iPhone za viac ako 47 000 dolárov?

iPhone za viac ako 47 000 dolárov?

Možno sme Vás pomýlili obrázkom, ale to bol zámer. Ak si myslíte, že tento článok bude znova o nejakom bláznivom arabskom šejkovi, ktorý si kúpil iPhone so Swarovskeho kryštálmi, sklameme Vás. Táto informácia bude tak trošku z iného súdku.

Apple zariadenia nikdy nepatrili medzi lacné hračky. Práve naopak. Zvyčajne sú výrobky tejto spoločnosti jedni z najdrahších. Je ale normálne, aby "obyčajný" telefón stál viac, ako nové luxusné auto?

Vo Venezuele, ej kej ej najdrahším trhom pre iPhone na svete zrejme áno. Cena tohto telefónu sa tu pohybuje na úrovni 47 250$ (niektoré zdroje uvádzajú až 47 678$). Je to kvôli jeho obmedzeným dodávkam a inflácií, ktorá je najvyššia na svete. Veľkým problémom v tejto krajine je takisto aj nedostatok potravín.

Maria Fernandez musela ísť do ôsmich obchodov v Caracase, hlavného mesta Venezuely, len aby sa nahlásila na čakaciu listinu o nový telefón, ktorý ani nechcela. Po tom, čo jej ukradli jej Samsung Galaxy S4 zvolila lacnejší model, Galaxy Fame, aby predišla ďalším krádežiam. Aj tak si ale na telefón musí dávať poriadny pozor.

Podľa správ pochádzajúcich z Bloomberg, za najčastejší zločin sa tu považuje krádež telefónov (aké nečakané). Týchto krádeží je stále veľmi veľa a iba túto jar ich boli oficiálne nahlásených stovky. Lúpežníci využívajú často situácie kedy ľudia nie sú pozorní. Bežné je, že Vás človek okradne o telefón na ulici. Menej zvyčajná je však situácia, keď stojíte s autom v zápche a zlodej sa k Vám prikradne a telefón ukradne priamo z vozidla.

Iba dva alebo tri obchody v hlavnom meste majú v ponuke iPhone. Je to z dôvodu ťažkého vybavovania, ktoré ešte sťažuje a komplikuje samotný štát. Cena 47 250 dolárov je približne suma, ktorú zarobí človek za 41 mesiacov za predpokladu, že pracuje za minimálnu mzdu. To znamená, že ak by ste žili vo Venezuele a chceli by ste nový iPhone, priemerne by ste naň pracovali do roku 2019. Viete si to vôbec predstaviť?

Aj napriek tomu, že "low cost" telefóny sa prebíjajú na trh aj tu, pre Venezuelu znamená tento pojem niečo úplne iné. Tieto "lacné" zariadenia začínajú v krajine na hranici 3 000 dolároch.

Je naozaj zaujímavé, za aké odlišné ceny sa predávajú tie isté výrobky po celom svete. Keď budete najbližšie hovoriť o tom, ako je na Slovensku draho, spomeňte si napríklad na túto krajinu.