Dnes je to 10 rokov, čo Apple predstavil prvý iPhone

· 2 min read
Dnes je to 10 rokov, čo Apple predstavil prvý iPhone

Dnes si pripomíname desiate výročie odo dňa, kedy Steve Jobs predstavil pôvodný iPhone na Macworld v San Franciscu. Bol to jeden z najvýznamnejších momentov v histórii spoločnosti Apple.

Apple začal predávať iPhone o polroka neskôr. Počas desatich rokoch spoločnosť predala viac než 1 miliardu telefónov iPhone po celom svete. Predaj iPhone každoročne stúpal až do roku 2016, kedy smartphone zažil svoj vôbec prvý rok, kedy poklesli tržby. Napriek tomu, iPhone predstavuje pre Apple najúspešnejší výrobok vôbec, tvorí takmer 60% celkových príjmov spoločnosti za minulý štvrťrok.

"IPhone je nevyhnutnou súčasťou života našich zákazníkov, a dnes viac ako inokedy nanovo definuje spôsob komunikácie, spôsob zábavy, spôsob ako pracovať a žiť," povedal Tim Cook, generálny riaditeľ spoločnosti Apple. "IPhone nastavil štandard pre mobilné telefóny vo svojom prvom desaťročí a to ešte len na začiatku. To najlepšie ešte len príde."

porovnanie najstaršieho a najnovšieho iPhonu

Apple úplne zmenil sektor mobilných telefónov, ktorému predtým dominovali značky ako Nokia alebo BlackBerry. Iphone bol však iný. Ukázal výrobcom, že ľudia nepotrebujú hardwerovú klávesnicu alebo nešikovný stylus. Jednoduché intuitívne ovládanie a načasový design boli parametre, ktoré zmenili smerovanie tohto segmentu.

Od tej doby Apple vylepšoval iPhone každým rokom tým, že pridal niektoré nové funkcie:
• 2008: App Store a podpora 3G siete
• 2009: Videozáznam a osobný Hotspot
• 2010: Retina displej
• 2011: Siri a iCloud
• 2012: väčšia 4" obrazovka, Lightning konektor, a podpora LTE
• 2013: Touch ID
• 2014: Väčší 4,7-palcový a 5,5 palcový displej
• 2015: nahrávanie 4K videa, 3D Touch, živé fotografie
• 2016: Vodoodolnosť a duálny objektív na iPhone 7 Plus

"Je úžasné, že od prvého až po dnešný najnovší iPhone 7 Plus, ostalo zlatým štandardom, že všetky ostatné smartfóny sa porovnávajú práve s iPhonom. Pre mnohých z nás, sa stal iPhone najdôležitejšie zariadenie v našom živote a my sme za to radi, "povedal Philip Schiller, Apple senior viceprezident pre marketing.

Od roku 2017 sa očakáva, že to bude veľký rok pre iPhone. Niektoré informácie naznačujú, že aspoň jeden model bude obsahovať sklenené telo so zakriveným OLED displejom. Je možné, že na prednej strane sa už neobjaví čierny rámček, a celá predná strana bude displej. Tiež sa hovorí o tom, že touch ID môže byť osadené priamo do displeja. Na obe veci má spoločnosť Apple patent. Medzi ostatné špekulácie patrí bezdrôtové nabíjanie, snímanie tváre alebo dúhovky, a zvislý duálny objektív natáčať v 3D.

Nový iPhone bude rozhodne zaujímavý.