Hry v Terminále na OS X

· 2 min read
Hry v Terminále na OS X

Terminál pozná asi každý, kto už nejaký čas robí s OS X. Vďaka tomuto programu sa dá urobiť mnoho vecí, málokto však vie, že sa na ňom dajú hrať aj hry. V tomto článku vám pár z nich prinesieme. Nečakajte však žiadne nové hry s krásnou grafikou, jedná sa o DDOS hry, ako napríklad Tetris.

Aka prvé musíte otvoriť Terminál. Nájdete ho napríklad v Launchpade medzi aplikáciami.

Následne napíšte tento príkaz a stlačte Enter

emacs

Zobrazí sa vám niečo takéto:

Teraz stlačte klávesu ESC. Potom klávesu x, dole do riadku napíšte meno hry a stlačte Enter.

Tetris

Na začiatok môžete do riadku napísať Tetris a stlačiť Enter. Zapne sa vám hra, ktorá je však náročná na ovládanie. Množstvo internetových verzií je krajších a jednoduchších, ale o to tu nejde.

Spôsob ovládania je jednoduchý, blok posúvate šípkamí vľavo a vpravo, šípkkou hore ho otáčate a medzerníkom ho rýchlo položíte v prípade, že sa vám nechce čakať, kým spadne.

Iné hry

V Emacs prostredí sa nachádzajú aj iné hry, napríklad Snake, alebo Pong, teda klasická guľka, ktorú odbíjajú dvaja hráči. Jeden hrá so šípkami a druhý s klávesami 4 a 6. Taisto sa tu nachádza hra Doctor, teda psychológ, s ktorým sa môžete porozprávať. V mojom prípade však rozhovor nedopadol práve najlepšie, pretože doktor začal mať divné poznámky o mojom súkromnom živote.

Zoznam všetkých hier môžete nájsť tak, že zapnete Finder, stlačíte Command+ Shift+ G, prilepíte (alebo napíšete) tam následujúcu cestu a stlačíte Enter.

/usr/share/emacs/22.1/lisp/play

Následne si môžete vybrať hru, vrátiť sa do Terminálu a zapnúť ju rovnakým spôsobom ako Tetris.
Nie vo všetkých hrách som prišiel na spôsob, akým fungujú a tak ponúkam zoznam hier, ktorým som pochopil a zahral si ich:
tetris
pong
snake
solitaire (nie je to to, čo si myslíte)
gomoku
5x5
landmark
doctor

Tak a to by bolo všetko. Praktický zmysel tieto hry asi nemajú a väčšina ľudí si radšej zahraje napríklad nejakú novú strieľačku, napriek tomu si myslím, že sa jedná o peknú zaujímavosť, ktorou môžete na chvíľu zahnať nudu niekedy večer po náročnom dni.