iOS 13 ponúkne Dark mode, nové gestá a množstvo ďalších noviniek

iOS 13 ponúkne Dark mode, nové gestá a množstvo ďalších noviniek

Očakáva sa, že Apple predstaví nový iOS 13 počas tohtoročnej WWDC, ktorá sa uskutoční 3. júna. Okolo tohto operačného systému sa toho šušká mnoho, no teraz sa magazínu 9to5Mac podarilo vyspovedať ľudí, ktorí sú s jeho vývojom dobre oboznámení a tí im ponúkli niekoľko nových informácií.

O tom, že v iOS 13 sa konečne dočkáme vytúženého tmavého režimu (alebo tzv. dark mode) sme vás už informovali. Novinkou ale je informácia, že aplikácie postavené na Marzipane (platforma pre aplikácie, ktoré sú schopné bežať na macOS a tiež iOS) by mali tiež využiť potenciál dark mode, čo je rozhodne skvelá správa.

Aplikácie v iOS 13 by na iPade mali mať možnosť mať otvorených niekoľko okien, čo sa môže hodiť napríklad pri Safari, kedy používateľ potrebuje mať otvorené 2 web stránky vedľa seba naraz. Doteraz bolo potrebné použiť 2 rozdielne prehliadače. Okná by malo byť možné voľne pohybovať po obrazovke ako na klasickom počítači. Okná pritom je možné hromadiť aj na sebe a vďaka efektu rozmazania bude jasné, ktoré okno je práve používané.

Zdroj: iDownloadblog

Ďalšou novinkou by malo byť gesto "vrátiť späť". Jeho absenciu kritizujú mnohí používatelia systému iOS, pretože v jeho aktuálnej podobe, kedy je potrebné fyzicky zatriasť zariadením, je použiteľnosť tejto funkcie dosť krkolomná. V novej verzii iOS by pritom malo byť možné na iPade potiahnuť troma prstami po klávesnici pre vykonanie skratky, čo je omnoho pohodlnejšie.

Safari v iOS 13 by samo malo rozoznať, kedy je vhodné na iPade použiť verziu stránok pre počítače. To bude skvelé napríklad pri webe Youtubu, ktorý je notorický známy tým, že sa na iPadoch otvára v režime pre iPhone a nie len, že je tak znížená jeho použiteľnosť, ale tiež to nevyzerá práve najlepšie.

Zdroj: ActualApple.com

Vylepšenia by sa tiež mohli dočkať aplikácie tretích strán, ktoré pracujú s dokumentami a implementácie týchto funkcií by mali byť minimálne tak dobré, ako tomu je teraz v natívnych aplikáciách od Apple: Pages, Numbers a Keynote. Po novom tiež bude možné vybrať viacero položiek v zozname súborov ťahaním viacerých prstov a vylepšenia by sa mal dočkať aj Splitview, kedy by horná lišta s batériou a ostatnými informáciami lepšie reagovala na aplikácie a nepostrádala by kontrast v niektorých prípadoch.

Dočkať by sme sa tiež mali vylepšenej aplikácie "Pripomienky", ktorá tiež príde na Mac, nového dizajnu indikátora zmeny hlasitosti (aktuálny vyzerá v roku 2019 ako zlý vtip) a lepších nástrojov pre tlač v jednotlivých aplikáciach.

Vyzerá to tak, že iOS 13 bude plný noviniek. V redakcii nás teší hlavne to, že sa Apple konečne pozrel na iPad a aj vďaka Marzipanu budú niektoré aplikácie z Macu dostupné na iOS, čo z neho urobí omnoho lepší pracovný nástroj. Novej verzie iOS sa nevieme dočkať a všetky novinky budeme netrpezlivo sledovať.

zdroj. BGR.com


Zdroj: 9to5Mac

Zdroj titulnej foto: iMore