iOS

Interview: UNIN Case - riešenie problému s pamäťou iPhonu priamo zo Slovenska

· 6 min read
Interview: UNIN Case - riešenie problému s pamäťou iPhonu priamo zo Slovenska

Jeden z najväčších problémov iPhonistov, ktorí nechcú používať služby iCloud, je určite obmedzenie úložnej kapacity a neschopnosť posielať súbory prostredníctvom Bluetooth medzi operačným systémom iOS a Android. Prednedávnom sa nám však do redakcie dostal nový slovenský start-up s názvom UNIN Case, ktorý sľubuje, že tento problém vyrieši.

Kedže nás nápad skutočne zaujal, rozhodli sme sa spraviť krátky rozhovor s Davidom Heclom, ktorý je vedúcim tohto projektu.


David, poďme pekne od začiatku. V jednoduchosti nám vysvetli, čo vlastne UNIN Case je a na čo je určený.

Ako niekoľkoročný užívateľ a skalný fanúšik produktov Apple som si uvedomil jednu z ich hlavných nevýhod, ktorou je obmedzená kapacita pamäte kľúčových zariadení. My sme sa zamerali na iPhone. Práve pre tento smartfón je náš UNIN Case určený. Istotne sa už veľa ľuďom stalo, že v dôležitých momentoch im jednoducho na iPhone došla pamäť. To sa s naším výrobkom už nestane. UNIN Case je unikátny v tom, že disponuje pamäťovým modulom, ktorý má voľne rozšíriteľnú kapacitu pomocou pamäťových kariet microSD. Táto technológia navyše bude umožňovať okamžité sharovanie dokumentov aj so smartfónmi s Androidom alebo napríklad aj s kamerami, počítačmi alebo inými výrobkami, ktoré túto technológiu podporujú. Čerešničkou na torte by potom mal byť fakt, že UNIN Case bude disponovať plnohodnotným Bluetooth, ktorý sa postará o to, že ak vám váš známy bude chcieť niečo poslať z Androidu, tak to jednoducho urobí.

Kedy tento projekt vznikol a čo vás k nemu viedlo?

Originálny nápad sa zrodil v roku 2015. Odvtedy prešiel zopár zmenami až do takej fázy, v akej sa nachádza teraz. Počas tohto obdobia sme prišli s viacerými nápadmi, ktoré budeme možno v budúcnosti aplikovať aj do finálneho produktu. Dôvodom, prečo sa tento start-up zrodil, bol fakt, že mnoho ľudí iPhone miluje, avšak obmedzená kapacita pamäte spolu s neschopnosťou preposielania dokumentov medzi všetkými smartfónmi ich tak trochu obmedzuje. A presne tomuto chceme zabrániť, pretože naším hlavným mottom je „Be UNlimited and INdependent“.

Kto stojí za zrodom tohto nápadu a koho môžeme nájsť vo vašom tíme?

V našom tíme máme viacero kľúčových ľudí, ktorí sa aktívne podieľajú na vytvorení niečoho, čo by mohlo zmeniť spôsob, akým bežný užívateľ používa svoj iPhone. Hlavný mozog našej kampane a komunikácie je Matúš Záhradník. Obchodné záležitosti a strategické partnerstvá má na starosti kolega Karol. Všetko ohľadom elektroniky a prototypu má pod palcom náš hlavný elektrotechnik Filip Uhlárik. A potom som tu, samozrejme, ja ako iniciátor myšlienky a vedúci nášho projektu.


alt


Prečo ste sa rozhodli práve pre kryt na iPhone?

Pre iPhone sme sa rozhodli preto, lebo ide o špičkový produkt, ktorý používa celosvetovo veľké množstvo zákazníkov. Sú to väčšinou cieľavedomí ľudia so zmyslom pre kvalitu a presne takých ľudí chceme osloviť. Práve týmto zákazníkom nevyhovuje obmedzená pamäť smartfónu.

Pre aké modely iPhonov bude UNIN Case dostupný a aké farebné varianty si budeme môcť kúpiť?

Samotný UNIN Case bude dostupný pre iPhone 6 a 6 Plus, a teda aj pre iPhone 6S a 6S Plus. Neskôr je, samozrejme, možné, že sa ho dočkáme aj pre iPad. Kryt by sme mali začať predávať vo farbách, ako je základná čierna a biela spolu s červenou, modrou, hnedou a so žltou. Práve tieto farby sa nám pri našom prieskume trhu zdali ako najžiadanejšie.

Rozšírenie pamäte a posielanie súborov medzi iOS a Android sú určite skvelé a hlavne užitočné funkcie. Kedže však stále hovoríme o kryte, do akej miery bude odolný?

Všetci vieme, že iPhone je pomerne drahý telefón a určite sa nenájde normálny užívateľ, ktorý by ho chcel rozbiť alebo inak poškodiť. Toto všetko si v UNINe uvedomujeme a preto môžeme povedať, že náš obal bude dostatočne odolný na to, aby sa iPhone neohol alebo inak nepoškodil. Samozrejmosťou v budúcnosti bude aj vyhotovenie v prémiových materiáloch.


alt


Predsa len, na trhu sa nachádza skutočne veľa rôznych krytov, puzdier a podobných gadgetov, prečo je ten váš iný?

