Hackintosh: spôsob, ako z klasického PC urobiť Mac?

Hackintosh: spôsob, ako z klasického PC urobiť Mac?

Dalo by sa predpokladať, že takmer každý Apple fanúšik pozná pojem Macintosh, prípade Mac. Počítače od Applu na ktorých beží operačný systém, ktorý je tiež od Applu: macOS (v predošných verziách OS X). Čo je to ale Hackintosh? Tento pojem je medzi laickou verejnosťou rozšírený veľmi málo, čo má svoje dôvody. V tejto sérii článkov sa pozrieme na túto tématiku bližšie.

Hackintosh v skratke

Hackintosh je pojem, ktorý označuje situáciu, kedy je na bežnom hardware určenom pre inštaláciu operačného systému Windows nainštalovaný macOS od Applu. V tom prípade sa daný počítač stáva Hackintoshom. Na to, aby sa ale dostal používateľ do stavu, kedy bude tento systém aspoň použiteľný je potrebné mať veľa skúsenosti a neraz aj trocha šťastia.

Všetko to začalo v roku 2006, v časoch, kedy Apple prešiel na procesory od Intelu. Do tých čias totiž všetky Macy bežali na procesoroch PowerPC, ktoré boli od tých používaných platformou Windows diametrálne odlišné. Prechodom na Intel sa ale celá situácia zmenila a vnútornosti počítaču od Applu boli s tými v "normálnom" razom podobnejšie, ako kedykoľvek predtým. To dalo priestor nadšencom, aby začali pátrať po možnostiach inštalácii operačného systému z Cupertina na železo, ktoré už mali doma. Ukázalo sa, že to nie je nemožné a tak vznikol dnes v okruhoch tzv. geekov už zaužívaný pojem: Hackintosh.

Čo na to Apple?

Faktom ostáva, že kúpou OS X nikdy nebolo možné vlastniť systém, poskytovala len možnosť daný systém používať podľa licenčných podmienok. Tie hovoria jasne, na používanie operačného systému od Applu je potrebný hardware od rovnomennej firmy. Je to ale podobné, ako s ukončením skúšobnej verzie WinRaru: nikto tieto vyhlásenia neberie vážne. Nestalo sa tak, že by bol za používanie Hackintosha niekedy potrestaný jednotlivec. Slúži to skôr ako odstrašujúca okolnosť a pasť pre firmy, ktoré by podobné systémy mali v záujme predávať. Či je to uveriteľné, alebo nie, v minulosti sa niekoľko takýchto firiem objavilo. Znamenalo to ich koniec, buďto dobrovoľný, alebo skončili pred súdom.

Oveľa dôležitejšia je v skotočnosti ale reálna situácia. Zabezpečuje Apple svoj systém nejak? Áno, ale aj nie. Existuje síce
špeciálny firmware, tzv. EFI, ktorý každý Mac má, normálny počítač však nie, no jeho náhrada nie je nijako komplikovaná a pri inštalácii je tento problém v porovnaní s ostatnými len malichernosťou. Tými väčšími sú ovládače, ktoré pre jabĺčný systém proste neexistujú v dostatočnej miere.

Je to celkom logické, prečo by Apple vyvíjal ovládače na veci, ktoré vo svojich počítačoch nikdy nepoužije. Nedáva to žiadnu logiku. Niektoré firmy, akou je napríklad Nvidia, ktorá vydáva drivery pre svoje grafické karty, ponúkajú podporu pre svoje produkty, vo všeobecnosti je ale táto podpora veľmi obmedzená a diskutabilná. Rovnako inštalácia je náročnejšia a vyžaduje si určitú dávku vedomosti, trpezlivosti a občas aj šťastia. Nedostatočná podpora neodrádza a internet je plný videí ako takýto povedzme projekt zrealizovať.

Odmenou môže byť nižšia cena, vhodnejšia konfigurácia, systém, na ktorom fungujú oba operačné systémy a to, čo je väčšinou najpodtatnejšie: hodiny a hodiny zábavy a radosť, akú by ste pri Macu fungujúcom po vybalení nikdy nezažili.

V ďalšom dieli sa pozrieme na to, podľa čoho sa riadiť pri výbere komponentov pre stavbu takého systému a či je možné vyskladať systém tak, aby bol dobre fungujúci. Následne si popíšeme aj možnosti inštalácie a nahliadneme aj na tie najzaujímavejšie z najzaujímavejších Hackintoshov, aké len internet videl.