mac

Google si bude z nezabezpečených stránok robiť posmech

· 2 min read
Google si bude z nezabezpečených stránok robiť posmech

Firma Google by v blízkej budúcnosti rada videla, ako všetko, čo sa na webe deje, prechádza cez bezpečný kanál. Internetový gigant tento svoj plán bez zbytočných fanfár odhalil už v roku 2014, ale až teraz bol získaný dôkaz o tom, že sa niečo ozaj chystá - konkrétne to bolo 26. januára 2016 počas bezpečnostnej konferencie Usenix Enigma v San Franciscu na jednej z prezentácií spoločnosti CloudFlare.

The Ghost Logo
(Zdroj foto: haozhanz.com)

Spoločnosť Google dala už v minulosti najavo, že preferuje stránky s HTTPS protokolom, keď oznámila, že bude vo výsledkoch vyhľadávania umiestňovať zabezpečené stránky nad nezabezpečenými. Teraz sa chystá, ako možno na snímke obrazovky vidieť, do svojho prehliadača vpasovať novú funkciu, ktorá ťa na nezabezpečenú stránku upozorní ikonou s červeným X cez visiacu zámku v poli pre webové adresy.

V súčasnosti prehliadač Google Chrome pri stránkach nezaistených s protokolom HTTPS zobrazuje len biely kus papiera, pri HTTPS zabezpečení potom zelenú visiacu zámku a zámku s červeným krížikom, ak je s HTTPS protokolom na stránke niečo v neporiadku. S novou funkciou firma Google jasne poukazuje na to, že budúcnosť webu je v HTTPS protokole, ktorý je v podstate HTTP protokolom s bezpečnostnou vrstvou na vrchu. Napríklad pri navštevovaní našich stránok sa nemáš čoho obávať, bežíme na bezpečnom protokole.

The Ghost Logo
(Zdroj foto: smartinsights.com)

Google tak "vykričí" do sveta, že HTTP protokol je opozitom slova bezpečný. Chris Palmer, bezpečnostný softvérový inžinier z Google, hovorí:

Cieľom tohto návrhu je jasnejšie upozorniť používateľov, že HTTP neposkytuje žiadnu dátovú bezpečnosť.

Spoločnosť Google neuviedla, kedy presne plánuje túto funkciu zaviesť do svojho webového prehliadača, ale očakáva sa, že to bude v dohľadnej dobe.


Zdroj titulnej foto: 3dnews.ru
Zdroj: vice.com

Related Articles

Týždňový newsfilter + Podcast #10
· 9 min read
Týždňový newsfilter + Podcast #09
· 9 min read
Týždňový newsfilter + Podcast #07
· 8 min read
Týždňový newsfilter + Podcast  #01
· 8 min read