Dnes začína predaj iPhone 13, máme už aj prvé recenzie

Dnes začína predaj iPhone 13, máme už aj prvé recenzie

Ako každý september, máme tu spustenie predajov nových iPhone. Tento rok je to rada s označením 13 a 13 Pro. Telefóny sa dajú objednať už aj u nás, no ako býva zvykom, Apple ich sem pravdepodobne poslal 5 kusov na celú republiku a dostane sa k nemu len pár šťastlivcov. Inak to však vyzeralo dnes do rána v Austrálii či na Novom Zélande, kde sa od rána tvorili rady ľudí, ktorí si prišli pre svoj predobjednaný iPhone.

V európe začína predaj v priebehu dňa, no najviac kusov aj tak príde do USA o niekoľko hodín po tom.

Recenzenti však telefóny dostali niekoľko dní dopredu, tak sme si pre vás pripravili menší súhrn noviniek a ich prvých dojmov z nových modelov.

Takto po odbalení vyzerá nová rada. Nové farby a zmenené fotoaparáty. Krabička je tenká a má rovnaký obsah ako pred rokom - nabíjací kábel, ihla na sim a Apple nálepka. Čo však chýba je plastová fólia na krabičke, namiesto ktorej je na jej spodnej časti umiestnená "plastová lepka", ktorú môžete vidieť na obrázku nižšie. Z nových farieb najviac vynikajú odtiene modrej ktoré môžeme vidieť na obrázku vyššie - Sierra blue pri 13 pro a blue pri 13.

Senzory fotoaparátov sa na obidvoch modeloch viditeľne zväčšili o desiatky percent, preto sú aj napríklad na 13-stke umiestnene diagonálne. Obidva modely majú výrazne lepší ultra-wide senzor, 13 Pro má tento rok 3x optický zoom oproti minuloročným 2x. Sľubovaný Kino mód sa nachádza v aplikácii kamery, no ešte nestihol prejsť hlbšími testami.

iPhone 13 Pro - vľavo a 12 pro - vpravo
iPhone 12 - vľavo a 13 vpravo

Obidva modely podporujú tento rok makro. Apple pre túto funkciu nepridával navyše fotoaparát, funguje na princípe orezania fotky z ultra-wide kamery. Keď sa priblížite k objektu na pár centimetrov, automaticky sa kamera prepne na ultra-wide a prináša prekvapivo dobré výsledky aj keď je objekt v pohybe, s čím má konkurencia vcelku problémy.

Makro fotka na iPhone 13

Zmenšil sa tento rok aj výrez, no neprináša v podstate žiadne výhody, iba máte o trochu o viac obrazovky. Apple napriek dostatku miesta nepridal do pravého rohu percentá baterky. 13 má v podstate takmer rovnaký displej ako pred rokom, no Pro rada má konečne po rokoch čakania adaptívny 120 Hz Pro Motion displej a je to naozaj poznať.

Telefóny sú o nepoznanie hrubšie, vďaka čomu sú ich batérie výrazne lepšie ako minulý rok. Na 13 viete dosiahnuť na konci dňa po 5 hodinách času pred obrazovkou počas dňa až 50% batérie. Takú výdrž asi nemali ani 11 Pro.

Kupujete nový iPhone tento rok aj Vy?