časť siedma: správa súborov - editory

iPad Pro ako náhrada laptopu, časť šiesta: správa súborov - úložiská

iPad Pro ako náhrada laptopu, časť piata: správa súborov - vlastný cloud

iPad Pro ako náhrada laptopu, časť štvrtá: správa súborov - pokračujeme v cloude

iPad Pro ako náhrada laptopu, časť tretia: správa súborov - Dropbox

iPad Pro ako náhrada laptopu, časť druhá: správa súborov - lokálne dáta

iPad Pro ako náhrada laptopu, časť prvá: správa súborov - teória

Zdroj titulnej foto: ytimg.com
Zdroj: thinkapple.sk