História Apple v kocke - Zo stola do vrecka

· 3 min read
História Apple v kocke - Zo stola do vrecka

Predstavenie Macintosha prinieslo Applu slávu, ale tiež aj množstvo problémov - teraz ponúkal dve platformy - Macintosh a Apple II. Predaje začali postupne klesať. Neskôr v roku 1989 Apple vytvoril aj prvý prenosný počítač s názvom Macintosh portable, a o dva roky neskôr prišiel na trh slávny Powerbook. Ďalej Apple predstavil Power Macintosh v roku 1994 s upraveným operačným systémom pôvodného Macintosha či Apple Newton, ktorý možno označiť za predchodcu dnešných vreckových počítačov Palm. V roku 1985 Apple opustil samotný zakladateľ spoločnosti Steve Jobs pre časté nezhody s riaditeľom Scullym. Jobs ale založil počítačovú firmu NeXT, ktorú bol samotný Apple nútený odkúpiť v roku 1997 po rokoch neúspechov - práve to pomohlo návratu Steva do vedenia, ktorý začal s potrebnou reštrukturalizáciou.
Steve Jobs - NeXT
Keď sa Steve vrátil do spoločnosti, zvolal vyšších pracovníkov a predniesol im reč. Túto reč počul aj Jony Ive, vtedy šéf dizajnového tímu, keď Jobs prvýkrát navštívil laboratória Jonyho a videl jeho zapálenie pre dizajn bol ním unesený - to je zrejme aj dôvod, prečo je Ive dodnes vrchným dizajnérom Applu. V týchto rokoch sa v Appli poprvýkrát objavuje aj meno Tim Cook - dnešný riaditeľ Applu. Jobs dokázal Apple opäť nakopnúť počinmi, akým bol napríklad iMac, ktorý sa stal neskutočným hitom s predajom viac ako milión kusov ročne. Steve videl problém aj v skutočnosti, že Apple v podstate nemá vlastnú sieť obchodov. Riešením mala byť sieť predajní Apple Store, do ktorej sa Jobs zamiloval - vyberal nábytok, dlažbu a po otvorení prvých predajní trávil niekoľko hodín tým, že pozoroval zákazníkov, zapisoval si, s čím boli nespokojný a menil to.
Prvý Apple Store
V roku 2000 bolo módou kopírovanie CD s hudbou a počúvanie hudby v prostredí počítača, Macu ale chýbal program, ktorý by dokázal hudbu jednoducho spravovať. Jobs poveril svoj tím a sám seba jeho vytvorením, a tak vzniklo iTunes. V roku 2001 Steve predstavil aj prvý iPod - prehrávač digitálnej hudby vetou: ,,Mám ho tu vo vrecku," siahol do nohavíc a vytiahol svietivú bielu vec, ,,do toho úžasného malého zariadenia sa zmestí tisíc skladieb a celé sa mi to zmestí do vrecka." iPod sa stal neskutočným hitom medzi milovníkmi hudby a dodnes je najpredávanejším a najobľúbenejším prehrávačom hudby.
iPod prvej generácie
Inžinierov a programátorov Applu ale začala verejnosť obviňovať, že dovoľujú používateľom preniesť do svojho iPodu aj hudbu z napaľovaných CD nosičov. Ale všetko zlé je na niečo dobré, a práve vtedy niekto dostal nápad vytvoriť online obchod priamo v iTunes s legálnou hudbou v najvyššej kvalite. Tento krok ale vyžadoval desiatky stretnutí a zmlúv s nahrávacími štúdiami, čo ale Stevovi sediacemu za vrchom stola nerobilo problém a všetko mohlo začať. iTunes Store mal pôvodne predávať len celé albumy tak ako bolo dovtedy zvykom. Jobsovi sa to ale nepáčilo a na jednej z porád sa spýtal, či je v miestnosti niekto, komu sa páčil čo len jeden celý album. Nikto sa neodvážil povedať áno, a tak si Steve presadil svoj nápad predávať nielen celé albumy, ale aj jednotlivé skladby. Po prvých šiestich dňoch fungovania iTunes Store bol touto cestou predaný milión skladieb - áno, ďalšia revolúcia, ktorú odštartoval Apple.
iTunes Store pri jeho predstavení

Related Articles

Týždňový newsfilter + Podcast #10
· 9 min read
Týždňový newsfilter + Podcast #08
· 9 min read
Týždňový newsfilter + Podcast #07
· 8 min read
Týždňový newsfilter + Podcast #05
· 8 min read
Apple potichu vydal iTunes s App Store
· 2 min read