História Apple v kocke - Macintosh

V predchádzajúcich častiach už meno Jef Raskin bolo spomenuté - novinár, ktorý vytvoril príručku pre Apple II. Jef stále pracoval pre Apple, ale už ho nebavilo venovať sa len novinárčine a chcel zostrojiť počítač pre masy. Mike Markkula mu po prehováraní pridelil projekt, ktorý Jef pomenoval Annie, to sa ale Mikovi nepáčilo a tak sa ho rozhodol pomenovať podľa svojho obľúbeného jablka - McIntosh.
Raskin chcel vytvoriť počítač o cene tisíc dolárov, ktorý by vyzeral ako komplet. Jef zvolil pomerne nízku cenu, preto hardware Macintosha nemohol dosahovať vtedy maximálne výkony. Dielňa Raskina a jeho tímu bola v pôvodnom sídle Applu, preplnená rôznymi lietajúcimi hračkami, pre ktoré mal Jef vášeň, a tak mnoho návštevníkov malo z laboratória pocit, akoby boli v ústave pre mentálne zaostalých, dokonca občas na pracovisku hrávali aj Nerfball.
Jobs práve nemal žiadny projekt, tak sa rozhodol angažovať sa práve do projektu Macintosh. To sa ale Jefovi nepáčilo, pretože vedel, že keď sa Steve do niečoho pustí, bude sa chcieť stať vedúcim projektu. A to sa nakoniec Jobsovi aj podarilo. Jobs do svojho tímu potreboval nových ľudí, Andyho Hertzfelda prehovoril tak, že prišiel k nemu do kancelárie, odpojil jeho počítač od elektriny - čím sa stratila jeho neuložená práca, a odviezol jeho veci spolu s ním do laboratórií Macintosha. Jobs chcel mať počítač hotový do roka, čo sa zdalo možné iba jemu, ale samozrejme dokázal o tom všetkých prehovoriť. Práca na Macintoshi trvala niekoľko rokov, priniesla tvary so zaoblenými rohmi, rôzne typy a veľkosti písma - pre zaujímavosť, programátori museli vytvoriť asi 20 typov horných líšt, aby si Steve dokázal vybrať. Jedna programátorka dokonca stratila nervy a vytvorila program, kde si Steve mohol navrhnúť vlastnú kalkulačku. Steve sa s programom hral asi 10 minút - dizajn, ktorý vytvoril nájdete v počítačoch Applu dodnes.
Keď bol Macintosh kompletne navrhnutý, Jobs usporiadal oslavu, na ktorú pozval celý tím, priniesol papier a každého poprosil aby sa podpísal - tieto podpisy boli vyryté v útrobách každého Macintosha, nikto ich nikdy nemal vidieť, ale samotní členovia tímu vedeli, že niekde vnútri sú vyryté ich mená. Apple konštruoval dva počítače naraz - Macintosh a Lisu, medzi tímami, ktoré ich tvorili, vládla rivalita - Jobs a jeho tím dokonca vyvesili na svoju budovu pirátsku vlajku, ktorá symbolizovala, že oni nie sú tí, ktorí hrajú podľa pravidiel. Medzi začiatkom vývoja a začiatkom predaja sa zmenilo aj vedenie - Markkula nikdy nechcel byť prezidentom Applu a Jobs sa na to tiež veľmi necítil, čo znamenalo, že musí prísť niekto zvonku. Jobs si vybral Sculleyho - marketingového riaditeľa Pepsi, ktorého prehovoril na prácu v Appli snáď najznámejšou vetou, aká kedy zo Steveho úst vyšla - chceš dokonca života predávať sladenú limonádu, alebo s nami zmeníš svet? Sculley nakoniec túto ponuku prijal a neskôr sa medzi ním a Stevom začalo silné priateľstvo.
Tri mesiace pred oficiálnym predstavením sa objavila sci-fi reklama na Macintosh, ktorá podľa odborníkov navždy zmenila pohľad verejnosti na reklamy. Písal sa 24. január, Jobs s jeho programátorským tímom celý víkend premýšľali nad tým, ako by mali Macintosh predstaviť. Nakoniec bol predstavený pred početnou skupinou fanúšikov a novinárov, generálka deň predtým trvala štyri hodiny, samotné predstavenie sa konalo v atmosfére súperenia s konkurenčným IBM. Jobs podišiel k stolíku a povedal: ,,Teraz by som Vám rád ukázal Macintosh osobne." Na plátne nad ním sa objavil veľký nápis MACINTOSH a pod ním sa objavoval text - šialene skvelý, Jobs stlačil tlačidlo a na celú sálu sa ozvali slová z "úst" Macintosha: ,,Ahoj, som Macintosh a som veľmi rád, že som konečne vonku z tej krabice!" Ľudia v miestnosti začali vykrikovať a jasať nad tým, čo práve videli a tak Macintosh pokračoval:,,Nie som zvyknutý na vystupovanie na verejnosti, ale rád by som sa s vami podelil o myšlienku, ktorá ma napadla, keď som prvýkrát stretol počítač IBM:,, Nikdy neverte počítaču, ktorý nevládzete zdvihnúť." Ako je vidieť, dokážem rozprávať, ale práve teraz by som si chcel sadnúť a počúvať. A s hrdosťou vám predstavujem muža, ktorý je pre mňa niečo ako otec - Steve Jobs!" Diváci boli radosťou bez seba, rozhadzovali rukami, vydávali hluk ako 50 000 ľudí na futbalovom štadióne a objímali sa. Po predstavení sa jeden z reportérov spýtal Jobsa, aký prieskum trhu robil, keď dokázal uspokojiť potreby toľkých ľudí, Jobs odpovedal: ,,Robil Alexander Graham Bell nejaký prieskum trhu, keď vynašiel telefón?"