UNIN Case je v prvom rade produkt od fanúšikov Apple pre fanúšikov Apple. Snažíme sa presne dodržiavať výrobné postupy a dbať na kvalitu, dizajn a odkaz značky Apple. Na rozdiel od iných produktov UNIN ponúka rozšíriteľnú pamäť s funkciou hot-plug. Na trhu v súčasnosti nájdete kryty, ktoré ponúkajú rozšíriteľnú pamäť, alebo kryty, ktoré majú dokonale premyslený dizajn. Náš kryt ale spája oboje do jedného, čo ešte nevidno. Navyše to všetko ponúkame flexibilné a vymeniteľné v súlade s naším mottom.

Poznáme "vonkajšiu" funkcionalitu, poďme však "dovnútra". Ako to celé bude fungovať? Dočkáme sa nejakej aplikácie?

Celý kryt bude pripojený k iPhonu pomocou portu Lightning, ktorý sa taktiež postará o jeho napájanie a o prenos dát medzi kartou a iPhonom. Avšak nemusíte sa obávať toho, že si telefón vždy pri nabíjaní budete musieť vybrať z obalu. O nabíjanie samotného smartfónu sa postará ďalší Lightning port, ktorý bude umiestnený vo vrchnej časti obalu. Na prístup k dokumentom obsiahnutým na karte microSD bude slúžiť naša špeciálna aplikácia, ktorá sa vyvíja presne pre naše potreby a bude dostupná v App Store.

V akom štádiu sa nachádza váš projekt? Máte už nejaký koncept alebo model?

V súčasnosti sa nachádzame v štádiu začiatku kampane a prípravy podkladov na koncovú kampaň, ktorá by mala bežať na portáli IndieGoGo. Rovnako v týchto dňoch dokončujeme potrebnú technickú dokumentáciu pre Apple, aby sme dostali na náš produkt licenciu MFi, ktorá je aj pre našich zákazníkov zárukou 100%-nej kvality. Čo sa týka samotného krytu, tam už máme prakticky všetko hotové a pripravujeme sa na výrobu.


alt


Dôležitá otázka pre konečných používateľov. Koľko bude váš kryt UNIN Case stáť?

O cene zatiaľ priamo hovoriť nechcem, no poviem len toľko, že bude určite nižšia, ako je rozdiel medzi jednotlivými pamäťovými verziami na iPhone. Avšak určite nevyrobíme nekvalitný a predražený produkt.

Kedy si budeme môcť váš výrobok kúpiť?

Pri startupoch je často ťažké určiť, kedy sa dostanú do predaja, pretože veľa z nich musí prejsť ešte dlhou cestou, v ktorej je zahrnutá aj crowdfundingová kampaň a vyzbieranie dostatočného množstva peňazí na nastavenie hromadnej výroby. Ak sa nám podarí vyzbierať potrebnú sumu, prví zákazníci svoj produkt dostanú okamžite po ukončení kampane, ktoré je naplánované na Apríl 2016.

Na aký trh sa chcete zamerať? Slovensko, EÚ alebo to skúsite globálne?

Samozrejme, kedže sme slovenský start-up, naším domácim trhom bude práve Slovensko a Česko. Slovenskí a českí užívatelia tak zároveň budú aj vôbec prví ľudia na svete, ktorí si budú môcť tento produkt vyskúšať. Avšak popri tom by sme sa určite chceli zamerať aj na globálny trh, aby si svoj iPhone mohol každý užiť na 100 % a objavil nové možnosti jeho používania.


alt


**Keďže sme stránka zameraná na Apple, napadá mi špeciálna otázka. Aké iné produkty od Apple vlastníš a aký máš názor na Apple ako spoločnosť?**

Ja osobne vlastním produkty, ktoré zastupujú každú kategóriu, akú Apple má. Moje portfólio obsahuje iPhone 6 Plus, iPad Air 2, MacBook Pro Retina, AppleTV, Apple Watch a iPod Shuffle. A ako vidím Apple? Ako spoločnosť je príkladom toho, že keď človek naozaj chce, môže dokázať čokoľvek. Obdivujem Steva Jobsa za to, čo dokázal vybudovať prakticky z ničoho. To všetko len dokazuje, o akého inovatívneho vizionára a človeka s úžasnou osobnosťou išlo. Je to de facto môj podnikateľský vzor. Mnoho z jeho filozofie a myšlienok sa snažím preniesť aj do svojho projektu.

Ja ti veľmi pekne ďakujem za rozhovor a s celou redakciou ThinkApple.sk vám držím palce pri budovaní vášho projektu. Už teraz sa tešíme, keď budeme môcť spraviť recenziu na finálny model UNIN Case!


Pokiaľ vás tento projekt zaujal, určite navštívte nasledujúce odkazy:

UNIN Case Facebook

UNIN Case Twitter

UNIN Case Web