Google ide po alternatívnych aplikáciach pre YouTube, ProTube odstránený z App Store

· 2 min read
Google ide po alternatívnych aplikáciach pre YouTube, ProTube odstránený z App Store

Bál som sa, že raz sa to stane. A ono sa to stalo. Veľa alternatívnych YouTube aplikácií pre iOS používalo API, ktoré nebolo povolené od Google, vlastníka YouTube. Týkalo sa to napríklad prehrávaní videí so 60 FPS, prehrávaním audia v pozadí a rozlíšením vyšším ako Full HD. Tieto funkcie boli oficiálne povolené len pre YouTube aplikáciu priamo od Google, ktorá je prepchaná reklamami.

Google ide po aplikáciach v App Store, ktoré porušujú podmienky pre YouTube. Alternatívne aplikácie totiž často vedeli blokovať reklamu, z ktorej Google žije, tak je pochopiteľné, že mu takéto aplikácie vadia. Ak necheš reklamy, musíš si zaplatiť YouTube Red. A problémom je aj, že oficiálna aplikácia nemusí dizajnovo každému vyhovovať.


Zdroj: wordpress.com


Jednou z takýchto aplikácií bol ProTube, ktorý som recenzoval TU. Z App Store bola odstránená 1. septembra. Okrem oficiálnej YouTube aplikácie od Google dokázal ProTube veci ako 60 FPS, prehrávanie audiostopy na pozadí a taktiež audio-only mód na šetrenie mobilných dát pri počúvaní hudby z YouTube a taktiež 4K rozlíšenie, čo bolo dôvodom, prečo Apple na základe požiadavky z Google túto aplikáciu vymazal z App Store.

Podobný osud čaká mnoho alternatívnych appiek, hlavne kvôli možnosti blokovať reklamy pri prehrávaní YouTube videí.

Ak chceš teda tieto pokrokové schopnosti používať, ostáva ti len oficiálna aplikácia. Tá je však preplnená reklamamy a na ich odstránenie musíš mať YouTube Red, ktorý sa však momentálne podľa stránky YouTube Red nedá na Slovensku zakúpiť.

Google navrhol Jonasovi Gessnerovi, tvorcovi ProTube, ponúkať jeho aplikáciu za 10 dolárov mesačne, čo samozrejme odmietol. Vyjadril sa, že jeho aplikácia ponúkala to, čo ponúka Google, za oveľa nižšiu a hlavne jednorázovú platbu namiesto mesačného predplatného od Google. Z ProTube by sa tak stala obyčajná YouTube aplikácia bez kľúčových funkcií, akých je v App Store celá hromada. Vývojár sa tak rozhodol ukončiť vývoj ProTube ukončiť a momentálne už nie je ani na App Store. Preto ak máš ProTube vo svojej iTunes knižnici na Macu/PC, nemaž ju.

Ďalší problém môže nastať, ak niektorá aktualizácia iOS "breakne" ProTube, pretože nebude môcť byť aktualizovaná a tým pádom je ProTube nepoužiteľný.

Zaujímavé je, že ProTube bol v App Store veľmi dlho bez reakcie zo strany Google. V minulosti dokonca vedel sťahovať videá z YouTube, avšak táto funkcia dlho nevydržala, opäť na základe požiadavky zo strany Google.

Dá sa čakať, že postupne zmiznú aplikácie schopné prehrávať videá cez Picture-In-Picture mód na podporovaných iPadoch, ktorý bol predstavený spolu s iOS 9, nakoľko v tomto móde nefungujú reklamy od Google.

Posledná verzia ProTube (2.5.9) mala vyše 2900 recenzií na App Store a rating medzi 4.5 a 5 hviezdičiek.

Celé vyjadrenie Jonasa Gessnera nájdeš na jeho webe.

Zdroj titulnej foto: ytimg.com
Zdroj: jonasgessner.com

Related Articles

Týždňový newsfilter + Podcast #10
· 9 min read
Týždňový newsfilter + Podcast #09
· 9 min read
Týždňový newsfilter + Podcast #07
· 8 min read
Týždňový newsfilter + Podcast #06
· 7 min read