Dočasné tetovania, ktoré reagujú na dotyk

Dočasné tetovania, ktoré reagujú na dotyk

Tím výskumníkov v MIT Media laboratóriách vyvinul sériu Smart, dočasných tetovaní, ktoré dokážu ovládať zariadenia pomocou tvojich dotykov na tvojej koži.

Tím, pod vedením PhD. študentky Cindy Hsin-Liu Kao v spolupráci s tímom Microsoft Research vyvinul DuoSkin. Dizajn DuoSkinu pripomína ligotavé zlaté a strieborné tetovania, ktoré sú veľmi populárne na hudobných festivaloch.

Zdroj: travarsa.com

Na rozdiel od obyčajných jednorázových dočasných tetovaní je DuoSkin vyrobený zo zlatých listov.
Zlato, ako vodivý kov dokáže reagovať s elektronickým obvodom a tak vie reagovať na naše dotyky.

Počas spolupráce s tímom Microsoft Research vyvinula táto skupina 4 rozličné druhy tetovaní:
Jednoduché tlačítko, ktoré reaguje na jednoduchý dotyk bez pohybu. Ako ďalší vyvinuli slider, ktorý sníma jednoduché pohyby jedným smerom, obojsmerný slider bol vyvinutý už na spracovávanie zložitejších dotykov resp. na scrollovanie a nakoniec aj trackpad, ktorý slúži už na komplexnejšie pohyby po pokožke.

Zdroj: dezeen.com
Zdroj: dezeen.com
Zdroj: dezeen.com

Hlavným cieľom stojacim za vznikom DuoSkinu je snaha vytvoriť niečo, čo by bolo dostupné každému.

Na to, aby si s vytvoril takéto tetovanie netreba žiadne vedecké laboratórium ani extrémne predražené vedecké vybavenie. Stačí ti grafický editor (aj skicár), za pomocou ktorého si nakreslíš dizaj tvojho funkčného tetovania potom to zázračným spôsobom prenesieš na špeciálny tetovací papier a ten následne len priložíš a pritlačíš na zlatý list a máš pripravené tetovanie ktoré môžeš aplikovať na kožu. Takto znie zjednodušený proces už takmer finálneho produktu DuoSkin podľa Kao.

Ako prototyp je vo vývoji tetovanie, ktoré bude fungovať ako output displej na koži. Využívať bude termodynamické farby ktoré budú meniť farby aj na základe telesnej teploty. Ďalšie experimenty sa zaoberajú napríklad integrovaní LED svetielok do takéhoto tetovania.


Zdroj titulnej foto [ibtimes.co.uk](http://d.ibtimes.co.uk/en/full/1541413/duoskin-temporary-tattoos.jpg) **Zdroj [dezeen.com](https://www.dezeen.com/2016/08/17/mit-media-lab-researchers-duoskin-temporary-tattoos-control-devices/)**