iOS

iOS: Safari príručka

· 4 min read
iOS: Safari príručka

iOS aplikácia Safari prešla dlhú cestu od momentu, keď ju Steve Jobs predstavil ako webový prehliadač pre iPhone. Množstvo funkcií, ktorými disponuje, sa niekedy človeku ani nepodarí využiť. Preto sme si pre teba pripravili tento článok, v ktorom, ako dúfame, upozorníme na možnosti, o ktorých si netušil, že jestvujú.

Vyžiadanie desktopovej verzie stránky

Dnes má už väčšina stránok aj svoje mobilné verzie, ktoré sú na mobilných telefónoch prehľadnejšie a ľahšie sa ovládajú. Ich funkčnosť je však často oklieštená. Kvôli funkcii "zobraziť desktopovú verziu stránky" si veľa používateľov muselo do svojich iZariadení stiahnuť doplnkový webový prehliadač. Teraz už táto funkcia figuruje aj v zozname možností natívneho prehliadača. Stačí dlhšie podržať prst na ikone pre opätovné načítanie stránky, kruhovej šípke, a kliknúť na "Normálna verzia stránky".

Zdroj: iphonehacks.com


###### Zobrazenie nedávno zavretých kariet Určite sa ti už stalo, že by si veľmi rád otvoril kartu, ktorú si prednedávnom zavrel. V Safari stačí v prehľade otvorených kariet jednoducho dlhšie podržať prst na ikone "+", čo ti otvorí ponuku pre "Posledné zatvorené taby".
![Zdroj: iphonehacks.com](/content/images/2015/12/Closed-Tabs-Safari.jpg)
###### Vyhľadanie slova alebo frázy na stránke Poznáš to - stránka je dlhá a ty potrebuješ rýchlo nájsť nejakú jej časť, z ktorej si pamätáš len útržky. Niekdajšia neprítomnosť funkcie "Nájsť na stránke" nútila k používaniu iného prehliadača množstvo používateľov. Teraz stačí pekne do poľa na vyhľadávanie a zadávanie webových adries napísať hľadané slovo alebo frázu a dole nájdeš sekciu "Na tejto stránke", kde stačí kliknúť na hľadaný výraz.
![Zdroj: iphonehacks.com](/content/images/2015/12/Find-Page.jpg)
###### Uloženie stránky pre čítanie v offline móde Voľakedy na túto funkciu bolo potrebné vlastniť osobitnú aplikáciu. Najznámejšia v našich končinách bola aplikácia Pocket, ktorú poznáš možno ešte pod starým názvom "Read It Later". V Safari stačí teraz kliknúť na ikonu zdieľania a z možností vybrať "Na prečítanie".
![Zdroj: iphonehacks.com](/content/images/2015/12/Reading-List.jpg)
###### Zdieľanie otvorených kariet s počítačom Mac Túto funkciu získaš vďaka prepojeniu zariadení cez službu iCloud, ktorú používateľom poskytuje spoločnosť Apple bezplatne. Stačí sa v zozname otvorených kariet prstom posunúť pod otvorené karty, kliknúť na odkaz a zaraz ti Safari otvorí novú kartu so stránkou z tohto odkazu.

Zdroj: iphonehacks.com


###### Zobrazenie stránky pre čítanie Stránky sú často presýtené reklamami, rôznymi formátmi textu, vloženými videami a podobne. To všetko rozptyľuje tvoju pozornosť a spôsobuje neprehľadnosť stránky. Preto sa v Safari nachádza možnosť prepnúť stránku do módu pre čítanie, ktorý ponechá len text a obrázky súvisiace s textom. Takto sa dajú upraviť len niektoré stránky a učiníš tak kliknutím na ikonu naľavo od poľa na vyhľadávanie a zadávanie webovej adresy. Pre vlastné formátovanie textu (farba, veľkosť a druh písma) klikni na ikonu, ktorá v tomto móde nahrádza tú pre opätovné načítanie stránky.
![Zdro: iphonehacks.com](/content/images/2015/12/Reader-View-Enable-Options.jpg)
###### Rôzne pomôcky pri prehliadaní webu Pri písaní webovej adresy môžeš použiť skratku pre koncovky. Podržaním prsta na klávese "." dostaneš ponuku koncoviek ako .sk, .com, .org…

Zdroj: iphonehacks.com


Ak sa chystáš na nejakej stránke vyplniť údaje z kreditnej karty, na klávesnici dostaneš možnosť oskenovať kreditnú kartu. Je to jednoduchšie ako zdĺhavé opisovanie číslic.

Zdroj: iphonehacks.com


Ak si chceš otvorené karty zoradiť inak, ako sú, stačí pri ich zobrazení podržať na niektorej prst trocha dlhšie a presunúť ju, kamkoľvek si želáš.

Zdroj: iphonehacks.com


Namiesto používania šípok doľava alebo doprava pri návrate na predchádzajúcu alebo nasledujúcu stránku v histórii prehliadania môžeš jednoducho potiahnuť prstom sprava doľava alebo zľava doprava.

Zdroj: iphonehacks.com


Ak sa potrebuješ dostať rýchlo na začiatok stránky, nemusíš sa posúvať ťahaním prsta zhora nadol. Stačí kliknúť hore na hodiny.

Zdroj: iphonehacks.com


Na najnovších mobilných telefónoch iPhone 6S a 6S Plus máš možnosť nahliadnuť do odkazov na stránky pomocou silnejšieho stlačenia. Potom máš možnosť náhľad zavrieť odtiahnutím prsta alebo stránku otvoriť pomocou ešte silnejšieho stlačenia. Táto funkcia je podmienená displejom s technológiou 3D Touch.

Zdroj: iphonehacks.com


Vedel si o týchto možnostiach v aplikácii Safari? Ktoré z nich používaš? Podeľ sa s nami v komentároch pod článkom.

Zdroj titulnej foto: greenpois0n.us
Zdroj: iphonehacks.com