Hudba v iOS 8.4

· 3 min read
Hudba v iOS 8.4

1.júla konečne prišla dlho očakávaná aktualizácia systému iOS na verziu 8.4., ktorej nepochybne najvýraznejšou zmenou bolo spustenie služby Apple music, resp. nahradenie pôvodného hudobného prehrávača vstavanou streamingovou službou. Ak máte ikonku na viditeľnom mieste, túto skutočnosť ste nemohli prehliadnuť. Vlastne ste ju nemohli prehliadnuť asi v žiadnom prípade, nakoľko sa tejto témy dotkol azda každý druhý článok na internete. Čo je dobre - aspoň pre Apple určite.
Ikonka je teraz farebnejšia a viac podlieha dizajnu, ktorý priniesol iOS 7. Po vzrušujúcom prvotnom kliknutí na ňu, vás aplikácia požiada, aby ste si vybrali jednu z možností predplatného - „individuálne“ (za sľubovaných 5,99€ mesačne), alebo „rodinné“ (za 8,99€ až pre 6 členov domácnosti). Tieto poplatky vám Apple začne pravidelne automaticky sťahovať po uplynutí trojmesačnej skúšobnej doby, ktorá je zdarma. Urobí tak bez predchádzajúceho upozornenia, preto ak si neželáte službu využívať aj po skončení trial verzie, musíte sami zrušiť obnovu predplatného v nastaveniach vášho iTunes účtu.

Vrhnime sa však už na to, čo nová služba ponúka a ako funguje.

Po prvom spustení si v službe vyberiete žánre a interpretov, ktorých počúvate najradšej. Táto funkcia je zhotovená síce kreatívne, no animované bubliny išli, podľa nášho skromného úsudku, na úkor funkcionality. Interpretov, ktorých si v tomto kroku vyberiete, od tejto chvíle automaticky „nasledujete“ a zo zvolených žánrov vám služba automaticky zostaví rádio stanice blízke vášmu vkusu.
Samotná aplikácia sa od tej pôvodnej výrazne líši a zdá sa, že sa budeme mať čo učiť. Na jej spodnej lište nájdeme 5 záložiek - Pre vás, Nové, Rádio, Connect a Moja hudba. Už tu je cítiť, že preklad aplikácie do slovenčiny je zhotovený skutočne len narýchlo.

v záložke Pre vás nájdete automaticky vygenerované playlisty vašich obľúbených interprétov, poprípade ich kolegov z rovnakého žánru. Takisto vám tu služba ponúkne prehranie celých albumov týchto umelcov.

sekcia Nové ponúka prehľad hudobných noviniek a rôznych hitparád. V hornej časti tejto karty si môžete zvoliť požadovaný žáner. Pozitívnou súčasťou sú neustále aktualizované playlisty od editorov Apple radené nie len podľa žánrov, ale i podľa príležitostí k počúvaniu hudby.

ďalšia záložka - Rádio funguje, prirodzene, na princípe streamingových staníc a teda „funko“ si tu nenaladíte. Namiesto toho si môžete vybrať stanicu podľa žánru alebo svetových hitparád. Takisto máte možnosť spustiť vlastnú rádio stanicu na základe interpreta, či konkrétnej skladby.

v časti Connect sa vám prihovárajú samotní králi vašej hudobnej knižnice - vzniká tu sociálna sieť podobná twitter-u. Práve v tejto záložke takisto môžete upraviť zoznam interpretov, ktorých „followujete“

a v neposlednom rade je tu záložka Moja hudba, ktorá je sumarizáciou toho, čo zostalo z pôvodnej aplikácie - nájdete tu vami pridané, resp. zakúpené skladby a albumy v o niečo skromnejšom usporiadaní, na aké ste zvyknutí.

Na chode aplikácie je výrazne cítiť, že je to jej prvá verzia, je pomerne pomalá a často stráca pripojenie. V podstate ju nemožno nazvať prelomovou a jej úspešnosť sa, samozrejme, preukáže až časom. Napriek tomu, že má citeľné nedostatky a veľký priestor pre ďalší rozvoj, ide o službu s veľkým potenciálom a my v redakcii veríme, že naozaj nastolí revolúciu. O vaše dojmy z nej sa nezabudnite podeliť v komentároch a na facebooku :).