Dodávky, ktoré mapujú cesty pre autonómne auto od Apple?

· 3 min read
Dodávky, ktoré mapujú cesty pre autonómne auto od Apple?

Už dlhšiu dobu sa po Amerike prevážajú dodávky a nikto nevie, komu patria. Všetky vyzerajú identicky. Na čo slúžia, komu patria? Experti vravia, že patria firme Apple, pretože dodávky zbierajú informácie hlavne o okolí, v ktorom jazdia. Je to naozaj tak? Chystá Apple revolúciu v oblasti autonómnych áut?

Zdroj: Alexis Oreskovic/Business Insider

Ľudia hovoria, že po San Franciscu pobehujú takzvané "Mystery Vans", ktoré sú vybavené 360° VR kamerou a majú na sebe umiestnený Lidar, ktorý má vytvoriť bezpečnostné body pre ľahšiu jazdu autonómneho auta, aby sa dokázalo udržať vo svojom jazdnom pásme. Takéto dodávky najprv videli na Golden Gate Bridge a neskôr ich zazreli odstavené pred spoločnosťou Apple. Ide o jednoduché biele dodávky značky Ford, ktoré nemajú dokonca ani ŠPZ či hocijaký polep na aute. Dodávky vyzerajú veľmi podobne ako tie od Apple, ktoré tvoria mapy, ale sú značky Ford. Navyše nie sú ani označené a majú úplne inú výbavu senzorov.

Zdroj: Business Insider/Stephen Smith

V Silicon Valley je otvorené tajomstvo to, či Apple pracuje na Projekte Titan, čo je iný názov pre nové Apple Car. CEO firmy Tim Cook sa nikdy priamo nevyjadril na túto tému, a preto si nikto nie je istý, či je pravda, že firma Apple zamestnala vyše 600 inžinierov práve pre Projekt Titan. Všetci si však myslia, že práve tieto dodávky budú slúžiť pre projekt Titan, keďže snímač kolies nemajú na sebe autá určené na GPS. Snímač kolies sníma, ako sa správa koleso pri rôznych terénoch a rôznych druhoch ciest. Rovnakú metódu sa snažila použiť aj Tesla.

Zdroj: Business Insider/Stephen Smith

Veľa novinárov si myslelo, že práve tieto dodávky, sú prototypmi autonómneho vozidla, no ich teórie vyvrátili poprední experti na autonómne vozidlá, ktorí povedali: Kombinácia senzorov na týchto dodávkach nie je určená pre autonómne vozidlá. Skôr je to mapovacie vozidlo, ktoré síce mapuje terén okolo seba, ale robí to veľmi podrobne, dokonca podrobnejšie ako Google.

Zdroj: Business Insider/Stephen Smith

Tieto dodávky sa však veľmi líšia od tých "applovských", pretože tie od Apple majú Lidar vpredu a vzadu a na streche majú po všetkých štyroch stranách kamery. Tieto dodávky majú na všetkých štyroch rohoch na streche Lidar a kamery sú tu len dve, a to na bokoch dodávky. Takže vo vybavení je to úplne niekde inde. Keďže je tu dominancia technológie Lidar, sme si viac než istí, že auto podrobne sleduje, kadiaľ jazdí a vyhodnocuje prečo. To isté, čo robí aj autonómne vozidlo.

A čo je to vlastne Lidar?

Lidar (Light Detection and Ranging) je špeciálny typ laserového merania vzdialenosti, ktoré detegujú vzdialenosť svojich laserov a každú jednu zmenu veľkosti lasera si zapíšu. Vo využití autonómnych vozidiel sa to odrazí tak, že Lidar do milimetra zaznamenáva svoje mapy, vďaka čomu autonómne vozidlo presne vie, čo má robiť na danej trase. Pre lepšie pochopenie si pozri gif.

Zdroj: Alex Kushleyev

Autá majú taktiež aj 360-stupňovú kameru. Je ich vlastne päť. Jedna je vpredu na streche, jedna je vzadu na streche, jedna je v strede a sníma oblohu a potom je jedna ešte na bokoch auta. Každá kamera má približne 70° rozhľad, čo spolu tvorí 360°. Vďaka tomu môžu autá do pixla & milimetra presne sledovať, čo sa deje. Túto technológiu už používajú pri tvorbe navigácií TomTom, no ich autá majú k dispozícii len dva Lidary. Ak teda ide naozaj o Apple, pôjde o revolúciu v autonómnych autách?


Zdroj titulnej foto: Businessinsider
**Zdroj: CultOfMac**

Related Articles

Týždňový newsfilter + Podcast #10
· 9 min read
Týždňový newsfilter + Podcast #09
· 9 min read
Týždňový newsfilter + Podcast #08
· 9 min read
Týždňový newsfilter + Podcast #07
· 8 min read
Týždňový newsfilter + Podcast #06
· 7 min read