História Apple v kocke - spoznanie sa géniov

· 4 min read
História Apple v kocke - spoznanie sa géniov

Spoločnosť Apple Inc. je dnes najhodnotnejšia spoločnosť na svete a samotná značka Apple je rovnako najdrahšou značkou našej Zeme, takmer každý obdivuje a s radosťou používa produkty a výrobky, ktoré Apple vytvára po desaťročia, ale málokto vie, čo tento veľký príbeh odštartovalo, kto stál na samotnom začiatku, v akých podmienkach firma vznikala a kedy prišiel osudový zlom a mladým chlapcom zo Silicon Valley sa konečne začalo dariť.

Spoznanie sa zakladateľov
Steve Jobs, mladík, ktorý sa nikdy nevpratal do kože, ale vždy tým správnym spôsobom, študoval v triede profesora McColluma elektroniku. Tu sa náhodou zoznámil s absolventom tejto strednej školy Stephenom Wozniakom - prezývaný aj Woz, ktorý bol obľúbenec Jobsovho profesora a zároveň skutočná legenda školy pre jeho znalosti a schopnosti v oblasti elektrotechniky. Obaja mali otcov, ktorí pracovali v podobných oblastiach, Paul Jobs, nevlastný otec Steveho Jobsa, nedokončil strednú školu len aby mohol čo najskôr robiť to čo ho baví najviac - opravovať autá, Paul Steva naučil nielen to, ako zmontovať nejaký ten jednoduchší stroj, ale aj trhové hospodárstvo - Paul často navštívil niekoľko železiarstiev predtým, ako kúpil súčiastku, ktorú potreboval, len aby našiel tú pravú v správnom pomere kvalita a cena. Francis Wozniak, tiež známy ako Jerry - Wozov otec, študoval na Kalifornskej univerzite techniky strojárstva. Stal sa z neho raketový špecialista a svojmu synovi stále vravel, že technické vzdelanie je pre tú dobu to najlepšie.

The Ghost Logo

Obaja otcovia týchto mladíkov teda boli naozaj zapálení pre to, čo bolo ich životným poslaním, čo preniesli aj na ich synov - obaja brávali synov do svojej práce, kde im vysvetľovali, na čo jednotlivé súčiastky slúžia a ako fungujú. Zatiaľ čo Woz bol tichý mladý muž, ktorého životnou láskou boli tranzistory - v ôsmej triede základnej školy zostavil kalkulačku len podľa svojich vedomostí o teórií binárneho počtu, vyhral s ňou súťaž vojenského letectva, ktorej sa zúčastnili aj študenti maturitného ročníka. Steve bol už na strednej škole tak povediac sukničkár a biznismen s vodcovskými sklonmi a neuveriteľným talentom na prehováranie ľudí - sám prehovoril vedenie školy, aby ho nevyhodilo za to, že nechodí na prednášky, ale práve naopak dovolilo aby navštevoval len prednášky, ktoré ho zaujímajú bez ohľadu na to, ktorého ročníka sa tieto prednášky týkajú alebo o akú fakultu ide.

Samotné zoznámenie týchto už od narodenia výnimočných ľudí prebehlo po tom, ako Woz v roku 1970 zostrojil počítač, ktorý mal na tú dobu relatívne málo čipov - Woz sa rozhodol, že nájde nový spôsob ich usporiadania, pretože mu tieto čipy poskytoval jeho kamarát zadarmo a on nechcel zneužívať jeho štedrosť. Keď tento počítač uvidel jeho bývalý profesor McCollum, povedal Wozovi, že je na Homestead High niekto, s kým by sa mal zoznámiť a to vetou: ,,Volá sa Steve. Rád robí rôzne hlúposti ako ty a tiež sa zaoberá zostrojovaním elektroniky." Ak poznáte príbeh spoznania sa Hewletta a Packarda, tento bude podobný. Tiež prebehlo v údolí Silicon Valley, akurát, že Steve a Woz sa nestretli v garáži, ale hrozne dlho sedeli na obrubníku a rozprávali sa o tom, čo zostrojili, ale aj o žartoch, ktoré títo technickí mágovia stíhali popri štúdiu. Steve ihneď a bez problémov rozumel tomu, čo Woz zostrojuje a naopak pre Steva bol Woz prvý človek, ktorý o elektronike vedel viac ako on, takže ich spoznaním obaja našli niečo, čo hľadali celý život predtým. Woz a Steve sa nenašli len v technike, ale tiež aj v hudbe, spolu chodili čakať do zástupov na pásky Boba Dylana.
Blue box (modrá krabička)

The Ghost Logo

Blue box, tak znie názov spojenia medzi láskou k elektronike a bláznovstvom, akým zaiste obaja trpeli. Ak by sme sa ich dnes opýtali, ktorý produkt pre Apple znamenal najviac, myslíme si, že by odpoveď bola práve modrá krabička. Tento výrobok síce nepatrí medzi najznámejšie, ale bol to práve on, ktorý Wozovi a Stevovi ukázal, že k sebe naozaj patria. Existovala príručka, ktorá podrobne popisovala tento prístroj, tá ale bola v knižnici, ktorá bývala v nedeľu zatvorená, to samozrejme našim bláznom nerobilo problém a do knižnice sa dostali vchodom, ktorý sa zriedkakedy zamykal. Keď už mali príručku v rukách, rozhodli sa, že nebudú konštruovať to, čo už niekto zvládol a tak si Woz vzal za úlohu vytvorenie digitálnej verzie tohto prístroja, ale na čo je vlastne táto krabička dobrá? Dovoľuje používateľovi uskutočniť hovor zdarma do akejkoľvek krajiny tak, že oklame telefónnu ústredňu zvukom o frekvencií 2600 hertzov, ktorý vychádza z píšťalky, ktorú dostanete zadarmo ku cereáliám.

Aby to nebolo málo, rozhodli sa to vyskúšať telefonátom do Vatikánu samotnému pápežovi predstierajúc, že Woz je Henry Kissinger, žiaľ, keď telefonovali, vo Vatikáne bolo šesť hodín ráno a pápež ešte spal, podarilo sa im dostať na linku biskupa, ktorý si ale uvedomil, že sa jedná len o žart a zložil. Toto šibalstvo ale rozdelilo role, Steve dostal nápad a vymyslel, ako by to malo vyzerať, zatiaľ čo Woz pôsobil ako konštruktér. Mimochodom blue box sa rozhodli aj predávať študentom za 150 dolárov.

Related Articles

Týždňový newsfilter + Podcast #10
· 9 min read
Týždňový newsfilter + Podcast #09
· 9 min read
Týždňový newsfilter + Podcast #08
· 9 min read
Týždňový newsfilter + Podcast #07
· 8 min read
Týždňový newsfilter + Podcast #06
· 7 min read