Ešte rýchlejší spôsob ako cez torrenty pozerať filmy

· 5 min read
Ešte rýchlejší spôsob ako cez torrenty pozerať filmy

Sťahovať filmy prostredníctvom torrentov nie je ťažké. Nám v redakcii thinkapple sa však často stáva, že si večer zmyslíme na nejaký konkrétny film a chceme ho začať pozerať ihneď, bez čakania kým sa celý súbor uloží na disk. V tomto článku naučíme každého, ako sa to dá pomocou dvoch aplikácií docieliť. Článok je určený pre ľudí, ktorí už vedia, ako torrentovanie funguje.

Kde je problém

Každý skúsenejší používateľ torrentov isto vie, že súbory sa sťahujú po malých častiach, a že tieto časti sa ani náhodou neukladajú postupne, jedna po druhej, bit po bite. Prečo funkciu "sťahovať a súčasne môcť prehrávať" nepodporujú všetky torrentové klienty?

Dôvodom je, že to vo svojej podstate "ubližuje" systému spoločného zdieľania súborov. Nebudem zachádzať do podrobností, ale ak by všetci ťahali týmto spôsobom, tak by výrazne klesla rýchlosť sťahovania. Používatelia tohto spôsobu sú niečo ako vyvrheli medzi pirátmi - aká to irónia…

Kvôli tomu je dôležité nájsť torrentového klienta, ktorý si dokáže postupné ukladanie súboru vynútiť. V skutočnosti treba mať k dispozícii aj posledných pár blokov súboru, ale to tieto špeciálne klienty vedia.

Druhou prekážkou býva prehrávanie čiastočného súboru. Často sa stane, že aplikácie na prehrávanie multimediálnych súborov zlyhajú, ak má súbor poškodený respektíve neúplny index. Preto je nutné disponovať prehrávačom, ktorý podobnými neduhmi netrpí.

Ďalšou požiadavkou pre úspešné dopozeranie filmu až do konca je, aby zostávajúci čas na dokončenie sťahovania nebol väčší než stopáž. Ak má torrent dostatočné možstvo seederov (pri obľúbených filmoch a populárnych trackeroch to nepredstavuje problém), stačí nechať stiahnuť zopár percent z filmu a až potom začať pozerať. Inak musí byť rýchlosť sťahovania väčšia než dátový tok filmu. Dnes už tomu tak vo väčšine prípadov aj je.

Torrentový klient

I keď nikdy nedáme dopustiť na aplikáciu Transmission, ktorá ako jediná spĺňa nároky používateľa macOS na grafické rozhranie, nepodporuje postupné sťahovanie torrentov. Pre našich čitateľov sme však otestovali viacero riešení, ktoré túto metódu podporujú.

Ku príkladu internetový prehliadač Torch, ktorý obsahuje aj torrentového klienta, ale jeho vývojári pred nejakým časom ukončili podporu pre macOS. Nie je to tak spoľahlivý pomocník ako kedysi.

Sťahovací manažér FrostWire, ktorý vychádza z aplikácie LimeWire má v sebe zabudovaných viacero extra funkcií, medzi inými aj torrentového klienta. Pri jeho používaní sa človek neubráni pocitu, že ide o akúsi "portnutú" verziu aplikácie pre operačný systém Microsoft Windows. Okrem toho si pri inštalácii a aktualizáciách treba dať pozor na nanútené inštalovanie doplnkov, ktoré robia iba neplechu. Aplikácia nepracuje vždy korektne. Keď torrent odkazuje na priečinok s viacerými súbormi, aplikácia niekedy neponúkne možnosť zvoliť súbory, ktoré sa majú a naopak, ktoré sa nemajú sťahovať.

Aplikácia Tribler je torrentovým klientom, ktorý sa líši od ostatných ponukou možností na ochranu súkromia pri torrentovaní. Aj keď sú tieto funkcie bezplatné, majú svoju daň v podobe znižovania rýchlostí sťahovania aj nahrávania. Každopádne, tieto funkcie sa dajú vypnúť. Používateľský zážitok je dosť podobný ako pri spomínanej aplikácii FrostWire. Rozhranie vyzerá byť narýchlo "zbúchané" a ikony ani okno aplikácie nijako nezapadajú do grafiky operačného systému Sierra. Pri používaní aplikácie sme sa nevyhli občasným komplikáciám.

Prehrávačom a torrentovým klientom v jednom je aplikácia BitX. Napriek bravúrnej myšlienke, však aplikácia, bohužiaľ, zlyháva pri torrentoch so zložitejšou priečinkovou štruktúrou a viacerými súbormi. Výtvory s podobnou filozofiou, ako veľmi obľúbená aplikácia Popcorn Time so zaujímavou históriou alebo WebTorrent Desktop, majú podobné slabosti. Na ich obranu, ide stále iba o beta verzie.

