Veľký súhrn noviniek v iOS 11

Veľký súhrn noviniek v iOS 11

Najnovšia verzia operačného systému iOS prináša stovky nových podstatných i menších zmien a funkcií. Zatiaľ čo iOS 10 v podstate nepriniesol žiadne novinky pre iPad, iOS 11 obsahuje obrovské množstvo funkcií pre majiteľov iPadu, a to ako pre začiatočníkov tak aj pre profesionálov.

Aktualizácia prináša nový prispôsobiteľný Dock pre iPad, ktorý ponúka prístup k často používaným aplikáciám a dokumentom. Dock je trvalý a prístupný kedykoľvek v ľubovoľnej aplikácii, stačí ak prstom prejdete na spodnú časť obrazovky iPadu. Pomocou doku sa ľahko dostanete k funkciám multitaskingu, ako je Split View a Slide Over. Pribudol taktiež nový App Switcher, ktorý vám zobrazí a umožní prepínať medzi používanými aplikáciami.

apple.com

Nová aplikácia Files (Súbory) je dostupná aj na iPhone, a umožňuje vám prístup ku všetkým vašim súborom, či už uloženým lokálne, na iCloude alebo v iných cloud službách ako Dropbox alebo Google Drive.

Funkcia drag-and-drop na iPadoch umožňuje jednoduché presúvanie obrázkov, textu, odkazov a ďalších informácií z jednej aplikácie do druhej alebo medzi dokumentmi. V iPhone je funckia drag and drop k dispozícii v rámci niektorých aplikácií, ako napríklad spomínané Files.

macrumors.com

Hlbšej integrácie sa dočkala Apple Pencil, a to v podobe inline kreslenia a kreslenia poznámok v širokej škále aplikácií od Mailu po Poznámky. Nová funkcia Instant Lines (Okamžité Poznámky) umožňuje otvoriť Poznámky z uzamknutej obrazovky jednoduchým klepnutím s Apple Pencil na diplej.

Na obidvoch zariadeniach má iOS 11 aktualizovaný, svieži dizajn, ktorý sa zameriava na výraznejšie typy písma a iné menšie dizajnové zmeny. Ovládacie centrum je úplne prepracované, je prispôsobiteľné a konečne sa v ňom nachádza funkcia pre mobilné dáta. Prepracovaná bola taktiež uzamknutá obrazovka, ktorá uľahčuje zobrazovanie upozornení.

apple.com

Zmien sa taktiež dostala aj Siri, ktorá má po novom prirodzenejší hlas, s prirodzenejšou intonáciou, dôrazom a tempom. Siri je dostupná v dvoch verziách, a to s mužským a ženským hlasom. Nová funkcia Siri umožňuje prekladať anglické hovorené slová priamo do čínštiny, francúzštiny, nemčiny, taliančiny a španielčiny.

Siri je odteraz schopná učiť sa podľa správania užívateľa, ponúka tak viac návrhov založených na používaní aplikácií ako Safari, Novinky, Mail, Správy a ďalšie. Siri napríklad v novinkách ukáže návrhy založené na vašich záujmoch. Všetky nové funkcie Siri sú vykonávané na zariadení, takže neexistujú žiadne problémy týkajúce sa ochrany osobných údajov.

ndtv.com

Nové funkcie dostali aj aplikácie Fotoaparát a Fotky. Režim Portrét získal podporu pre optickú stabilizáciu obrazu, a užívateľ môže pri fotení v tomto režime využívať True Tone blesk a HDR (pokiaľ ho zariadenie má). Vo fotkách boli vylepšené spomienky, video si teraz môžte prezerať pri orientácii na šírku aj výšku. Nový formát obrázkov s vysokou účinnosťou výrazne zníži veľkosť fotografií nasnímaných pomocou iPhonu 7 a 7 Plus. Formát JPEG nahradil formát s názvom HEIF (High Efficiency Image Format).

V službe Apple Music pribudli nové možnosti zdieľania hudby s priateľmi. Používatelia môžu vytvárať zoznamy videí pre priateľov, a majú prístup k zoznamom videí svojich priateľov.

apple.com

V Správach je uľahčený prístup k aplikáciám a nálepkám, a taktiež ich prostredníctvom môžete cez Apple Pay posielať peniaze. V Apple Maps pribudli interiérové mapy na hlavných letiskách a nákupných centrách po celom svete. Mapy tiež získavajú možnosť navádzania do jazdného pruhu, ktorá zabráni tomu, aby ste neminuli odbočku alebo výjazd.

Do Not Disturb Režim (Režim Nevyrušovať) prináša nové funkcie pri jazde na vozidle. Keď je počas jazdy režim zapnutý, funkcia ruší všetky prichádzajúce upozornenia a pošle ľudom správu že jazdíte, a upozornenie dostanete až po ukončení režimu. Funkcia sa automaticky zapne keď sa iPhone pripojí cez Bluetooth v aute, no v nastaveniach si to môžte vypnúť.

macrumors.com

HomeKit získal novú kategóriu Speaker, ktorá umožňuje ovládanie reproduktorov z Home App a nového AirPlay2.

iOS 11 taktiež prináša úplne nový dizajn App Store s novým ovládacím centrom, ktoré oddeľuje Hry a Aplikácie. K dispozícii je aj nová karta "Dnes", ktorá sa každodenne aktualizuje a umožňuje vám objavovať nové aplikácie.

Operačný systém je zatiaľ dostupný len pre vývojárov, no Apple plánuje spustiť koncom júna verejnú beta verziu. Oficiálne spustenie bude na jeseň, s príchodom nových iPhonov.

Zdroj titulnej foto: apple.com
Zdroj: macrumors.com