FIFA 2016 pre iOS, milovníci futbalu si prídu na svoje!

FIFA 2016 pre iOS, milovníci futbalu si prídu na svoje!

Nekonečné zimné večery už prichádzajú, a keďže vývojári vedia, že ľudia ako spôsob pre skrátenie si dlhých chvíľ čoraz viac preferujú elektroniku pred knihami, či návštevou divadla, vydávajú svoje najočakávanejšie tituly práve v tomto období. EA Sports je značkou, ktorá vyrába snáď najlepšie športové hry pre rôzne platformy. Medzi tie najobľúbenejšie rozhodne patrí futbalová séria FIFA. Je to len pár dní od uvedenia novej bezplatnej verzie FIFA 16 Ultimate Team do App Storu. My sme si na ňu už ale stihli poriadne posvietiť a prinášame vám recenziu tohto každoročného prekvapenia.

FIFA 16

Grafické spracovanie je oproti starším ročníkom pre iOS priam neuveriteľné. Tváre hráčov sú oveľa reálnejšie a detailnejšie, ich pohyby sú plynulejšie a ľudskejšie, hracia plocha vyzerá takmer rovnako, akoby ste ju videli v televízii a menu je veľmi jednoduché, prehľadné a užívateľsky prívetivé. To, že je aplikácia naozaj výkonná sa odrazilo aj na podporovaných zariadeniach. Zahráte si ju totiž iba na iPhone 5S, iPade Air, iPade mini 2, iPode touch 6 a novších. S nainštalovaným hlasovým komentárom zaberie približne 1,7GB vášho úložiska. Z hry ako takej ma najviac sklamala nutnosť pripojenia na internet aj v naoko offline režimoch. Bez siete si hru teda vôbec nezahráte.

FIFA 16

Ovládanie je veľmi podobné ako v predchádzajúcich rokoch, vľavo joystick pre kontrolovanie smeru a vpravo tri alebo štyri farebne odlíšené tlačidlá s rôznymi funkciami (pre ľavákov s možnosťou zmeny strán). Veľkou výhodou je aj možnosť ovládania pomocou externého bezdrôtového ovládača, ktorý hre dodáva úplne iný rozmer. Nastaviť si môžete len automatické prepínanie hráčov, "pohybového asistenta", vlastnosti tlačidiel a zvuk. Ak sa tiež čudujete, kam zmizli nastavenia kamery, netrápte sa, vôbec vám totiž chýbať nebudú a zobrazenie sa prispôsobí každému momentu na ihrisku. Postrádam však možnosť uloženia videozáznamu posledných akcií do knižnice fotografií.

FIFA 16

Ultimate Team (UT) za označením ročníku znamená, že to nie je FIFA ako ju poznáme z minulosti, kde ste si jednoducho vybrali váš obľúbený tím a zahrali si buď jeden zápas, sezónu alebo majstrovstvá. Podstatou tejto verzie je vybudovanie vlastného tímu a postupné predieranie sa až k futbalovému nebu. Ste teda majiteľ, manažér, tréner aj hráč - všetko je na vás! Dostupné sú režimy "sezóny", "online sezóny" a "turnaja". Nových hráčov, tréningy, vylepšenia a doplnky nájdete buď v balíčkoch plných náhodných kariet, ktoré dostávate za odmenu alebo si ich môžte kúpiť, či už za herné alebo reálne peniaze. Druhou formou je "Transfer market" kde si sami môžte vybrať čo si zakúpite a za koľko, ten je však zase závislý na facebook-ovom profile.

FIFA 16

FIFA 16 Ultimate Team ponúka prepracovanú grafiku a dokonalý herný zážitok, s akým sa stretnete len v máloktorej hre určenej pre platformu iOS. Titul je svižný a svieži, ľahko ovládateľný a sú dostupné naozaj prepracované režimy. FIFA je skutočne zadarmo, pri jej testovaní sa mi nestalo, že by som nemohol pokračovať bez zakúpenia balíčka za reálne peniaze a nevyskakujú žiadne otravné reklamy. Jedinou chybou je nutnosť internetového pripojenia a neprítomnosť slovenskej alebo českej lokalizácie.

FIFA 16