História Apple v kocke - Apple III a Lisa

História Apple v kocke - Apple III a Lisa

Apple II síce niekoľkonásobne predbehol predaje Apple I., ale všetci si uvedomovali, že jeden počítač nemôže byť úspešný navždy, a tak sa mal na trhu čoskoro objaviť Apple III. Ten ale doplatil na Jobsovu tvrdohlavosť, a keď sa dostal na trh, stal sa len stredobodom posmeškov konkurenčných firiem.
Jobs chcel tento počin napraviť a tak ihneď najal inžinierov z HP, aby zostavili nový počítač. Našiel preň aj meno - Lisa - tak sa volala jeho dcéra, ktorú opustil a neuznával, že je jeho. Aby toho nebolo málo, Jobs bol sklamaný aj z projektu Lisa, a tak poveril Jefa Raskina a jeho tím, aby sa pokúsili zostaviť nový počítač - tieto Stevove počiny stáli Apple nemálo času a peňazí. Množstvo odborníkov tvrdí, že jediné, čo chýbalo novým prototypom, bola Wozova genialita, ten stále pracoval na vylepšovaní Apple II.
Apple Lisa
V tom čase sa v budove firmy Xerox PARC odohrávala revolúcia v grafickom prostredí - na obrazovkách sa začali objavovať aj jednoduché ikony, obrázky a podobne, čo inžinierov Applu fascinovalo, a tak Jobs s jeho rétorickými schopnosťami vybavil skvelý obchod - dovolí firme Xerox PARC investovať do Applu milión dolárov, ak jeho inžinierom ukážu nové technológie. Laboratóriá Xeroxu Jobs s tímom navštívil niekoľkokrát, pretože mal pocit, že stále nevidel dosť. Samotní programátori Xeroxu nechceli ukázať všetky esá, ktoré skrývali v rukáve, tak musel Jobs niekoľkokrát telefonovať vedeniu, ktoré nakoniec dalo jasný príkaz - ukážte im všetko čo chcú vidieť. Keď sa tak stalo, Jobs pobehoval po miestnosti a rozhadzoval rukami, pretože videl budúcnosť počítačov práve v grafickom rozhraní. A tak sa začala niekoľkomesačná spolupráca dizajnérov a programátorov, ktorá svetu priniesla vymoženosti, ktoré nás dnes neprekvapia - farebné ikony, zložky súborov, jednoduchú počítačovú myš či zmenu rozmerov okna. Jedným z objavov programátora Applu Atkinsona bola aj schopnosť okien prekrývať sa.
Hypercard
Jobs bol posadnutý túžbou po jednoduchosti a dokonalosti, napríklad keď túžil po myši, ktorá by dokázala kurzorom pohybovať nielen hore a dole a sprava doľava ale všetkými smermi našiel sa inžinier, ktorý Atkinsonovi povedal, že to nie je možné zostrojiť. Keď sa to Steve dozvedel, vyhodil ho. O pár dní jeden z nových inžinierov túto myš zostrojil. Žial, marketingovému vedeniu Apple sa nepáčil prístup Jobsa - stále všetkých urážal a nič pre neho nebolo dosť dobré, a tak naplánovali reorganizáciu, ktorá Jobsa zosadila zo všetkých jeho stoličiek a bol len členom predstavenstva. Steve bol naozaj sklamaný. Vedenie Applu sa rozhodlo vstúpiť na akciový trh - tento krok urobil z tristo rádových zamestnancov milionárov, napríklad samotný Jobs mal v 25. roku života 256 miliónov dolárov.
Vývoj akcií Apple od roku 1992