Gorilla Glass bude ešte odolnejšie. Vyrábať sa bude z diamantu

· 2 min read
Gorilla Glass bude ešte odolnejšie. Vyrábať sa bude z diamantu

Tvrdené sklo Gorilla Glass od spoločnosti Corning je už štandardnou súčasťou kapacitných dotykových displejov. Skutočnosť, že Gorilla Glass sa neustále zlepšuje, potvrdzujú samotní užívatelia, podľa ktorých displeje nepraskajú ani sa nedajú tak ľahko poškrabať, ako to bolo v minulosti. Teraz však prichádza revolučná zmena. Spoločnosť Akhan Semiconductor uviedla, že je blízko vydania skla s diamantovým povlakom, ktoré má byť ešte odolnejšie ako Gorilla Glass.

Nedávno uvedené Gorilla Glass 5 sa nachádza okrem iného na vlajkových lodiach Samsungu (Galaxy S7 aj Note 7). Apple takisto používa tvrdené sklo Corningu, avšak spoločnosť neuviedla, ktoré konkrétne. Akhan Semiconductor však predstavuje sklo zložené z nanokryštálov diamantu, ktoré bude až štyrikrát odolnejšie voči rozbitiu a sedemkrát odolnejšie voči poškriabaniu v porovnaní s Gorilla Glass 5. V praxi to teda znamená, že na to, aby sme spôsobili ryhu rovnakej hĺbky s rovnakým materiálom, musíme aplikovať štyrikrát väčšiu silu.

Zdroj: alibaba.com

Diamant je ako najtvrdší materiál prirodzenou voľbou. Navzdory tomu je doteraz u výrobcov elektroniky populárnejšie zafírové sklo. Tak to je aj pri smart hodinkách Apple Watch, aj pri mnohých odolných telefónoch. Firma Apple chcela vybaviť iPhone zafírovým sklom už pred tromi rokmi, nakoniec ale jej subdodávateľská firma GT Advanced Technologies odstúpila od zmluvy z dôvodu neschopnosti vyrobiť dostatočné množstvo na daný počet hodiniek.

Akhan Semiconductor uvádza, že jeho diamantové sklo je lacnejšie a jednoduchšie na výrobu ako zafírové sklo. Vedci venovali jeho vývoju viac ako tri roky. Hlavným lákadlom kryštalického diamantu má byť to, že ide v skutočnosti o tenkú vrstvu na povrchu obyčajného UV skla vyrábaného Corningom, pričom v procese chemického vylučovania rastie diamant na sklenenom substráte. Diamantová zložka je 800-krát tenšia ako samotný sklenený panel, pričom je ale silnejší a pevnejší.

Zdroj: piodex.com

Akhan vytiahol aj tromf v podobe štúdie, ktorá potvrdzuje, že vďaka malej hrúbke diamantovej vrstvy je sklo pružné a môže sa využívať aj pri ohybnej elektronike. Samotná štruktúra má vysoký index lomu, vďaka čomu sa sklo neleskne a displej je tak lepšie čitateľný na slnku.

Napriek tomu, že všetko znie na prvé počutie skvele, spoločnosti vyrábajúce elektroniku diamantové sklo zatiaľ príliš nezaujalo. Dôvodom je zložitá implementácia na elektronické zariadenia.

Veríte technológii diamantového skla? Kúpili by ste si mobil s takýmto sklom?


Zdroj titulnej foto: extremetech.com
Zdroj: extremetech.com