Čo priniesla konferencia Apple WWDC 2015 - Zhrnutie

· 4 min read
Čo priniesla konferencia Apple WWDC 2015 - Zhrnutie

Konferenciu WWDC 2015 máme úspešne za sebou, poďme sa teraz spoločne pozrieť na novinky, ktoré priniesla:

OS X 10.11 El Capitan

Apple nezaváhal a hneď po prvých pár minútach sa pustil do predstavovania nového OS X. Pomenoval ho El Capitan. Sústredil sa pri ňom na zážitok a výkon. Vylepšil pri ňom Safari, teraz môžete pripnúť svoje obľúbene taby. Vďaka tomu po zatvorení a opätovnom otvorení okna budú ihneď načítané. Okrem toho teraz vidíte z ktorého tabu vám ide zvuk, podobne ako na Chrome.

Apple takisto vylepšil Spotlight vyhľadávanie, do ktorého teraz môžete napísať vec ako "neprečítané maily od Jana" a on ich nájde.

Ďalším vylepšením je práca s oknami, kde teraz nájdete mód podobný Windows 8, ktorý sa volá SplitView. Navyše vylepšil Mission Control, takže je teraz jednoduchšie dať aplikáciu do módu na celú obrazovku alebo na novú plochu

Nový OSX je až 2x rýchlejší a PDF v Preview vám otvorí až 4 krát rýchlejšie.

Metal

Metal je teraz dostupný aj na OS X. Vďaka tomu bude render o 40% efektívnejší. Metal kombinuje OpenCL a OpenGL. Vykresľovanie v hrách bude až 10x rýchlejšie. Na ukážku poslúžila hra Fortnite.

Beta je dostupná od dnes pre vývojárov, verejná beta začína v júli a systém bude dostupný zdarma pre všetkých túto jeseň.

iOS 9

Po predstavení OS X prešiel Apple na iOS 9. Ten prináša novú Siri, ktorá je teraz inteligentnejšia ako kedykoľvek predtým. Nový iOS vie hľadať v mailoch a povedať vám, kto je možným vlastníkom čísla, ktoré vám volá a nemáte ho uložené. iPhone vám teraz vie vytvoriť udalosti z mailov, správ a iných vecí a takisto predpovedať aplikácie, ktoré chcete používať. Ak teda ráno meditujete, ponúkne vám ráno aplikáciu na meditovanie.

Apple pokračoval s Apple Pay. Ten bude po novom dostupný aj v UK už budúci mesiac. Platiť sa v ňom bude dať v hromade podnikov a tiež v londýnskej hromadnej doprave.
Do iOS si tiež môžete pridávať odchodné a odmeňovacie karty. Názov aplikácie Passbook sa preto mení na Wallet.

Aplikácia Poznám na iOS 9 je teraz vylepšená. Môžete do nej pridať "checklist", fotky, môžete kresliť do svojich poznámok a tiež pridávať linky. Aplikácia teraz ponúka nový mód zobrazenia. Poznámky sa samozrejme synchronizujú medzi všetkými vašimi Apple zariadeniami.

Mapy dostali update tiež. Ponúkajú zobrazenie hromadnej dopravy, s dátami z nej naučili pracovať Siri. Z máp si teraz môžete zaplatiť obed cez Apple Pay.

Aplikáciu Kiosk nahradí aplikácia News, ktorá má vynovené užívateľské rozhranie s perfektnými animáciami. Správy zobrazuje na základe tém a novín, ktoré si zvolíte. Dostupná je taktiež funkcia Explore, vďaka ktorej objavíte nové veci.

iPad vďaka iOS 9 dostane vylepšenú klávesnicu, ktorá ponúka nové tlačidlá a taktiež sa s použitím dvoch prstov zmení na trackpad. iPad taktiež ponúkne vylepšený multitasking a možnosť používať 2 aplikácie vedľa seba. V momente, kedy pozeráte video a príde vám napríklad mail, video sa zmenší a bude bežať nad mailom, ktorý sa otvorí. Tieto novinky sú dostupné iba pre iPad mini 2 a 3 a iPad Air 1 a 2.

iOS 9 tiež vylepšuje batériu, pridáva 3 hodiny klasického používania naviac. Detaily sme sa nedozvedeli. Na update budete potrebovať 1,3 GB voľného priestoru. Po novom tiež budete môcť ovládať svoj dom cez iCloud a cez iOS zariadenia. CarPlay bude možné používať bezdrôtovo.

iOS 9 bude dostupný pre developerov ako beta už dnes, verejné testovanie bude dostupné od júla. iOS 9 podporuje všetky zariadenia, ktoré podporuje iOS 8.

watchOS 2

Dočkali sme sa tiež novej verzie systému watchOS pre Apple Watch. Ponúka nové tváre pre hodinky, napríklad tváre s vašimi vlastnými fotkami a timelapse tváre. Pri nabíjaní hodiniek na stole sa otočí displej, aby ste dobre videli informácie. Po novom tiež môžete mať viac skupín priateľov a odpovedať na mail priamo z hodiniek.


Aplikácia Wallet teraz prichádza na Apple Watch. Siri je vylepšená, inteligentnejšia a môžete s ňou ovládať domáce spotrebiče a elektroniku. Aplikácie teraz môžu bežať bez iPhonu priamo na hodinkách. S hodinkami teraz proste môžete robiť omnoho viac vecí. Beta je pre developerov dostupná, ako už býva zvykom, dnes.

One more thing: Apple Music

Apple nakoniec predstavil aj svoju vlastnú hudobnú službu, ktorá sa volá (presne podľa očakakávaní) Apple Music. Bude integrovaná v aplikácii Hudba, ponúkne tiež 24/7 celosvetové rádio a možnosť komunikovania fanúšikov s umelcami.

Služba stojí 9,99$, prvé 3 mesiace je ale zdarma. Príde taktiež na nové iTunes, na Androide bude dostupná túto jeseň. Navyše si za 14.99$ môžete predplatiť rodinný balík až pre 6 osôb.

Tak, to by bolo všetko z tohtoročnej WWDC konferencie, páčila sa vám? Nám rozhodne áno!