iOS 11 je už na 25% zariadeniach

iOS 11 je už na 25% zariadeniach

iOS 11 je tu s nami už niečo málo cez týždeň a už je nainštalovaný na 25% zariadeniach, oznámila analytická spoločnosť Mixpanel. iOS má oproti Androidu výhodu, že aktualizácia operačného systému je dostupná hneď a pre všetky podporované iOS zariadenia a to až niekoľko rokov dozadu. iPad 2 podporoval iOS od verzie 3 až do verzie 9, o čom sa môže vlastníkom Android smartfónov/tabletov len snívať.

Windows Phone / Windows 10 Mobile je dnes už prakticky mŕtvy, pri výbere smartfónu je to dnes o Androide a iOS. Ostatné platformy, ako napr. BlackBerry, majú tiež podiel na úrovni štatistickej chyby.


Zdroj: regmedia.co.uk


Do 24 hodín od uvoľnenia finálneho iOS 11 si ho nainštalovalo 10% majiteľov iOS zariadení. Po týždni bola hodnota podielu iOS 11 na úrovni 25%, čo je nižšia hodnota ako to bolo minulý rok v prípade iOS 10, ktorý za rovnaký čas bol inštalovaný na 34% zariadeniach. Pre porovnanie, v súčasnosti má iOS 10 podiel 67,83 percenta.

Najväčší skok ohľadom kompatibility aplikácií z App Store je, že iOS 11 nepodporuje 32-bitové aplikácie. Mnohí také ešte používajú a ak ich vývojár nezaktualizuje, po upgrade na iOS 11 sa ani nespustia. Apple sa snaží čistiť svoj ekosystém od starých technológií, tak ako v prípade prechodu od PowerPC na Intel v roku 2006, lebo PPC procesory začínali byť príliš pomalé a nestíhali na Intel. Ale je pravda, že potom bola dostupná emulačná vrstva Rosetta, ktorá umožňovala spustiť PPC aplikácie na Intel procesoroch a vydržala až do Mac OS X Snow Leopard (vrátane).

Android trpí fragmentáciou, nasledujúca tabuľka s podielmi jednotlivých verzií Androidu vraví za všetko:

Zdroj: macrumors.com

Je pravda, že vo svete Androidu máš možnosť na výber z mnohých značiek v rozličných cenových reláciách, ale čo z toho, že pokiaľ nemáš drahú vlajkovú loď, tak je možné že aktualizáciu vôbec nedostaneš?

Osobne mám Android tablet, z ktorého ide aj telefonovať, bral som ho k Internetu, keď sme podpisovali viazanosť. Jedná sa o Huawei MediaPad M2 LTE a beží na ňom Android Lillipop. Existuje aj verzia bez "LTE", z neho telefonovať cez klasickú sieť samozrejme nejde. Moja LTE verzia je "zaseknutá" na Androide 5 (Lollipop), zatiaľ čo verzia bez LTE dostala aktualizáciu na Marshmallow. Problém bude zrejme s operátormi, ktorí sa nedohodli na licenciách.

Väčšina Android smartfónov beží na verziách Lollipop a Marshmallow, ktoré sú v súčasnosti dva až tri roky staré.

Apple vo svojom marketingu zdôrazňuje, že najnovší iOS je nainštalovaný na väčšine aktívnych zariadení, zatiaľ čo najnovšia verzia Andoridu je na pár percentách, ktoré sa príliš rozširovať nebudú. Teda aspoň dovtedy, čo napr. Samsung nevydá novú vlajkovú loď.

Tim Cook na jednom evente zavtipkoval že Android je líder. Líder v množstve malvéru na mobilných platformách.

Zdroj titulnej foto: cbsistatic.com
Zdroj: macrumors.com