Hranie na Macu: mýty a fakty

Okolo počítačov od Applu a ich operačného systému OS X koluje veľa mýtov. Jedným z týchto mýtov je aj to, že na Macu sa nedá zahrať takmer žiadna lepšia hra a je to čisto pracovný nástroj. To môže veľa uživateľov odradiť od kúpy. V tomto článku sa dozviete, ako sa celá situácia má a či a ako sa dá na Macu zahrať.
Mac ako herný počítač?
Mac si ľudia väčšinou kupujú na prácu, ale čo si budeme hovoriť, veľa ľudí chce po práci vypnúť a zahrať si nejakú tú hru. Patrím k nim aj ja, a hoci hry na Macu nie sú moja primárna náplň, hrajem ich a budem ich hrať, pokiaľ ma to neprejde. Ako prvé by však bolo dobré povedať, že počítače od Applu nemajú práve najlepšiu grafickú kartu k svojej cene. Znamená to, že ak si hľadáte počítač, ktorého hlavnou náplňou bude hranie hier, určite berte ruky od Macu. Nemyslím to tak, že na Macu nejdú hry, to rozhodne nie, ale za cenu Macu môžete mať počítač, na ktorom pôjdu hry oveľa lepšie, na vyššie detaily, rozlíšenie, viac FPS.
Hry určené pre OS X
Ak máte Mac a chcete si na ňom zahrať, nemusíte inštalovať Windows. Na OS X existuje dosť veľa hier a výber sa stále rozrastá. Samozrejme, že to nie je tak dobré, ako na konkurenčnej platforme, kde si môžete vyberať hry od výmyslu sveta. Tu je skôr situácia taká, že si budete musieť jednoducho vybrať z ponuky. Hry na OS X spravidla vychádzajú neskôr, ako na Windows a tak si novinky, až na pár výnimiek, nezahráte. Existuje však pár riešení, napríklad WineSkin.
Hranie cez WineSkin
Pokiaľ hra, ktorú chcete hrať nepodporuje OS X, existuje ešte jedna možnosť, a to program WineSkin. Je to program, cez ktorý otvorite prakticky akýkoľvek program s príponou .exe určený pre Windows. Stránku WinSkinu nájdete tu a Wrapper, cez ktorý som rozbehal napríklad hry ako Besiege, OutLast a Goat Simulator zas tu. Treba podotknúť, že toto riešenie nie je 100%-né a napríklad na MacBooku Air sa pri hraní Five Nights at Freddy mihali po obrazovke čierne pásy a hoci hra bola hrateľná, zážitok vďaka tomu nebol najlepší.
CrossOver
Existuje utilita zvaná CrossOver, ktorá funguje podobne ako WineSkin a dokáže spustiť Windows aplikácie na OS X. Výhodou je umiestnenie do Docku, podpora klávesových skratiek z OS X, ale aj cena 50$ (po ukončení 30-denného trial módu). Stránku s podrobnosťami nájdete tu.
Windows na Macu
Aj keď predpokladám, že každý človek už je s touto skutočnosťou oboznámený, myslím, že sa môže stať, že niekto ešte nevie, že na Macu sa dá nainštalovať a používať Windows tak, ako na každom inom počítači. Preto si môžete nainštalovať vedľa (alebo namiesto) systému OS X ešte operačný systém z Redmondu a na ňom si zahrať rovnako, ako na každom inom počítači.
Tak a to by bolo všetko. Ešte spomeniem, že existuje aj možnosť spustiť Windows cez VirtualBox, ale túto možnosť neodporúčam, pretože je výkon značne znížený.