IOS 10 umožní snímať fotografie v RAW formáte

· 2 min read
IOS 10 umožní snímať fotografie v RAW formáte

Skvelá správa pre všetkých milovníkov fotografovania iPhonom. Fotografie zhotovené týmto telefónom sa míľovým skokom posunú k profesionálnym snímkam a nebude na to treba kupovať ani iPhone 7 Plus s dvojitou šošovkou.

V iOS 10 sa vôbec po prvýkrát objaví možnosť vytvárať snímky v RAW formáte a ďakovať za to môžeme "AVCaptureOutput". Taktiež vďaka tejto novinke budú mať aplikácie tretích strán možnosť využívať Live Photos.

Zdroj: ubergizmo.com

Novinka nebola počas WWDC spomínaná, no objavila sa v prezentácii, ktorá popisovala všetky záležitosti, ktoré iOS 10 prinesie. Táto funkcia by mala byť dostupná pre telefóny iPhone 6S, iPhone 6S Plus, iPhone SE a nový 9.7-palcový iPad Pro.

Snímky uložené v RAW formáte umožňujú oveľa lepšiu manipuláciu s vlastnosťami fotiek pri úpravách. Informácie nie sú na rozdiel od JPEG formátu komprimované. Pre porovnanie, formát RAW sníma od 4 096 až po 16 384 úrovní jasu, zatiaľ čo JPEG len 256. Editovanie sa v tomto prípade dostáva na úplne inú úroveň.

Zdroj: petapixel.com

RAW snímky budeme môcť zachytávať len cez zadnú kameru a nebude možné použiť stabilizátor obrazu. Spoločnosť Apple taktiež pridá možnosť fotiť RAW a JPEG formát súčasne.

Snáď jedinou nevýhodou RAW formátu je veľkosť fotografie. RAW snímka dokáže zabrať aj 30 MB, takže 16 GB iPhone neprichádza v žiadnom prípade do úvahy.

Zdroj: imore.com


Zdroj: cultofmac.com

Zdroj titulnej foto: stockphotos.io