Dizajn Apple Card je výnimočný, prečítajte si dôvody
Apple Special Event, ktorý sa konal minulý týždeň bol celkovo len o službách. Produkty, ktoré boli hardvéroveho charakteru boli predstavené prostredníctvom tlačových správ. Postupne vo vlnách, pár dní po sebe. No aj napriek tomu predsalen jeden hardvérový produkt predstavený bol. Reč je o fyzickej podobe Apple Card, ktorá je úplne novým produktom.
...Apple Card pritom nemá žiadne poplatky. Tabu sú poplatky mesačné, medzinárodné, poplatky pri presiahnutí limitu, či akékoľvek iné. Pri každej platbe sa vytvorí unikátne číslo, Apple tvrdí, že tento spôsob platenia je bezpečnejší ako ktorýkoľvek iný. Overovanie totožnosti prebieha pomocou Touch ID alebo Face ID, podľa toho, aký model iPhone máte.
Čítajte tiež:
Apple predstavil vlastnú platobnú kartu: Apple Card
Tak, ako bolo očakávané od Apple, už tradične sa mu podarilo aj sem dostať niekoľko maličkostí, ktoré kričia puncom exkluzivity. Pri Apple je to už očakávané. A aj napriek tomu, že fyzická verzia karty sa ešte nezačala doručovať verejnosti (stane sa tak v lete tohto roka), tak sa môžeme veľa naučiť aj z promo materiálov, ktoré nám Apple poskytol.
Titanium
Apple si pre vytvorenie tejto karty zvolil titánium. Je síce drahšiie ako iné kovy, no vďaka svojím vlastnostiam je na použitie pre výrobu kreditnej karty najvhodnejší.
Titánium je nie len o 40% ľahšie ako oceľ pri zachovaní rovnakej tuhosti, no je aj rezistentné proti väčšine druhov korózii. Môže tak byť vystavené vlhkosti a predsa sa mu nič nestane. Je tiež netoxické a nevyvoláva alergie. Je tiež flexibilné, čiže môže byť ohnuté o hodný kus pred tým, ako sa zlomí alebo inak poškodí. Ideálne pre niečo, čo môže kedykoľvek spadnúť na zem.
![Zdroj: Apple]
Unibody konštrukcia
Ak Apple pri promo videách ktoré ukázal na keynote nezavádzal, tak karta bude vyrobená z jedného kusu titánu. Väčšina kariet je pritom kus tenkého kovu medzi dvoma kusmi plastu na ktorom je EMV čip. Na plaste sa potom nachádzajú čísla.
Video od Applu ukazuje, že karta je vyrezaná z jedného kusu a laser urobí aj miesto pre EMC čip. Apple využíva vedomosti a know-how v tomto obore. Technológia bola použitá v originálnom MacBooku Air a druhej generácii MacBooku Pro v roku 2008. Namiesto využitia klasických metód kedy sa viacero kúskov spája do jedného je produkt vyrezaný z jediného kusu kovu.
To by malo zaručiť väčšiu odolnosť, teda aj dlhšiu životnosť samotnej karty. Určite poznáte pocit, kedy sa z karty začnú plastové vrsty jednoducho zoškriabavať. To by sa pri Apple Card stať nemalo.
Zjednodušené značenie
Meno majiteľa je na karte vyrazané laserom a nenachádza sa tu žiaden iný údaj. Dokonca ani CVV bezpečnostný kód a podpis. V prípade, že je nutné použiť tieto údaje, tak sa nachádzajú v aplikácii na vašom iPhone. Na zadnej strane sa nachádzajú logá banky Goldman Sachs a Mastercard. Nič viac, nič menej. Jednoduché, elegantné.
Gravírovanie
Ešte aj taká maličkosť, ako je gravírovanie je na karte vyšperkované do detailov. Je urobené laserom a priehlbninka má tvar písmena V. Mala by odrážať svetlo podľa toho, akým smerom kartu otáčate.
Nový štýl písma
Kto by bol povedal, že Apple urobí pre kartu nový štýl písma. Jedná sa o zaoblenú verziu normálneho San Francisco fontu. Apple San Francisco používa už nejaký ten rok. No toto je prvýkrát, čo je použitá jeho zaoblenejšia verzia.
Unikátny čip
Aj napriek tomu, že väčšina kariet je s čipom, tak žiadny z nich nie je práve najkrajší. Apple ale v prípade Apple Card použil nový dizajn čipu. Teda presnejšie kontaktov, ktoré umožňujú čipu komunikovať s potrebnými zariadeniami.
Dizajn tohto čipu je zo šiestich kontaktov v tvare pilulky. Vyzerajú krásne a ku karte skvelo pasujú.
Je teda vidieť, že Apple si dal aj pri karte záležať. Dalo by sa povedať, že je to až posadlosť detailami. Práve to je ale niečo, čo stále definovalo Apple a sme v redakcii veľmi radi, že sa Apple aspoň s týmto produktom znova vrátil do starých koľají.