Finančný pád AMD stále pokračuje

Finančný pád AMD stále pokračuje

Výrobca čipov AMD neprestajne stráca zisky. Vo svojom poslednom vyhlásení finančných výsledkov firma zverejnila tržby za posledný kvartál roka 2015 - 887 miliónov eur s prevádzkovou stratou 45 miliónov eur a čistou stratou 94 miliónov eur. Hlásené výnosy sú o 10 % nižšie ako tie z minulého kvartálu a o 23 % nižšie ako príjmy v rovnakom kvartáli v roku 2014.

Tržby sú výsledkom dvoch segmentov:

  1. Výpočtový a grafický segment vykázal výnos 435 miliónov eur, ktorý je v porovnaní s minulým kvartálom o 11 % vyšší.
  2. Segment vstavaných systémov, podnikovej sféry a špeciálnych zákaziek vytvoril príjem v hodnote 452 miliónov eur, čo je o 22 % menej ako v minulom kvartáli.

The Ghost Logo

Príčinou poklesov ziskov je slabý predaj počítačov vo všeobecnosti, či už ide o vstavané systémy, systémy na čipe, servery, osobné počítače… Spoločnosť AMD nepredpokladá, že sa jej v ďalšom kvartáli podarí nárast strát zastaviť. Naopak, očakáva, že tržby pôjdu dolu o 14±3 % a náklady na prevádzku zostanú nezmenené.

Výroba GPU (grafických procesorov) drží momentálne AMD nad vodou. Spoločnosť môžu zachrániť iba nové generácie CPU (centrálnych procesorových jednotiek), ktoré by vysokým výkonom a nízkou spotrebou predbehli riešenia od spoločnosti Intel, a rozumne postavená marketingová kampaň.

Ak by firma AMD skrachovala, znamenalo by to v podstate monopol dodávateľov CPU, kde by jediným veľkým hráčom zostala spoločnosť Intel, a taktiež by to znamenalo monopol dodávateľov dedikovaných GPU, kde by zostala iba nVidia. Ak z trhu vymizne konkurencia, začne sa obdobie zvyšovania cien a technologickej stagnácie...

Zdroj: macnn.com