Už čoskoro si budeme môcť objednať taxi priamo cez Facebook

Už čoskoro si budeme môcť objednať taxi priamo cez Facebook

Facebook pravidelne inovuje a vylepšuje svoje aplikácie. Najnovšou funkciou, ktorá sa onedlho môže objaviť v Messengeri, bude využívanie služby Uber, ktorá slúži na vyhľadanie spojenia pri cestovaní na určité miesto.

Nejde však len o vyhľadanie spojenia pred cestou na ďalšiu párty, ako to poznáme napríklad z Google Maps. Vďaka spolupráci medzi Facebookom a aplikáciou Uber si budeme môcť objednať Uber jazdu bez toho, aby sme opustili milovaný Messenger.

“Toto je miesto, kde si 700 miliónov ľudí z celého sveta dohaduje plány so svojimi najbližšími, večeru s priateľmi alebo drink počas víkendu. Všetky tieto konverzácie sa dejú v Messengeri,” hovorí Rahul Bijor

“Chceme, aby Uber zohrával významnú úlohu pri stretávaní sa týchto ľudí v reálnom živote.”


alt


Prečo sa chce Uber usídliť v našich správach

Podľa produktového manažéra Facebooku Setha Roseneberga je skupinové chatovanie na vzostupe. Veľká skupina ľudí používa Facebook Messenger na organizovanie rôznych udalostí, avšak hneď ako sú plány skompletizované, skupinová konverzácia stráca svoj význam.

Plánovanie je len prvým krokom, preto to chceme dotiahnuť do konca a pomôcť ľuďom pri stretávaní sa so svojimi priateľmi v reálnom živote,” hovorí Rosenberg.

Používatelia aplikácie Messenger si síce môžu vybrať zo širokej škály rôznych gifov a nálepiek, no tým sa to končí. Pokiaľ si chcete zavolať Uber alebo zarezervovať let, musíte Messenger zavrieť a otvoriť požadovanú aplikáciu samostatne. Ako vodič Uberu dokážete zdieľať svoje ETA* len priamo v Uber aplikácii, zatiaľ čo by bolo veľmi užitočné zdieľať túto informáciu priamo v skupinovom chate v Messengeri a dať tak svojim priateľom vedieť, že už ste na ceste.

*pozn. redaktora: ETA z anglického Estimate Time of Arrivel - predpokladaný čas príchodu

Zabudovaním aplikácie Uber priamo do natívnej aplikácie Messenger sa počas troch mesiacov zaoberali spoločne Uber aj Facebook. Pokiaľ sa napríklad chystáte na nejakú večeru, stačí kliknúť na adresu a “požiadať o jazdu”. Objavia sa rovnaké možnosti ako v aplikácii Uber, no všetko to bude prebiehať priamo cez Messenger. Dokonca si budete môcť zriadiť Uber účet bez toho, aby ste opustili Facebook.

Zadaj svoju destináciu a v tvojej Messenger konverzácii sa objaví sivý text oznamujúci žiadosť o jazdu. Správam typu “som na ceste” je koniec," dodáva Rosenberg.

Hneď ako je zadaná žiadosť o jazdu, Uber zašle detaily všetkým pasažierom prostredníctvom Messengera. Čo sa týka účtu, ten bude dostupný priamo v chate Messengera, ale aj v e-maile. Uber taktiež testuje možnosť ponechať chatovacie okno otvorené aj po ukončení jazdy, napríklad pre prípad, keby ste v aute zabudli opitého kamaráta kabelku.


alt


Všetko má svoje obmedzenia

Využívanie aplikácie Uber cez Facebook Messenger má, samozrejme, svoje obmedzenia. Napríklad UberPool, ktorý tvorí 50 % všetkých jázd v San Franciscu, cez Messenger nefunguje. Rovnako je na tom UberEATS, čo je akási donáška jedla prostredníctvom aplikácie Uber.

Samozrejme, Facebook musí brať veľký ohľad na súkromie užívateľov a obmedziť tak jednoduchosť používania niektorých funkcií.

Rosenberg sa vyjadril, že súkromie užívateľov je pre Facebook veľmi dôležité, a preto budú niektoré informácie obmedzené. Nie každý si želá zdieľať informáciu, odkiaľ ide, kam ide a veľmi ťažko by sa vysvetľovalo kolegom, prečo odchádzate od šéfovej manželky, keď máte pracovať z domu.

Ako lákadlo pre užívateľov Facebooku Uber ponúka prvú jazdu do výšky 20 $ rezervovanú cez Messenger úplne zadarmo.

Tieto všetky novinky patria do veľkého plánu Facebooku premeniť Messenger na miesto, v ktorom môžete byť jednoducho a bezpečne prepojení so svojimi priateľmi, ale aj s prácou. Ako už bolo spomínané skôr, preniesť tieto priateľstvá z online sveta do reálneho je len prvý krok.

zdroj: businessinsider.com