David Bowie predpovedal Apple Music už v roku 2003

· 2 min read
David Bowie predpovedal Apple Music už v roku 2003

David Bowie, legendárna hudobná ikona, ktorá nás navždy opustila v nedeľu 10. 1. 2016 vo veku 69 rokov. Tvorba tohto človeka bola plná rôznych vízií o budúcnosti. Tieto vízie však nekončili len pri holografickej TV alebo astronautoch a ich potulkách vesmírom.

Pred viac ako 10 rokmi prirovnal Bowie budúcnosť hudobného priemyslu k niečomu, čo je veľmi podobné streamovacej hudobnej službe Apple Music.

*“Hudba sa stane niečím ako tečúcou vodou alebo elektrinou,”* povedal Bowie v rozhovore pre The New York Times v roku 2003. Toto odvážne tvrdenie prišlo len 2 roky po tom, čo bol spustený digitálny hudobný obchod iTunes.

Samozrejme, počúvanie streamovanej hudby nie je možno až také sci-fi ako napríklad raketový jetpack alebo teleport. No v porovnaní s dobou vinylu alebo hudobných pások však skutočne žijeme v budúcnosti. Dokážeme počúvať takmer akúkoľvek pieseň, kdekoľvek a kedykoľvek za menej ako 10 eur mesačne.

Bowieho vízia budúcnosti predpovedala dobu, keď streamovaná digitálna hudba zmení náš vzťah s hudobníkmi a ich prácou. Taktiež predpovedal, že veľké nahrávacie spoločnosti stratia svoje postavenie, pretože kvôli internetu klasické hudobné nosiče padnú do zabudnutia.

*“V priebehu najbližších 10 rokov sa bude konať absolútna premena všetkého, čo sme si o hudbe niekedy mysleli. Túto premenu nebude možné nijako zastaviť,”* povedal Bowie. *“Nevidím absolútne žiaden zmysel v predstieraní, že sa to nestane. Som plne presvedčený, že napríklad autorské práva nebudú o 10 rokov existovať."*

Bowieho futuristická história

V priebehu kariéry skúšal Bowie posúvať hranice svojej hudby do všetkých možných smerov. Jeho osobnosť sa postupne vyvíjala spolu s experimentovaním v každej hudobnej oblasti. Bol ako astronaut cestujúci v čase pomocou časových skokov. Nebál sa pochopiť budúcnosť hudobného priemyslu: v roku 1998 vypustil ISP nazvané BowieNet a povedal: *“Keby som mal opäť 19, nevenoval by som sa hudbe, ale internetu.”*

*"Myslím si, že všetko, čo spoločnosť dokáže vďaka internetu - dobré i zlé - je nepredstaviteľné."* *“Myslím si, že sme na prahu niečoho skutočne osviežujúceho, ale zároveň aj desivého.”*

Vizionár Davie Bowie nás tesne pred svojou smrťou obdaroval novým albumom Blackstar, ktorý vydal na jeho 69. narodeniny, a je ho možné nájsť aj v [Apple Music](https://itun.es/sk/JB7h_).

altzdroj: cultofmac.com

Related Articles

Týždňový newsfilter + Podcast #09
· 9 min read
Týždňový newsfilter + Podcast #08
· 9 min read
Týždňový newsfilter + Podcast #07
· 8 min read
Ide Internet? Nejde Internet?
· 2 min read
Remotely - prezeraj svoj Mac na diaľku
· 2 min read