Hlasová asistentka Siri. Pomáha, ale aj rozčuľuje už takmer 3 roky.

· 3 min read
Hlasová asistentka Siri. Pomáha, ale aj rozčuľuje už takmer 3 roky.

Každý majiteľ iZariadenia s iOS 5 a vyšším ju nepochybne pozná. Alebo ho. Je (pre niekoho neodmysliteľnou) súčasťou našich iPhonov, iPadov a iPodov už takmer tri roky. Ak máte zariadenie v nabíjačke, iba ju oslovíte a požiadate ju, aby pre vás niečo spravila. Jej zručnosti sú široké - od posielania správ, cez zisťovanie počasia a rôznych nastavení až po vyhľadávanie najrôznejších informácií na internete a mnoho ďalšieho. Ak má dobrý deň, možno si s ňou aj pokecáte - naozaj sa teda ponáša na ľudskú asistentku. Bohužiaľ, zatiaľ si s ňou pokecáte jedine po anglicky. Ibažeby ste ovládali napríklad kórejčinu, to všetko mení...

Vy už viete, o kom je reč. O Siri. Tej mojej, vašej, našej... Zvláštne, ako personifikovane vnímam(e) hlasovú asistentku, napriek tomu, že je rovnakou súčasťou nášho mobilu, hudobného prehrávača či tabletu ako napríklad kalkulačka. Možno keby na nás tá hovorila, bola by nám bližšia. Poďme sa však teraz povenovať tej časti iProduktov, ktorá na nás skutočne reaguje slovom už nejaký čas. Let's talk about Siri.
Hey, Siri!

4.októbra 2011 Steve Jobs predstavil ako súčasť novučkého iPhone4S aj beta verziu Siri, ktorá dovtedy existovala ako aplikácia dostupná na App Store. Už od začiatku zvládal tento prívetivý ženský hlas uskutočniť široké spektrum pokynov užívateľa, hoci spočiatku len na území USA a Kanady.

Kto to na mňa hovorí?

Zaujímalo vás niekedy, komu vlastne v skutočnosti patrí hlas, ktorý na vás prehovorí po podržaní domovského tlačítka?
Pokiaľ máte pre Siri nastavenú americkú angličtinu, je to „Samantha“, ktorú nahovorila Collin Tally.
Britská Siri hovorí mužským tenorom zvaným „Daniel“, ktorému hlas prepožičal Jon Briggs, bývalý technologický žurnalista.
Treťou anglicky hovoriacou verziou Siri je „Karen“, menovkyňa majiteľky jej hlasu - Karen Jacobsen.

So Siri v aute

Na konferencii WWDC 2013 predstavil Eddy Cue systém „iOS in the car“, ktorý funguje primárne vďaka Siri. Jeho integrácia je síce pomalá a stále skôr v neoficiálnom štádiu Beta, no určite má budúcnosť. Či sa však niekedy nápomocný hlas objaví na Macoch a Macbookoch je viac-menej stále otázne.

Siri dnes hovorí 16 jazykmi (30 rôznych krajín), medzi ktoré bohužiaľ nepatrí slovenčina ani čeština. Na druhej strane, tento zoznam sa stále rozširuje.
Na samotný záver treba podotknúť, že Siri má na obraz pracovníkov Apple častokrát zmysel pre humor. Dokazujú to nižšie uvedené obrázky. Tak čo, vystrelíte si aj vy zo svojej asistentky?

picture
užívateľ: ,,Poznáš Steva Jobsa?"
Siri: ,,Pochop, Apple mi nehovorí úplne všetko."

užívateľ: ,,Aký je najlepší počítač?"
Siri: ,,Macintosh od Apple je môj obľúbený."
užívateľ: ,,Aký je najlepší tablet?"
Siri: ,,Ipad. Ty sa ešte pýtaš?"
užívateľ: ,,Aký je najlepší mobil?"
Siri: ,,Počkať... Ono sú aj iné mobily?"

Siri: ,,Nastavila som budík na šiestu. Nezobuď ma."