![](/content/images/2017/01/das.png)
==**[qBittorrent](https://www.qbittorrent.org)** je aplikácia, ktorá obstála najdôstojnejšie. Má trocha robustnejšiu štruktúru, takže ju možno používať ako plnohodnotného torrentového klienta, ktorý naviac disponuje slovenskou lokalizáciou. Používateľské rozhranie nie je najmodernejšie, ale funguje plynulo. Aplikácia nemala problémy so sťahovaním zložitejších súborových štruktúr a bola stabilná počas celej doby testovania. Aby sa torrent sťahoval "bit po bite" je nutné naň v aplikácii kliknúť pravým tlačidlom myši a z kontextového menu vybrať "*Sťahovať v poradí*".==

![](/content/images/2017/01/Sn-mka-obrazovky-2017-01-15-o-23.20.46.png)

Jedinú výtku máme voči správaniu sa okna po jeho zatvorení - aplikácia naďalej beží na pozadí, ako sme zvyknutí, ale kliknutie na ikonu v spodnej lište aplikácií (v docku) znova okno neotvorí. Na opätovné otvorenie okna je nutné kliknúť na malú ikonku *qBittorrent* v hornej menu lište alebo použiť pravý klik na ikonu v spodnej lište aplikácií a z kontextového menu zvoliť možnosť "*Zobraziť*". Nie je to nič neprekúsnuteľné, ale je to otravné.

Niektoré aplikácie sme netestovali vôbec. Odradili nás dôvody, ako neprítomnosť grafického rozhrania (BitThief, [Mafintosh Peerflix](mafintosh / peerflix)) či absencia bezplatenej verzie (Vuze+). Neskúšali sme ani rôzne špecializované pluginy pre internetové prehliadače (Torrents Time, Torrent Stream).

Prehrávač

Predinštalovaná aplikácia Quick Time Player zaostáva za konkurenciou v škále podporovaných druhov súborov a vo funkcionalite. Dnes je k dispozícii toľko alternatív, že pokúšať sa ich zhrnúť v jednom článku by bolo šialené. Namiesto toho vyselektujeme tie, ktoré podporujú prehrávanie 99% všetých formátov a kodekov. Ďalšie kritériá, ktoré nám pomôžu zúžiť výber sú dostupnosť bezplatnej verzie a neukončený vývoj aplikácie. Takýmto sitom sme sa dopracovali k dvom aplikáciám:

  • VLC media player

    Tento prehrávač je známy z operačného systému Microsoft Windows a popularitu si vyslúžil vďaka výroku, že nejestvuje multimediálny súbor, ktorý by nevedel prehrať. Nebudeme to potvrdzovať ani vyvracať, ale s čistým svedomím ho odporúčame práve vďaka všestrannosti.

  • MPlayerX

    Aplikácia svojim grafickým rozhraním skvelo zapadá do moderného operačného systému macOS a taktiež prehrá všetko, čo človek potrebuje. V porovnaní s VLC má jednu chybičku krásy - pretláča inštaláciu doplnkových aplikácií pri vlastnej inštalácii. Nepozorní používatelia tak poľahky skončia so zbytočným balastom vo svojom počítači tak, ako pri už spomínanej aplikácii FrostWire.

Rýchlosť sťahovania

Veľmi stručne. Čo sa týka trackerov a torrentov, tie nech si každý zháňa sám. Internetové pripojenie v súčasnosti býva dostatočne rýchle. Najlepší internet momentálne prinášajú optické pripojenia alebo pripojenia technológiou ADSL. Zmerať si svoju rýchlosť je možné pomocou rôznych stránok (aj speedtest.net alebo rychlost.sk). Ak je rýchlosť sťahovania (download) väčšia než 5 Mbps, tak s filmami v SD rozlíšení nie je problém. Pri 10 Mbps už nie je problémom ani film v HD rozlíšení. Každý si musí zvoliť z takej ponuky poskytovateľa internetových služieb, aká je dostupná na danej adrese.

Záver

A už sme na konci. Mimochodom, tento návod funguje aj na iné typy súborov. Napríklad pri sťahovaní albumu v lossless formáte FLAC. Akékoľvek otázky, návrhy a skúsenosti týkajúce sa problematiky poprosíme smerovať do komentárov pod článkom. Tešíme sa na ne.

Related Articles

Týždňový newsfilter + Podcast #10
· 9 min read
Týždňový newsfilter + Podcast #09
· 9 min read
Týždňový newsfilter + Podcast #07
· 8 min read
Týždňový newsfilter + Podcast #06
· 7 min read
Podcast #03 + Týždňový newsfilter
· 8 min read