OSx

Definitívny koniec OS X. Nástupcom je macOS Sierra!

· 2 min read
Definitívny koniec OS X. Nástupcom je macOS Sierra!

Na dnešnej konferencii WWDC 2016 bol predstavený aj nový operačný systém pre Mac. Po 15 rokoch nastal definitívny koniec OS X. Nový systém bude niesť názov macOS. Dôvod, prečo tak firma spravila, je veľmi zaujímavý. Všetky systémy, ktoré Apple používa na svojich zariadeniach, majú svoj názov podľa zariadenia a za ním nasleduje označenie "OS" (iOS, tvOS, watchOS). Jediný OS X to mal opačne, teda to X bolo až za OS.

Zdroj: apple.com

Nový macOS nenesie zmenu len v názve. Systém prináša množstvo noviniek. Medzi prvými, ktoré boli predstavené, je odomykanie. Pri otvorení MacBooku od teba nebude už pýtať heslo, ale rozozná tvoju identitu vďaka Apple Watch. Apple Watch totiž majú funkciu rozoznania identity na základe tvojho fyzického zdravia a biologických funkcií ako tlak či tep. Ak si teda nasadí hodinky niekto iný, nebude mať prístup do tvojho Macu.

Ďalšou zaujímavou novinkou je vylepšenie funkcie copy/past. Táto už dávno známa funkcia je k dispozícii s príchodom nových systémov aj v iOS a macOS. Ak teda potrebuješ nejaký text či obrázok dostať z iPhonu do Macu, nemusíš si to už pracne posielať cez rôzne aplikácie. Stačí to na iPhone skopírovať a na macOS stlačiť cmd+v. Obrázok či text budú okamžite v Macu.

Obrovskou zmenou v Macoch bude hlasová asistentka Siri. Nový macOS budeš teda môcť ovládať pomocou nej. Ak si to využíval doteraz na iPhone či iPade, určite si ju zamiluješ aj tu. Bude podstatne vylepšená (aj pre iOS) a bude zvládať viac príkazov. Taká jednoduchá maličkosť, a pritom taká úžasná!

Zdroj: 9to5mac.com

Synchronizovanie plôch. Tak by som nazval ďalšiu novinku. Nový systém ti dokáže jediným klikom vytvoriť v iOS, iPade a ostatných Macoch rovnakú plochu ako v tom, v ktorom si zadal príkaz na túto funkciu.

Poslednou novinkou je vylepšenie Apple Pay. Odteraz bude aplikácia fungovať aj na internete. Apple sa týmto snaží konkurovať službe PayPal. Ak budete niečo chcieť zaplatiť pomocou Apple Pay, stačí si vybrať produkt či službu a platbu potvrdíte pomocou TouchID na iPhone.

Aktualizácia je pre vývojárov dostupná dnes, zvyšok sveta si na ňu počká do jesene.

Zdroj titulnej foto: businesswire.com

Zdroj: thinkapple.com

Related Articles

Týždňový newsfilter + Podcast #10
· 9 min read
Týždňový newsfilter + Podcast #09
· 9 min read
Týždňový newsfilter + Podcast #07
· 8 min read
Týždňový newsfilter + Podcast #06
· 7 min read
Podcast #03 + Týždňový newsfilter
· 8 min read