FAIRPHONE 2: Telefón, ktorý vám vydrží niekoľko rokov

FairPhone je malý holandský startup, ktorý sa usiluje o zmenu v tom, ako sú telefóny vyrábané z konfliktných materiálov. Úspešne sa im však darí byť prvou spoločnosťou, ktorá už predáva modulárny telefón.

![]
(/content/images/2016/01/fairphone_feat-1.jpg)

FairPhone 2 sa k svojim podporovateľom vypraví už na ďalší týždeň. Telefón má byť údaje lepší pre environment a taktiež výhodnejší pre ľudí. Táto spoločnosť sa usiluje, aby ľudia poznali svoje telefóny, vedeli si ich jednoducho poskladať, opraviť a mali ich funkčné tak dlho, ako to len bude možné. Jedným z mnohých cieľov spoločnosti je znížiť ťažbu tzv. konfliktných materiálov. To sú tie, ktoré sú často ťažené pracovníkmi za smiešne platy a za neľudských podmienok. Napríklad v Konžskej demokratickej republike sú dosť často využívané práve takéto zdroje.

Krátke video o konfliktných materiáloch

Nepatrí síce medzi najkrajšie telefóny, ale pri pomyslení na cenu a možnosť výmeny čohokoľvek na ňom sa to dá prehliadnuť.
Myslím, že na tom nie je vôbec zle. V telefóne nájdete Android 5.1, čo sa vám môže zdať trocha divné, keď už vyšiel novší, ale je to kvôli tomu, že chipsety, ktoré predávajú, sú stavané pre 5.1-ku.

Ako som už spomínal, hlavou výhodou je, že si ho môžete rozobrať a skladať, ako chcete. Ak si napríklad chcete vymeniť rozbitý displej, bude vás to stáť iba 87 eur namiesto viac ako 100 eur pri iPhone. Aj vďaka tejto možnosti dostali od iFixit 10/10 bodov.

Ak si objednáte FairPhone 2, dostanete, samozrejme, poskladaný telefón. V ňom budete mať: Full HD 5.0inch displej, 8 mpx zadnú kameru, 32 GB internej pamäte, 2.26 quad-core Qualcomm Snapdragon 801 a 2 GB pamäte RAM. Pamäť je, samozrejme, rozšíriteľná, rovnako ako počet slotov na SIM karty.
Nové moduly sa dajú kúpiť priamo od FairPhone. Napríklad za zvukovú jednotku dáte 27 eur a za nový fotoaparát 35 eur. Myslím, že ceny sú celkom prijateľné.

Toto je menšia ukážka toho, aké ľahké je ho rozobrať.

FairPhone si môžete objednať už dnes, a to za sumu 529.38 eur. Cena môže byť trochu odrádzajúca, no myslite na to, že ho budete mať zopár rokov.

*Zdroj:thenextweb.com*

ThinkApple

ThinkApple

Think Apple je moderný technologický magazín, ktorý si dáva cieľ prinášať novinky a zaujímavosti zo sveta Apple ľuďom s podobnými záujmami. Na SK trhu v segmente Apple sme číslo #1.