Elon Musk: Pravdepodobne žijeme v Matrixe

· 2 min read
Elon Musk: Pravdepodobne žijeme v Matrixe

Na tohtoročnej programátorskej konferencii v Kalifornii, konanej pred pár dňami, bol hosťom v diskusii aj Elon Musk, zakladateľ firiem SpaceX a Tesla Motors. Na otázku novinára, či si myslí, že môžeme žiť v simulácii, odpovedal:

"Pravdepodobnosť, že žijeme v skutočnej realite, je jedna k miliarde. Pred 40 rokmi sme mali na obrazovkách pingpong, dva obdĺžniky s bodkou. Dnes máme realistické 3D simulácie s miliónmi prepojených ľudí. A je to stále lepšie a lepšie. Hry sa stanú pravdepodobne nerozlíšiteľné od reality. Podľa mňa žijeme v simulácii. A myslím si, že by ste mali dúfať, že to je pravda, pretože ak sa civilizácia prestane vyvíjať, tak to môže byť kvôli nejakej kalamitnej udalosti, ktorá by nás vymazala."


Zdroj: media.moddb.com


Elon Musk teda naznačuje, že o niekoľko desiatok rokov, možno storočí či tisícročí, tu bude úplne reálna 3D simulácia. Nerozoznateľná od reality. Odhaduje to podľa doterajšieho vývoja. Dajme tomu, že táto skutočnosť nastane a 3D simulácia je niekým vytvorená. Ten niekto si mohol namodelovať, povedzme, svetový vývoj podľa svojich kritérií. A my v ňom iba hráme. Teoretická možnosť tu je.

Čo je však na zamyslenie:

  1. Pokiaľ je to pravda a žijeme v simulácii, tak niekto všetko nasimuloval. Nasimuloval aj technologický vývoj, ktorý v skutočnosti (v skutočnosti toho, kto vytvára simuláciu) nemusel byť taký rýchly. Čiže Elon Musk, keď hodnotí, že za 40 rokov došlo k enormnému vývoju, a na základe toho prognózuje vývoj, sa (nevedomky) mýli.

  2. Technologický vývoj nie je zase až taký rýchly. Iste, keď porovnáme stredovek, kde sa za celé generácie takmer nič nevymyslelo, je to neuveriteľný rozdiel. Ale polovodiče tu už existujú polstoročie. Ide hlavne o miniaturizáciu, napchať ich čo najviac napríklad do procesorov. Taktiež také mobily, u nich ten vývoj už tiež nejde momentálne dopredu ako voľakedy. Dotyková obrazovka, možno o niečo lepšia každým rokom, o niečo lepší procesor, väčšia RAM... Ten vývoj už nie je taký dramatický ako okolo roku 2000. Spomeňte si, aké boli predstavy tvorcov filmu Návrat do budúcnosti o roku 2015? A čo z toho sa splnilo.. :-)

  3. Či to je, alebo nie je pravda, nám to môže byť jedno, určite to nerozlúskneme ako Neo v Matrixe. Netreba sa s tým vôbec zapodievať, so súčasnými technológiami na to nemáme, možno o stovky alebo tisícky rokov.
    Môžte všetci pokojne spávať. Alebo to nie je spánok? :-)Zdroj titulnej foto: [vignette2.wikia.nocookie.net](http://vignette2.wikia.nocookie.net/matrix/images/d/df/Thematrixincode99.jpg/revision/latest?cb=20140425045724)

Zdroj: sci-techuniverse.blogspot.sk

Related Articles

Apple je cintorínom Tesly
· 1 min read