iOS

História a vývoj iOS

· 4 min read
História a vývoj iOS

Prvý iPhone predstavil Steve Jobs v roku 2007 a povedal, že existujú 2 typy mobilov:

1) silné a nesmierne zložité,
2) ľahko ovládateľné, funkciami obmedzené mobilné zariadenia.

Preto sa Steve rozhodol pre kombináciu týchto variantov. Zariadenia od Apple sú jednoducho ovládateľné a zároveň veľmi výkonné. To je tá najlepšia kombinácia, akú Steve mohol vytvoriť.

Hnacím motorom iPhonov bol vždy iOS. Počas posledných rokov sa tento operačný systém menil a zdokonaľoval. Súčasná verzia operačného systému iOS sa považuje za najvyspelejšiu. Jediné, čo sa nezmenilo od prvej verzie tohto systému, sú zaoblené hrany ikon. Už si ani nevieme predstaviť, že by boli iné. :-)

Radi ti predstavíme vývin najvyspelejšieho OS v histórii. Sleduj:

iPhone OS 1
Tento typ operačného systému bol predstavený s prvým iPhonom v roku 2007. Obsahoval: Telefón, Mail, Safari, iPod, Hodiny, Kalkulačku, Poznámky, Nastavenia, YouTube, Akcie, Mapy, Počasie, SMS, Kalendár, Fotky a Kameru.

Zdroj: bgr.com

iPhone OS 2
Tento operačný systém uzrel svetlo sveta s príchodom nového iPhonu 3G v roku 2008. Apple predstavila nový App Store, ktorý vtedy umožňoval spojenie s počítačom hocikomu a vytváranie aplikácií, ktoré mohli byť predávané za ľubovoľnú cenu. Novinkou tiež bol iTunes a Push Notifikácie, ktoré fungovali aj v Maile.

Zdroj: phonearena.com

iPhone OS 3
Nový iOS bol vtedy najväčšou aktualizáciou systému. Novinkou v ňom bolo hlavne posielanie a prijímanie MMS, SMS boli premenované na Správy a tiež pribudla aplikácia Záznamník. Menej dôležitou (ako pre koho) novinkou bola tiež zmena pozadia plochy.

Zdroj: engadget.com

iOS 4
Medzi najväčšie novinky tohto iOS patrí FaceTime, teda komunikácia cez videohovory. Bola tiež predstavená appka iBooks, vďaka ktorej bolo možné čítať elektronické knihy. Ďalšou novinkou bola služba Game Center. Prišla tiež zmena názvu operačného systému z iPhone OS na iOS.

Zdroj: en.wikipedia.org

iOS 5
iOS 5 priniesol okolo 200 nových funkcií. Jednou z nich bola služba iMessage, ktorá je dnes všetkým známa. Dali sa tiež upravovať fotografie, a to priamo v aplikácii Fotoaparát. Veľmi dôležité je, že tu bola možnosť WiFi synchronizácie. Kompletne prerobený bol dizajn iPod aplikácie, dnešnej Hudby. A asi najväčšou novinkou bola hlasová asistentka Siri!

Zdroj: www.idownloadblog.com

iOS 6
Tento typ operačného systému je označovaný ako prepadák, pretože aplikácia Mapy dokázala ľudí navigovať napríklad do stredu púšte. S iOSom 6 prišla novinka spočívajúca v zmene uhlopriečky iPhonu, a to z 3,5" na 4". Vylepšenia dostali aplikácie ako Telefón a Fotoaparát. Pribudla tiež aplikácia Passbook, v ktorej je možné uložiť si letenky, lístky do kina a podobne. Siri tiež dostala nové funkcie!

Zdroj: venturebeat.com

iOS 7
iOS 7 priniesol najväčšiu dizajnovú zmenu. Jeho súčasťou bol nový Control Center, v ktorom je možné prepínať bežne používané nastavenia. Pridaná bola tiež funkcia AirDrop a vo Fotoaparáte pribudli filtre na fotenie.

Zdroj: es.ign.com

iOS 8
Pri predstavení tohto operačného systému nenastali veľké zmeny v dizajne. Skôr sa vývojári sústredili na nové funkcie. Patrilo tam prediktívne písanie s funkciou QuickType, možnosť posielať audio a video správy cez iMessage, ďalej automatické zálohovanie fotografií v iCloud Drive a HealthKit. Vo Fotoaparáte sa dalo natáčať časozberné video a tiež pribudla možnosť Časovač.

Zdroj: www.businessinsider.com.au

Dostávame sa k poslednej verzii iOS, a tým je iOS 9.
Táto nová verzia priniesla lepšiu výdrž batérie a tiež možnosť zapnutia Low Power. Pribudla nová aplikácia News, v ktorej je možné prečítať si noviny. Aplikácia Passbook sa premenovala na Wallet a s príchodom Apple Pay je možné využívať bezkontaktné platby. Veľkých noviniek a zmien sa dočkala aj appka Siri.

Zdroj: neurogadget.com


Zdroj titulnej foto: arstechnica.com
Zdroj: bgr.com

Related Articles

Týždňový newsfilter + Podcast #10
· 9 min read
Týždňový newsfilter + Podcast #09
· 9 min read
Týždňový newsfilter + Podcast #08
· 9 min read
Týždňový newsfilter + Podcast #07
· 8 min read