iPhone mal mať fyzické tlačítko Späť

iPhone mal mať fyzické tlačítko Späť

iPhone odštartoval éru moderných smartfónov. Obsahoval virtuálnu klávesnicu a multidotykové ovládanie, čo bola v tej dobe hotová revolúcia. Aj keď prvý iPhone toho veľa nevedel a App Store bolo pridané až v iOS 2, vyvolal hotovú mániu a ľudia boli ochotný stáť v dlhých radoch.

Smartfóny od Apple nikdy nemali veľa fyzických tlačítok. Okrem tlačítok na ovládanie hlasitosti a vypnutie telefónu je súčasťou výbavy ikonický Home Button, ktorý bol od iPhone 5S vylepšený o skener odtlačkov prstov. Je to jediný hardvérový ovládací prvok pri manipulácii s telefónom. Ale vedel si, že Steve Jobs pôvodne uvažoval aj o fyzickom tlačítku Späť, aký nájdeme na Androide?


Zdroj: insideview.com


Spomedzi moderných mobilných operačných systémov je iOS jediný, ktorý sa pri ovládaní rozhrania systému spolieha na jediné fyzické tlačítko. Slúži nielen na návrat na domovskú obrazovku, ale pri dvojitom stlačení sa spúšťa prepínač aplikácii a pri podržaní sa aktivuje Siri, ak je aktivovaná. Moderné iPhony zároveň cez Home Button poskytujú funkciu Touch ID.

Podľa knihy od Briana Merchanta "One Device: The Secret History of the iPhone" sa Steve Jobs snažil presvedčiť vedúcich pracovníkov, že iPhone potrebuje hardvérové spätné tlačítko, tak ako na Androide. Avšak dlhodobý dizajnér Imran Chaudhri, ktorý pracoval v Apple až 19 rokov, presvedčil Steva Jobsa, že jedno fyzické tlačítko, ktoré vždy robí to isté, zjednoduší ovládanie a vždy bude jasné, čo sa po jeho stlačení udeje.

Imran Chaudhri sa aj vyjadril, že zákazníci chcú zariadenie, ktoré robí to, čo si želajú. Taktiež poukázal na to, že mnoho funkcií telefónov sú zahrabané hlboko v menu a zároveň tvrdil, že cesta spätného tlačítka by skombinovala ovládanie budúceho iPhonu. Steve Jobs s ním súhlasil a zmenil svoj názor.

Toto nebol prvý prípad, keď bol Steve Jobs presvedčený zmeniť názor ohľadom prvého iPhonu. Vývojari pustili veľa nadšenia do tvorby prvého jablkového smartfónu a teda výsledný produkt bol ovplyvnení aj spomínanými vývojármi a tímovou spoluprácou.

Zdroj: ytimg.com

Ohľadom iPhonu sa šíril mýtus, že šéf marketingu, Phil Schiller, chcel mať na iPhone fyzickú klávesnicu, tak ako to bolo v prípade značky BlackBerry a iných smartfónov tej doby. Avšak sám Phil Schiller sa na sociálnej sieti Twitter vyjadril, že to nie je pravda a že nemáme veriť všetkému, čo si prečítame.

Zaujímavý bol názor Steva Jobsa na Android. Považoval ho za ukradnutý produkt a vyjadril sa k tomu aj v životopise od Waltera Isaacsona:

"Budem tráviť všetok svoj čas až do posledného dychu, ak to bude potrebné a použijem každý cent zo 40 miliardového balíka Apple v banke, aby som napravil zlo… Zničím Android, lebo je to ukradnutý produkt. Som ochotný viesť aj nukleárnu vojnu…".

Aký je tvoj názor? Mal by mať iPhone tlačítko Späť? Alebo si fanúšikom jedného hardvérového tlačítka na ovládanie iPhonu, tak ako je tomu v súčasnosti?

Zdroj titulnej foto: techx.ie
Zdroj: cultofmac.com