Hekeri ukradli z banky 80 miliónov, prelomili router za 10 $

· 1 min read
Hekeri ukradli z banky 80 miliónov, prelomili router za 10 $

Agentúra Reuters informuje, že centrálna banka v Bangladéši bola napadnutá hekermi, ktorým sa vďaka lacnému sieťovému hardvéru a softvéru pre zabezpečenie podarilo ukradnúť 80 miliónov dolárov.

Banka nemala firewall a používala router z druhej ruky, ktorý stojí 10 dolárov, na pripojenie ku globálnej finančnej sieti. Ako uvádza Reuters, podľa oficiálneho vyšetrovateľa by lepšie zabezpečenie a hardvér útočníkom zjavne skomplikoval ich plán.

Hekerom sa však kvôli chybám a následnému zastaveniu akcie nepodarilo naplniť svoj pôvodný cieľ, ktorým bolo ukradnúť 1 miliardu dolárov.

Vyšetrovateľ Mohammad Shah Alam z tímu, ktorý vyšetruje krádež, tvrdí, že kvalitný firewall by banku chránil lepšie pred pokusmi hekerov. Takisto aj použitý hardvér z druhej ruky neochránil, ako mal. Lacné routery bránia vyšetrovaniu, pretože zhromažďujú len veľmi obmedzené množstvo dát zo siete, ktoré by mohli byť použité na indikáciu hekerov. Zistenie týchto údajov by umožnilo vrhnúť svetlo na ich použitú taktiku.
Zdroj: hardwaresecrets.com
Hekerský útok, ktorým sa podarilo získať prístup do samého centra siete Bangladéšskej centrálnej banky, sa konal začiatkom februára. Následne bol tento privilegovaný prístup použitý na prevod hotovosti z bangladéšskeho účtu do iných bánk.

Až pravopisná chyba v jednom z prevodových príkazov upozornila bankových zamestnancov, že sa deje niečo zlé. Prevod sa zastavil na 81 miliónoch dolárov, ktoré putovali na rôzne účty a do rôznych kasín nachádzajúcich sa na Filipínach. Väčšina peňazí by mala byť vrátená centrálnej banke.

Bankový bezpečnostný expert uviedol, že by sa banka do budúcna mala viac starať o svoju bezpečnosť a takisto investovať viac peňazí na ochranu siete.


Zdroj titulnej fotografie: wallpaperplay.com

Zdroj: bbc.com