Google platí Apple veľkú sumu za integrovanie jeho vyhľadávača

Google platí Apple veľkú sumu za integrovanie jeho vyhľadávača

Niektorí ľudia posmešne tvrdia, že Google je vlastne reklamná agentúra. Značnú časť jeho príjmov totiž tvorí reklamná platforma Google AdWords, s ktorou sa môžeš stretnúť prakticky na všetkých weboch, ktoré zobrazujú reklamy.

Keď sa povie Google, každý si určite vybaví najpopulárnejší Internetový vyhľadávač. Je nastavený ako predvolený v mnohých prehliadačoch a výnimkou nie je ani Safari pre iOS od Apple. Google za to, že jeho vyhľadávač predvolený, platí technologickým spoločnostiam astronomické sumy.


Zdroj: amazonaws.com


Pre Google je jeho vyhľadávač veľmi dôležitý a aktívne sa podieľa na jeho umiestnení na pozíciu predvoleného vyhľadávača. Apple je lukratívny partner, nakoľko má širokú základňu používateľov, z ktorej mnohí prechod na ekosystém iný ako od Apple neplánujú, aspoň v najbližšej dobe. Zároveň sa iPhone stal akýmsi štandardnom, ktorý aj napriek pomerne vysokej cene v porovnaní s bežnými smartfónmi založených na Androide, dosahuje rekordné predaje. Samozrejme, existujú prémiové Android smartfóny, ako Samsung Galaxy S8, ktoré cenu iPhone bez problémov dorovnajú.

Koľko teda Google platí Apple za prvú pozíciu?

Google má až 50% z príjmov z mobilného vyhľadávania práve vďaka zariadeniam od Apple, ktorý si za to nechá pekne zaplatiť. Ako uviedol analytik spoločnosti Bernstein A.M. Sacconaghi Jr., Google mal zaplatiť Applu celkovo až 3 miliardy dolárov. A v roku 2017 sa to nemá meniť. Pre porovnanie, pred troma rokmi platil "len" jednu miliardu.

Zaujímavé je porovnanie čistého zisku Apple s týmto poplatkom od Google. Platba za pozíciu predvoleného vyhľadávača totiž tvorí značnú časť čistého zisku Apple a zároveň tvorí až 5% z prevádzkového zisku. Apple prudko rastie na trhu služieb a potenciál je teda obrovský, čo zrejme spôsobilo prudký nárast poplatkov od spoločnosti Google.

Vyhľadávač Google je priam ikonický, avšak spoločnosť Google si stále nie je istá, či je až tak populárny, že si môže dovoliť upustiť od takýchto typov zmlúv. V prípade neúspechu by to totiž mohlo vážne ohroziť finančné výsledky Googlu. Google, samozrejme, neplatí za predvolenie vyhľadávača len firme Apple. Asi najznámejší poberateľ poplatkov od Google je Mozilla, ktorá takto financuje vývoj svojho vlastného Internetového prehliadača Firefox a zároveň poplatok tvorí značnú časť ziskov spoločnosti Mozilla.

Microsoft vo svojich smartfónoch Lumia s Windows Phone, resp. Windows 10 Mobile, dosť hlboko integroval svoju platformu Bing, dokonca bola súčasťou jedného z troch spodných systémových tlačítok (iPhone má len jedno - Home Button), avšak mobilný Windows sa stretol s neúspechom a nezáujmom vývojárov, čo spôsobilo, že Lumie majú na trhu podiel na úrovni štatistickej chyby, takže vyhľadávaču Bing táto integrácia veľmi nepomohla.

Len čas ukáže, či Google, resp. Apple, odstúpi od zmluvy. Google síce platí Applu neskutočné peniaze, lenže zas na druhej strane vďaka Apple má Google až 50% ziskov zo sekcie mobilného vyhľadávania. Kedysi boli súčasťou iOS aj aplikácie YouTube a Google Maps, obidve od Google, ktoré však boli pred pár rokmi z iOS odstránené.

Zdroj titulnej foto: objevit.cz
Zdroj: 9to5mac.com