Firma Apple práve predstavila revolučné MacBooky Pro

Firma Apple práve predstavila revolučné MacBooky Pro

Je to už 25 rokov, čo spoločnosť Apple predstavila svoj prvý notebook. Touto informáciou začal svoju prezentáciu riaditeľ spoločnosti Tim Cook. Za ten čas sa Apple stal jednotkou vo výrobe kompaktných počítačov a určoval trendy. Bol prvý kto nám priniesol trackpad, Retina displej alebo celodennú výdrž batérie. Práve dnešným dňom sa opäť pokúsia nastaviť trendy predstavením očakávaného MacBooku Pro.

Tenší, ľahší a lepší...

MacBook Pro bude k dispozícií už tradične v dvoch verziách - 13 a 15 palcové varianty. na výber bude z dvoch farieb - strieborná Silver a tmavá Space Grey.

Samotný dizajn pripomína nedávno predstavený 12 palcový MacBook a pýši sa celokovovým telom. Ponúka klávesnicu s "butteryfly" mechanizmom, vďaka čomu je ešte tenšia a odolnejšia. Aj to je dôvod, prečo sú nové MacBooky Pro najtenšie v histórií. Za hrúbku len 14,9 mm a váhu len 1,3kg menšieho 13 palcového MacBooku si kalifornskí dizajnéri zaslúžia veľkú pochvalu. Pre porovnanie, MacBook Air, ktorý neponúka ani zďaleka taký výkon, je hrubý 17,0 mm.

Displej MacBooku je po novom svetlejší a disponuje lepšími farbami. Zaujme tiež TrackPad, ktorý je aktuálne až dvakrát väčší a zabezpečuje pohodlnejšie ovládanie MacBooku bez myšky. Milovníkov hudby zas potešia výrazne lepšie a silnejšie reproduktory ukryté po bokoch klávesnice.

Dotykový displej súčasťou klávesnice

Najväčšou zmenou je rozhodne nový dotykový displej v hornej časti klávesnice. Touch Bar, ako znie meno novinky, slúži ako náhrada funkčných kláves ako napríklad ovládania hlasitosti či jasu. Zároveň sa bude inteligentne meniť v závislosti od aplikácie, ktorú používa. Pri prezeraní internetu cez Safari sa v ňom objavia obľúbené stránky. Pri písaní správ zas ponúknu zoznam niekoľkých emoji. Užívatelia si dokonca budú môcť Touch Bar meniť podľa chuti a potreby tak, aby im vyhovoval.

Nemusíme sa ale obávať, že by bol Touch Bar dostupný len v programoch spoločnosti Apple. Podporu bude mať napríklad najobľúbenejší nástroj na úpravu fotografií Adobe Photshop, program na strihanie videí Final Cut, softvér pre DJov Djay Pro, Skype ale aj populárny balík Office od Microsoftu. A podporované programy budú určite pribúdať.

Súčasťou bude aj nový Touch ID senzor, ktorý bude slúžiť na odomykanie aj potvrdzovanie platieb. MacBook Pro sa vďaka týmto dvom novinkám stáva ešte praktickejším a rozhodne sa jedná o veľkú, revolučnú zmenu.

Pripravte si adaptéry

Kalifornská spoločnosť sa drží trendu odstraňovania portov, a tak už v novom MacBooku nenájdeme klasický USB port, HDMI ani čítačku SD kariet. Rozhodne sa ale nejedná o nevýhodu. Tieto porty sa nám snažia vynahradiť štyrmi konektormi USB-C/Thunderbolt 3, ktoré budú slúžiť aj na nabíjanie. Na rozdiel od iPhonu 7, v novom MacBooku Pro nájdeme 3,5mm jack na slúchadlá.

Najvýkonnejší MacBook, aký sme tu kedy mali

Novinky sa nachádzajú samozrejme aj "pod kapotou". Ide o najvýkonnejší MacBook, aký sme tu kedy mali a tomu zodpovedajú aj nadupané paramertre. 15 palcovú verziu poháňa štvorjadrový Intel Core i7 procesor s 2133MHz pamäťou a grafická karta Radeon Pro s 4GB VRAM. SSD disk bude k dispozícií až v 2TB pamäti. 13 palcový MacBook ponúkne procesor Intel Core i5 alebo i7 v kombinácií s Intel Iris Grafickou kartou a samozrejme superrýchlym SSD diskom. Poteší aj výdrž batérie. Tá sa údajne pohybuje niekde okolo desiatich hodín práce.

A čo cena?

Všetkých nás ale zaujíma najmä cena. Za najlacnejšiu 13 palcovú variantu, ktorá neponúka Touch Bar si zaplatíte 1 400 dolárov. S Touch Barom už MacBook Pro stojí 1 799 dolárov a cena za 15 palcový MacBook Pro sa vyšplhala až na 2300 dolárov. Ak máš o nový MacBook záujem, v USA sa už od dnešného dňa bude predávať práve najlacnejšia varianta. Ostatné budú k dispozícií v priebehu nasledujúcich týždňov.

Zdroj fotografií: 9to5mac.com