Firma Apple minula rekordnú čiastku na lobovanie Trumpa

Firma Apple minula rekordnú čiastku na lobovanie Trumpa

Je vidieť, že Tim Cook, dnešná hlava firmy Apple, má s "novým" obyvateľom bieleho domu celkom dosť záujmov. Nedávne čísla totižto ukazujú, že Apple minul rekordnú sumu na lobovanie prezidenta USA, Donalda Trumpa.

Firma Apple minula 2,2 milióna dolárov v období od 1. apríla do 30. júna 2017, čo je takmer dva krát viac, ako minulý rok. Minulý rok za vlády Obamu firma minula na presadzovanie svojich záujmov len 1,2 milióna dolárov.

gizmodo.com

Počas prvých 3 mesiacov vlády Trumpa minula firma približne 1,4 milióna dolárov, čo celkovo činí 3,6 milióna dolárov za obdobie, ktoré Trump strávil v bielom dome.

Ak si to porovnáme, tak v rovnakom období Google minul 5,4 milióna dolárov, Amazon 3,2 milióna dolárov a Facebook 2,3 milióna dolárov.

Apple tvrdí, že väčšina s vyššie uvedenej čiastky slúži na lobovanie za daňovú a prisťahovaleckú reformu. Tim Cook niekoľko krát konfrontoval Trumpa otázkami ohľadne prisťahovalectva, zatiaľ čo sa verejne postavil proti snahám o obmedzenie prisťahovalectva z určitých krajín.

businessinsider.com

Okrem prisťahovalectva ide Applu aj o problémy spojené so zmenou klimatických podmienok, patentovú reformu, zdravotníctvo a vzdelávanie. Avšak tieto názory firma vyjadrila už aj v minulosti.

Mnohí ľudia kritizujú zvyšujúci sa počet politických postojov Applu, respektíve Tima Cooka. Ten je však presvedčený, že je lepšie vysloviť svoje názory, ako sedieť ticho v rohu.


Zdroj titulnej foto: [newsweek.com](http://www.newsweek.com/apple-boss-justifies-trip-trump-towers-employees-534193) **Zdroj: [recode.net](https://www.recode.net/2017/7/21/16008504/apple-amazon-google-record-lobby-trump-immigration-science-privacy)**