Dnes začína predaj iPhone 13, máme už aj prvé recenzie

· 3 min read
Dnes začína predaj iPhone 13, máme už aj prvé recenzie

Ako každý september, máme tu spustenie predajov nových iPhone. Tento rok je to rada s označením 13 a 13 Pro. Telefóny sa dajú objednať už aj u nás, no ako býva zvykom, Apple ich sem pravdepodobne poslal 5 kusov na celú republiku a dostane sa k nemu len pár šťastlivcov. Inak to však vyzeralo dnes do rána v Austrálii či na Novom Zélande, kde sa od rána tvorili rady ľudí, ktorí si prišli pre svoj predobjednaný iPhone.

V európe začína predaj v priebehu dňa, no najviac kusov aj tak príde do USA o niekoľko hodín po tom.

Recenzenti však telefóny dostali niekoľko dní dopredu, tak sme si pre vás pripravili menší súhrn noviniek a ich prvých dojmov z nových modelov.

Takto po odbalení vyzerá nová rada. Nové farby a zmenené fotoaparáty. Krabička je tenká a má rovnaký obsah ako pred rokom - nabíjací kábel, ihla na sim a Apple nálepka. Čo však chýba je plastová fólia na krabičke, namiesto ktorej je na jej spodnej časti umiestnená "plastová lepka", ktorú môžete vidieť na obrázku nižšie. Z nových farieb najviac vynikajú odtiene modrej ktoré môžeme vidieť na obrázku vyššie - Sierra blue pri 13 pro a blue pri 13.

Senzory fotoaparátov sa na obidvoch modeloch viditeľne zväčšili o desiatky percent, preto sú aj napríklad na 13-stke umiestnene diagonálne. Obidva modely majú výrazne lepší ultra-wide senzor, 13 Pro má tento rok 3x optický zoom oproti minuloročným 2x. Sľubovaný Kino mód sa nachádza v aplikácii kamery, no ešte nestihol prejsť hlbšími testami.

iPhone 13 Pro - vľavo a 12 pro - vpravo
iPhone 12 - vľavo a 13 vpravo

Obidva modely podporujú tento rok makro. Apple pre túto funkciu nepridával navyše fotoaparát, funguje na princípe orezania fotky z ultra-wide kamery. Keď sa priblížite k objektu na pár centimetrov, automaticky sa kamera prepne na ultra-wide a prináša prekvapivo dobré výsledky aj keď je objekt v pohybe, s čím má konkurencia vcelku problémy.

Makro fotka na iPhone 13

Zmenšil sa tento rok aj výrez, no neprináša v podstate žiadne výhody, iba máte o trochu o viac obrazovky. Apple napriek dostatku miesta nepridal do pravého rohu percentá baterky. 13 má v podstate takmer rovnaký displej ako pred rokom, no Pro rada má konečne po rokoch čakania adaptívny 120 Hz Pro Motion displej a je to naozaj poznať.

Telefóny sú o nepoznanie hrubšie, vďaka čomu sú ich batérie výrazne lepšie ako minulý rok. Na 13 viete dosiahnuť na konci dňa po 5 hodinách času pred obrazovkou počas dňa až 50% batérie. Takú výdrž asi nemali ani 11 Pro.

Kupujete nový iPhone tento rok aj Vy?